Jaskier (Ranunculus) w ogrodzie - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie jaskrów

2019-05-24 12:04
Jaskier azjatycki
Autor: GettyImages Odmiany jaskra azjatyckiego różnią się kolorami kwiatów

Jaskry to piękne kwiaty, które można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonach lub tarasach. Najpopularniejszy jest jaskier azjatycki, który zachwyca kolorowymi kwiatami. Poznaj bliżej gatunki jaskrów do uprawy w ogrodzie. Jaskier: uprawa, pielęgnacja, zastosowanie.

Słonecznie żółte jaskry, kojarzą się nam zwykle z ukwieconymi, wiosennymi łąkami, ale to tylko jedno ich oblicze. Jaskry to rodzaj skupiający ponad 400 gatunków roślin, z których kilkanaście występuje naturalnie w naszym kraju. Najpopularniejszym z nich jest jaskier ostry i to właśnie z nim kojarzymy wiosenne łąki, choć w lasach, na mokradłach, torfowiskach, a nawet w szczelinach skalnych znajdziemy jeszcze wiele jego gatunków, m.in. jaskier polny, jaskier gajowy, jaskier skalny, jaskier górski. Zwykle jednak nie są na tyle atrakcyjne, abyśmy chcieli je uprawiać. Znacznie bardziej interesujący jest pochodzący z odleglejszych rejonów świata jaskier azjatycki.

Przeczytaj też: Jaki rodzaj nawadniania jest odpowiedni do małego i dużego ogrodu? >>>

Jaskier azjatycki

Jaskier azjatycki (łac. Ranunculus asiaticus) w naturze zasiedla południowo-zachodnią Azję, gdzie jest byliną, dorastającą do 30-40 cm wysokości. Gatunek ma pierzaste liście oraz pojedyncze, pięciopłatkowe, zwykle czerwone kwiaty z wnętrzem wypełnionym okółkiem ciemnobrązowych pręcików i pylników. W uprawie nie spotyka się jednak gatunku, gdyż dużo bardziej atrakcyjne są jego mieszańce, tworzące większe, pełne lub półpełne kwiaty w ogromnej palecie barw. Wśród nich możemy spotkać odmiany jednokolorowe, np. białe, czerwone, żółte, filetowe lub pomarańczowe, ale też wyjątkowe oryginały o płatkach dwukolorowych lub cieniowanych. Kwiaty najpiękniejszych odmian nie przypominają już jaskrów, a raczej wspaniałe róże.

Uprawa jaskrów azjatyckich nie jest jednak łatwa, gdyż rośliny są tak samo piękne jak wymagające. W sprzedaży kwitnące okazy pojawiają się już w lutym i marcu, ale uprawiane w ogrodach zakwitają znacznie później (w czerwcu i lipcu).

>>Przeczytaj też: 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Jaskier azjatycki - uprawa w doniczce

Decydując się na zakup jaskrów w doniczkach, należy zapewnić im widne stanowisko i chłodne miejsce, najlepiej na balkonie lub werandzie, gdyż do uprawy pokojowej nie bardzo się nadają. Lubią chłód, światło i świeże powietrze (temp. to 12-15 st. C), dlatego ustawione w zbyt ciepłym lub niedoświetlonym miejscu, szybko zaczynają się wyciągać, żółknąć, zasuszać pąki kwiatowe i tracić urodę. Równie gwałtownie jaskry reagują na przesuszone lub zbyt mokre podłoże, gdyż nie tolerują ani suszy, ani zalania (ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra). Mimo upodobania do chłodu, nie są jednak mrozoodporne, dlatego uprawiając je wiosną (w kwietniu-maju) na balkonie lub tarasie, trzeba śledzić prognozy pogody i przed zapowiadanymi przymrozkami, przenieść rośliny do chłodnego pomieszczenia. Na zewnątrz możemy je wystawić jednak dopiero po zahartowaniu. Jest to konieczne, gdyż wyhodowane w szklarniach nie są odporne na gwałtowne spadki temperatur, jakie często zdarzają się wiosną.

