Jaskry azjatyckie, czyli róże wiosny. Kiedy sadzić jaskry azjatyckie? Jak dbać o jaskry?

2024-02-13 13:35

Jaskry azjatyckie, nazywane też różami wiosny, bo bardzo je przypominają, to najpopularniejszy gatunek jaskrów. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonach lub tarasach. Jaskry azjatyckie to wyjątkowo barwne i wdzięczne kwiaty, choć ich uprawa nie jest wcale łatwa. Kiedy sadzi się jaskry azjatyckie? Jak je uprawiać? Jak o nie dbać?

Spis treści

  1. Jaskry azjatyckie - róże wiosny
  2. Kiedy kwitną jaskry?
  3. Kiedy sadzić jaskry azjatyckie w ogrodzie? Jak je uprawiać?
  4. Jak uprawiać jaskry azjatyckie w doniczkach? Jak o nie dbać?

Jaskry azjatyckie - róże wiosny

Jaskry azjatyckie (łac. Ranunculus asiaticus) w naturze zasiedlają południowo-zachodnią Azję. Są bylinami dorastającymi do 30-40 cm wysokości. Gatunek ma pierzaste liście oraz pojedyncze, pięciopłatkowe, zwykle czerwone kwiaty z wnętrzem wypełnionym okółkiem ciemnobrązowych pręcików i pylników.

Dużo atrakcyjniejsze w uprawie są jednak mieszańce, tworzące większe, pełne lub półpełne kwiaty w ogromnej palecie barw. Wśród nich możemy spotkać odmiany jednokolorowe, np. białe, czerwone, żółte, filetowe lub pomarańczowe, ale też wyjątkowe oryginały o płatkach dwukolorowych lub cieniowanych. Kwiaty najpiękniejszych odmian nie przypominają już jaskrów, a raczej wspaniałe róże, dlatego też nazywane są różami wiosny.

Kiedy kwitną jaskry?

Uprawa jaskrów azjatyckich nie jest jednak łatwa, gdyż rośliny są tak samo piękne jak wymagające. W sprzedaży kwitnące okazy pojawiają się już w lutym i marcu, ale uprawiane w ogrodach zakwitają znacznie później (w czerwcu i lipcu).

Kiedy sadzić jaskry azjatyckie w ogrodzie? Jak je uprawiać?

Trochę inaczej wygląda uprawa jaskrów azjatyckich w ogrodzie. Ich pazurkowate bulwki po wcześniejszym, kilkugodzinnym namaczaniu w letniej wodzie należy wysadzić wiosną do ziemi (w kwietniu lub maju), wybierając ciepłe, zaciszne, słoneczne stanowisko oraz żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Podczas suchej pogody, rośliny należy podlewać, ale gdy wiosna jest mokra, bulwom może grozić zgnicie lub choroby grzybowe.

Jaskry posadzone w ogrodzie powinny zakwitnąć już na początku czerwca. Sprawdzają się w kompozycjach rabatowych i jako obwódki, ale też nadają się na kwiat cięty. Po przekwitnieniu rośliny powinny pozostać w gruncie, aby mogły spokojnie zasuszyć liście i zgromadzić w bulwach zapas substancji odżywczych. Wczesną jesienią (we wrześniu) ich bulwy należy jednak wykopać, oczyścić i umieścić w ażurowych skrzynkach w suchym torfie, a następnie przenieść do chłodnego pomieszczenia (temp. 8-10 st. C). Niestety, przechowywanie bulw w warunkach amatorskich nie zawsze kończy się powodzeniem, dlatego rośliny często traktowane są jako kwiaty jednoroczne.

Jaskry azjatyckie można też uzyskać z nasion, które wysiewa się wczesną wiosną i przechowuje w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (temp. 10 - 12 st. C). Kiedy nasiona wykiełkują, podrośnięte siewki się pikuje, a po minięciu wiosennych przymrozków, wysadza do gruntu.

Jak uprawiać jaskry azjatyckie w doniczkach? Jak o nie dbać?

Decydując się na zakup jaskrów w doniczkach, należy zapewnić im widne stanowisko i chłodne miejsce, najlepiej na balkonie lub werandzie, gdyż do uprawy pokojowej nie bardzo się nadają. Lubią chłód, światło i świeże powietrze (temp. to 12-15 st. C), dlatego ustawione w zbyt ciepłym lub niedoświetlonym miejscu, szybko zaczynają się wyciągać, żółknąć, zasuszać pąki kwiatowe i tracić urodę.

Równie gwałtownie jaskry reagują na przesuszone lub zbyt mokre podłoże, gdyż nie tolerują ani suszy, ani zalania (ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra). Mimo upodobania do chłodu, nie są jednak mrozoodporne, dlatego uprawiając je wiosną (w kwietniu-maju) na balkonie lub tarasie, trzeba śledzić prognozy pogody i przed zapowiadanymi przymrozkami, przenieść rośliny do chłodnego pomieszczenia. Na zewnątrz możemy je wystawić jednak dopiero po zahartowaniu. Jest to konieczne, gdyż wyhodowane w szklarniach nie są odporne na gwałtowne spadki temperatur, jakie często zdarzają się wiosną.

Jaskier azjatycki
Autor: GettyImages Jaskry azjatyckie nadają się na kwiat cięty - można z nich tworzyć urocze wielobarwne bukiety

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.