Firletka poszarpana - roślina łąkowa. Wymagania, uprawa i zastosowanie firletki

2021-06-22 13:03

Firletka poszarpana rośnie w naturze na wilgotnych łąkach, w czasie kwitnienia tworząc malownicze różowe łany. Jej postrzępione i delikatne kwiaty, mogą być także oryginalną ozdobą ogrodowych rabat bylinowych. Jak uprawiać firletkę poszarpaną?

Firletka poszarpana
Autor: GettyImages Firletka przede wszystkim świetnie nadaje się do nasadzeń grupowych – na łąkach kwietnych lub w założeniach naturalistycznych i swobodnych oraz ogrodach wiejskich

Kwitnąca w maju i czerwcu (czasem do sierpnia) firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi, Silene flos-cuculi) jest typową byliną łąkową, należącą do botanicznej rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae).

Spis treści

  1. Jak wygląda firletka poszarpana?
  2. Firletka poszarpana - stanowisko, podłoże, pielęgnacja
  3. Zastosowanie firletki poszarpanej
  4. Ciekawe odmiany firletki poszarpanej

Jak wygląda firletka poszarpana?

Firletka poszarpana tworzy rozetę równowąskich, długich i sinozielonych, matowych liści. Z przyziemnej rozety wyrastają wzniesione, luźne łodygi (dorastające do około 50 cm wysokości), na których od maja pojawiają się ładne różowe kwiaty o charakterystycznych, delikatnych postrzępionych płatkach.

Najbardziej efektownie firletka prezentuje się posadzona w większych grupach, ponieważ tworzy wtedy malownicze, różowe, kwitnące dywany. Nazwa firletki poszarpanej: Lychnis flos-cuculi - kwiat kukułki, nawiązuje do terminu przelotów i aktywności kukułek, co przypada na maj i czerwiec, gdy zakwita właśnie firletka.

Firletka ma również duże znaczenie dla środowiska – jest to wyjątkowo miododajna roślina, która jest doskonałym pożytkiem dla pszczół. Z tego względu, niepokojącym jest, iż na skutek zmian zachodzących w tradycyjnym sposobie użytkowania łąk (np. osuszanie) naturalne zbiorowiska firletki zaczynają zanikać.

Przeczytaj też: Łąka kwietna w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną >>>

Firletka poszarpana - stanowisko, podłoże, pielęgnacja

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Nie ma zbyt dużych wymagań i toleruje gleby gliniaste, jak i piaszczyste, o dowolnym odczynie, ale gleba powinna być wilgotna i przepuszczalna. Ponadto, firletka jest w pełni mrozoodporna, mało podatna na choroby i rzadko atakowana przez szkodniki. Nie wymaga także specjalnego nawożenia, ani pielęgnacji – wystarczy przycinanie przekwitłych kwiatostanów, aby wydłużyć kwitnienie. Najczęściej firletkę rozmnaża się przez wysiew nasion, ale można również uzyskać nowe rośliny przez podział i sadzonkowanie.

Obecnie najwygodniej zakupić młode sadzonki firletki poszarpanej w sklepach lub centrach ogrodniczych lub, ukorzenione w niewielkich doniczkach i posadzić w ogrodzie.

Zastosowanie firletki poszarpanej

Firletka przede wszystkim świetnie nadaje się do nasadzeń grupowych – na łąkach kwietnych lub w założeniach naturalistycznych i swobodnych oraz ogrodach wiejskich. Można ją sadzić masowo na naturalnych lub koszonych łąkach (firletka po przekwitnięciu i skoszeniu zakwitnie jeszcze raz, np. w sierpniu). W ogrodach można wykorzystać ją do obsadzania ogrodów skalnych, obrzeży zbiorników wodnych, jako roślinę zadarniającą oraz do wszelkich kompozycji na rabatach bylinowych lub pojedynczo.

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku? >>>

Firletka poszarpana
Autor: GettyImages Firletka najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych

Ciekawe odmiany firletki poszarpanej

Wyhodowano różne odmiany ozdobne firletki poszarpanej o ciekawych walorach ozdobnych.

Do uprawy w ogrodach warte polecenia są między innymi odmiany:

  • 'Nana' – osiąga zaledwie 10 cm wysokości, wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi i dość dużymi, różowymi kwiatami; ma ładny pokrój i kwitnie właściwie przez całe lato,
  • 'Alba' – łatwa w uprawie i niewymagająca odmiana, której ozdobą są mocno postrzępione, białe kwiaty, które kwitną od maja przez całe lato.
  • 'White Robin' – odmiana o czystobiałych, koronkowych, postrzępionych kwiatach; wymaga podobnych warunków, jak gatunek, czyli stanowiska wilgotnego choć znosi także okresy letniej suszy.
  • 'Petite Jenny' – atrakcyjna mrozoodporna odmiana, o zwartym, kompaktowym pokroju, dorastająca do 30 cm wysokości (w czasie kwitnienia nawet ponad 50 cm); kwitnie od maja do jesieni, a kwiaty są różowe, pełne o licznych delikatnych płatkach, przypominające pomponiki.
  • 'Petit Henri' – podobnie, jak odmiana 'Petit Jenny' ma kwiaty pełne, ale w kolorze białym; dorasta do 30 cm wysokości (z kwiatem ok. 60 cm); kwitnie od maja do października.
  • 'Jenny' - łodygi osiągają około 50 cm wysokości, a na ich szczycie od maja zakwitają pełne, różowe kwiaty (kształtem przypominające pomponiki).
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.