>>Nie przegap: TOP 10 – kwiaty do skrzynek balkonowych

Jaskier azjatycki
Autor: GettyImages Jaskry azjatyckie można uprawiać w doniczkach

Jaskier azjatycki - uprawa w ogrodzie

Trochę inaczej wygląda uprawa jaskrów azjatyckich w ogrodzie. Ich pazurkowate bulwki po wcześniejszym, kilkugodzinnym namaczaniu w letniej wodzie należy wysadzić wiosną do ziemi (w kwietniu lub maju), wybierając ciepłe, zaciszne, słoneczne stanowisko oraz żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Podczas suchej pogody, rośliny należy podlewać, ale gdy wiosna jest mokra, bulwom może grozić zgnicie lub choroby grzybowe.

Jaskry posadzone w ogrodzie powinny zakwitnąć już na początku czerwca. Sprawdzają się w kompozycjach rabatowych i jako obwódki, ale też nadają się na kwiat cięty. Po przekwitnieniu rośliny powinny pozostać w gruncie, aby mogły spokojnie zasuszyć liście i zgromadzić w bulwach zapas substancji odżywczych. Wczesną jesienią (we wrześniu) ich bulwy należy jednak wykopać, oczyścić i umieścić w ażurowych skrzynkach w suchym torfie, a następnie przenieść do chłodnego pomieszczenia (temp. 8-10 st. C). Niestety, przechowywanie bulw w warunkach amatorskich nie zawsze kończy się powodzeniem, dlatego rośliny często traktowane są jako kwiaty jednoroczne.

Jaskry azjatyckie można też uzyskać z nasion, które wysiewa się wczesną wiosną i przechowuje w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (temp. 10 - 12 st. C). Kiedy nasiona wykiełkują, podrośnięte siewki się pikuje, a po minięciu wiosennych przymrozków, wysadza do gruntu.

Jaskier azjatycki
Autor: GettyImages Jaskry azjatyckie nadają się na kwiat cięty - można z nich tworzyć urocze wielobarwne bukiety
Jaskier ostry
Autor: GettyImages Jaskier ostry

Jaskier ostry

Zupełnie innym gatunkiem jaskra jest jaskier ostry (łac. Ranunculus acris). Wprawdzie nie jest on zbyt atrakcyjny i na roślinę ozdobną się nie nadaje, ale za to jego odmiana o pełnych kwiatach 'Multiplex' w ogrodzie radzi sobie całkiem dobrze. Dorasta do 40-80 cm wysokości i zakwita wiosną (w maju-czerwcu) pełnymi, żółtymi, niedużymi kwiatami. W uprawie jest też łatwiejsza od swojego azjatyckiego kuzyna, gdyż jest całkowicie mrozoodporna. Oczekuje jednak słonecznego stanowiska i żyznego, bardzo wilgotnego podłoża. Doskonale nadaje się do sadzenia w pobliżu oczek wodnych lub na wilgotnych rabatach bylinowych. Roślina nie tworzy nasion, dlatego może być rozmnażana jedynie przez podział.

Inne gatunki jaskrów

W ogrodach można też spotkać kilka innych gatunków jaskrów m.in.:

  • jaskier bulwkowy (odm. pełna 'Pleniflorus'),
  • jaskier kosmaty,
  • jaskier górski.

I chociaż często są to rośliny łatwiejsze w uprawie niż jaskier azjatycki, żadna z nich nie dorównuje mu urodą, dlatego w ogrodach spotyka się je rzadko.

Uprawiając jaskry trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny trujące. Wprawdzie raczej ich nie spożyjemy, gdyż mają nieprzyjemny smak i zapach, ale ich sok może podrażnić skórę, dlatego prace wokół roślin lepiej wykonywać w rękawiczkach.

Jakie inne piękne kwiaty możesz mieć w ogrodzie? Poznaj:

Puszkinia - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Tuberoza wonna (bulwiasta) - uprawa w domu i w ogrodzie >>>

Iksja (Ixia) - bylina bulwiasta - sadzenie, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Szafirki – jakie gatunki szafirków można sadzić w ogrodzie >>>

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE