Pełnik europejski i inne gatunki pełnika - uprawa i zastosowanie pełników w ogrodzie

2021-05-31 14:40
Pełnik europejski
Autor: GettyImages Pełnik europejski tworzy kępy dłoniastodzielnych liści osadzonych na długich ogonkach

Pełniki (Trollius) to atrakcyjne byliny, które wprowadzają do ogrodu dzikość i naturalność. Mają zmienną wysokość, w zależności od gatunku. Natomiast ich znakiem rozpoznawczym są kwiaty o intensywnie żółtej barwie. Jak uprawiać pełniki w ogrodzie? Jakie mają zastosowanie?

Pełniki to bliscy kuzyni jaskrów i należą do tej samej rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Pochodzą z różnych rejonów świata. W ogrodach uprawia się kilka gatunków pełników.

Pełniki – przegląd popularnych gatunków

  • Najbardziej znany w polskich ogrodach jest pełnik europejski (Trollius europaeus). Roślina występuje w kraju również w miejscach naturalnych, gdzie objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Tworzy kępy dłoniastodzielnych liści osadzonych na długich ogonkach. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są duże - mają do 4 cm średnicy, wielopłatkowe (10-15 płatków), żółtego koloru. Średnio roślina dorasta do 50 cm wysokości.

Spis treści

  1. Pełniki – przegląd popularnych gatunków
  2. Wymagania pełników – jakie warunki należy im zapewnić?
  3. Jak uprawiać pełniki w ogrodzie?
  4. Wykorzystanie pełników w ogrodzie

Inne gatunki pełników:

  • Pełnik drobny (Trollius pumilus) – jak sama nazwa sugeruje osiąga nieznacznie rozmiary - zwykle 20-25 cm wysokości. Kwiaty są duże (4 cm średnicy), półotwarte, o złotożółtej barwie. Kwitnie od czerwca do lipca. Tworzy atrakcyjne, zwarte kępy dłoniastodzielnych liści.
  • Pełnik chiński (Trollius chinensis) – to wysoka bylina osiągająca 70-90 cm wysokości. Wytwarza głęboko powcinane liście. Kwitnie od drugiej połowy czerwca. Najintensywniejsze kwitnienie przypada na lipiec. Kwiaty są ciemniejsze niż u innych gatunków, pomarańczowożółte.
  • Pełnik ogrodowy (Trollius hybridus) – to najszersza grupa obejmująca różnorodne odmiany – kultywary. Są średnio wysokie, zwykle osiągają 50-75 cm wysokości. Mogą mieć kwiaty kremowożółte ('Alabaster'), cytrynowożółte ('Lemon Queen') lub nawet ciemnopomarańczowe ('Etna'). Kwitnienie przypada na maj i czerwiec.
  • Pełnik alpejski (Trollius altissimus) – w Polsce występuje m.in. w Tatrach, ponadto jest uprawiana w ogrodach. Dorasta do 35 cm wysokości. Liście są dłoniastosieczne. Kwitnie długo, od maja do lipca. Wytwarza kuliste, cytrynowożółte kwiatostany.

Przeczytaj też:

Jaskier (Ranunculus) w ogrodzie - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie jaskrów >>>

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Wymagania pełników – jakie warunki należy im zapewnić?

  • Stanowisko dla pełników

Pełniki to rośliny, które najlepiej radzą sobie w częściowym zacienieniu. Lubią stanowiska widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W warunkach prażącego słońca mogą wysychać i wymagają regularnego nawadniania. W cieniu słabo kwitną i rozrastają się.

  • Podłoże dla pełników

Pełniki preferują gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Wytrzymują w glebach podmokłych. Należy natomiast unikać uprawy w podłożu lekkim, piaszczystym.

  • Mrozoodporność pełników

Większość gatunków pełników jest mrozoodporna i nie wymaga stosowania okryw. Ochrony mogą wymagać niektóre odmiany.

Jak uprawiać pełniki w ogrodzie?

  • Sadzenie pełników

Pełniki można sadzić jesienią (od października do listopada) lub wiosną (od kwietnia do maja). Stanowisko powinno być dobrze przemyślane, gdyż nie lubią późniejszego przesadzania. Miejsce należy oczyścić i dokładnie przekopać. Do dołków można dosypać odrobinę przefermentowanego kompostu.

  • Pielęgnacja pełników
  • Najważniejszy zabieg to podlewanie. Należy wykonywać go regularnie u młodych egzemplarzy oraz w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody.
  • Ważne jest także odchwaszczanie, zwłaszcza u gatunków i odmian niskich.
  • Dobrze reagują na ściółkowanie, które ogranicza wyparowywanie wody z gleby, a dodatkowo zmniejsza wzrost chwastów.
  • Do nawożenia warto używać nawozów o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. Dobre rezultaty osiąga się również przez stosowanie obornika granulowanego.
  • Starsze, dobrze rozrośnięte pełniki można rozmnażać przez podział kęp.
  • Pełniki są mało podatne na choroby i szkodniki.
Pełnik
Autor: GettyImages

Wykorzystanie pełników w ogrodzie

Wszystkie pełniki nadają się do dekoracji rabat usytuowanych w miejscach częściowo osłoniętych. Niskie gatunki i odmiany uprawia się na obwódkach i na froncie, wysokie na drugim planie i jako rośliny tła. Ze względu na wymagania byliny warto uprawiać w strefie brzegowej oczek wodnych i stawów oraz przy strumykach.

Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne >>>

Pełnik alpejski bardzo dobrze pasuje do ogrodów skalnych. Rodzaj Trollius pozwala podkreślić styl rustykalny oraz leśny. Pełnik chiński pasuje do ogrodów orientalnych, drobny zaś do śródziemnomorskich. Rośliny można wykorzystywać jako kwiat cięty. Długo utrzymują się w wazonie.

Pełniki to atrakcyjne, chociaż niedoceniane byliny, rzadko spotykane w ogrodach. Ich popularność dopiero rośnie. Za ich uprawą przemawiają nie tylko walory dekoracyjne, ale także małe wymagania i uniwersalne zastosowanie. Sprawiają, że ogród nabiera słonecznych barw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają