Łąka kwietna w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną

2021-05-18 8:44

Łąka kwietna w ogrodzie zamiast trawnika? To ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą rozluźnić kompozycję ogrodową o naturalny element aranżacyjny. Dużym plusem łąki kwietnej jest mały nakład prac pielęgnacyjnych, przy dużym efekcie dekoracyjnym kwitnących kwiatów na łące. Podpowiadamy, jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną.

Łąka kwietna
Autor: GettyImages

Od kilku lat na Zachodzie, a ostatnio także u nas, w estetyce ogrodowej pojawił się nowy trend: rozluźnienie kompozycji przynajmniej w części założenia ogrodowego i nawiązanie do naturalnych zbiorowisk „zza płotu”. Najpierw modne stały się trawy ozdobne sadzone jako solitery, następnie zestawiane na rabatach w kompozycjach z bylinami, a teraz przyszła pora na łąki kwietne, którymi zastępujemy trawniki.

To rozwiązanie jest atrakcyjne nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Wielu właścicieli ogrodów nie chce już poświęcać swego czasu na forsowną pielęgnację trawnika. Dla innych decydująca jest troska o środowisko (jak wiadomo trawniki nie tylko są kosztowne, bo wymagają intensywnego podlewania i nawożenia, a przy tym kosiarki zużywają energię elektryczną lub spalinami zatruwają otoczenie) ale przy okazji koszenia trawnika wraz ze źdźbłami trawy zostają posiekane liczne owady i inne żyjące drobne organizmy.

Wiosenne kwiaty - stokrotki, niezapominajki

Łąka kwietna - kluczem są nasiona roślin

Wzorując się na naturalnych zbiorowiskach roślinnych, warto stworzyć łąkę kwietną - ten bardzo dekoracyjny element kompozycji ogrodowej, który pasuje nie tylko do ogrodów utrzymanych w stylu naturalnym, ale też do nowoczesnych. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki nasion traw i roślin o ozdobnych kwiatach (zwykle są to: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna).

Można też (najłatwiej w sklepach internetowych) kupić zestaw nasion pochodzących z naturalnych zbiorowisk, a przeznaczonych do stworzenia określonego typu łąki. Innym, dość żmudnym sposobem pozyskania nasion, jest ich samodzielne zebranie.

Wysiew nasion na łąkę kwietną

Przed wysianiem nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem, żeby równomiernie pokrywały powierzchnię. Nie należy zasypywać ich ziemią, a jedynie wgnieść w podłoże, na przykład przy pomocy wału ogrodowego, ponieważ wiele gatunków do kiełkowania potrzebuje światła.

W pierwszym okresie wzrostu łąki kwietnej trzeba dopilnować by gleba nie przesychała, a była stale wilgotna. To ułatwi kiełkowanie, ale nie trzeba się niepokoić, gdy rośliny będą się rozwijały nierównomiernie - niektóre pojawią się dopiero w kolejnym sezonie.

Ważne, aby wybierając nasiona nie kierować się jedynie urodą roślin. Trzeba brać pod uwagę nasłonecznienie terenu przewidzianego pod łąkę kwietną, charakter gleby (zwięzła czy przepuszczalna, sucha czy wilgotna), a także to czy wybrany teren jest jednorodny, czy też warunki są różne w różnych jego częściach. Zamiast walczyć z nadmiarem wilgoci czy zbyt suchą glebą, można w różnych częściach ogrodu wysiać rośliny przystosowane do takiego środowiska. Dobrze dobrane mieszanki pozwolą stworzyć łąki, które w trudnych warunkach siedliskowych sprawdzą się lepiej niż tradycyjny trawnik.

Przeczytaj też:

Zbiór nasion roślin. Kiedy zbierać nasiona, jak je przechowywać

Łąka kwietna
Autor: GettyImages Łąkę kwietną chętnie odwiedzają owady
warto wiedzieć

Gatunki spotykane na polach uprawnych, takie jak maki, chabry bławatki, kąkole, rumiany polne i złocienie polne (które często znajdują się w składzie gotowych mieszanek) nie znoszą koszenia i giną nawet po jednym razie. Jednak gdy kwitną, wyglądają bardzo efektownie, więc warto je co wiosny dosiewać.

Jak założyć łąkę kwietną - sposoby na zakładanie łąki

  • założenie łąki kwietnej od nowa

To, jak powstanie łąka, zależy od nas. Jeśli nie chcemy ryzykować zagłuszenia nowo wysianych roślin przez silnie rosnące trawy, warto założyć ją od nowa. Postępujemy tu podobnie jak podczas tworzenia rabaty czy nowego trawnika. Teren przekopujemy (na dużej powierzchni orzemy) i czyścimy z wszelkiej roślinności. Jeżeli mieszankę nasion dobraliśmy prawidłowo do rodzaju gleby i jej wilgotności (charakteru siedliska) ziemi nie trzeba nawozić.

  • zaprzestanie koszenia trawnika i dosiew nasion roślin kwitnących

Innym sposobem tworzenia łąki kwietnej jest zaprzestanie częstego koszenia istniejącego już trawnika i dosianie roślin związanych z typem siedliska, a także ozdobnych. Istnieje wprawdzie ryzyko, że rośliny pięknie kwitnące zostaną zagłuszone przez trawy, ale gdy murawa słabo rośnie i nie jest gęsta, uzyskamy właściwy efekt. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie to eksperyment – w kolejnych latach (drogą prób i błędów) wybierzemy gatunki roślin, które sprawdzą się najlepiej.

Łąka kwietna
Autor: GettyImages Maki, chabry bławatki, złocienie polne pięknie się prezentują na łące kwietnej. Jednak to gatunki, które nie znoszą koszenia i giną nawet po jednym razie

Jak przygotować miejsce pod łąkę kwietną

Aby miały szansę wykiełkować i dobrze się rozwijać wśród traw należy - zanim przystąpimy do siewu - przeprowadzić wertykulację trawnika i wygrabić obumarłe kłącza i pędy. O skuteczności takiego postępowania można się przekonać przeznaczając początkowo na łąkę kwietną tylko część trawnika. To pozwoli sprawdzić, czy efekt spełni nasze oczekiwania. Będziemy mogli obserwować stopniowe „dziczenie” zbiorowiska – najpierw pozwólmy zakwitnąć roślinom dotychczas zwalczanym jako chwasty, potem wiatr przyniesie z okolicy nasiona innych, a my będziemy mogli dobrać grupę takich gatunków (także ozdobnych znanych z ogrodu), które dobrze się poczują pośród traw.

Rośliny na łąkę kwietną

Bardzo efektownie wyglądają też rabaty-łąki utworzone z traw i ozdobnych roślin jednorocznych (na 1 m2 łąki należy wysiać 1 g roślin, takich jak: chaber bławatek, czarnuszka, dimorfoteka, driakiew, facelia, godecja, kłosowiec, kosmos pierzasty, łyszczec wytworny, maciejka, maczek kalifornijski, mak polny, nagietek, ostróżka polna, rezeda, wyka kosmata). Rośliny można tak dobrać, by łąka kwitła od wiosny do jesieni.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Jeżeli marzy nam się kompozycja ziołoroślowa, podobna do skupisk rosnących na miedzach lub przy wiejskich drogach, posadźmy ozdobne trawy (jak drżączka średnia, imperata cylindryczna, manna mielec, proso rózgowate, rozplenica japońska, śmiałek darniowy, trzęślica modra) i rozmaite wysokie byliny (jak werbena patagońska, ostróżka, naparstnica, dzielżan, pysznogłówka, perowskia). Efekt jest murowany, choć mniej naturalistyczny.

Z łąki do ogrodu
Łąka kwietna

Autor: GettyImages

Łąki kwietne wyglądają pięknie i są łatwiejsze w utrzymaniu niż trawniki

Rośliny, które spotykamy w naturze mogą stać się podstawą naszych łąkowych kompozycji, bo są bardzo efektowne.

Gdzie je spotykamy? 

  • na łąkach wilgotnych – bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, koniczyna białoróżowa, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, wiązówka błotna, złocień właściwy, żywokost lekarski;
  • na łąkach świeżych (przeciętna gleba ogrodowa) – chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, krwawniki, łubin trwały, mak polny, nachyłek lancetowaty, wiesiołek czworokątny, wyka kosmata, złocień właściwy;
  • na łąkach suchych – dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, lebiodka pospolita, macierzanka, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Łąki kwietnej nie trzeba nawozić ani podlewać (pod warunkiem, że rośliny zostały dobrze dobrane do środowiska). Najważniejsze jest kilkakrotne skoszenie roślin. Jeżeli teren jest duży, można go podzielić na mniejsze fragmenty i kosić je w innym czasie oraz częściej lub rzadziej – to sprawi, że zaczną w nich dominować inne gatunki roślin. Skoszoną trawę warto pozostawić na kilka dni na łące, żeby z roślin osypały się nasiona.

  • łąkę, która ma być najpiękniejsza wiosną, należy po raz pierwszy skosić pod koniec czerwca, gdy przekwitną kwiaty - najlepiej na wysokość 10 cm), a później do jesieni kosić jeszcze kilkakrotnie.
  • łąkę kwitnącą latem należy kosić do połowy czerwca, również na wysokość 10 cm. Kwiaty pojawią się w lipcu i do września łąka będzie wyglądała efektownie. Powtórnie trzeba ją skosić w październiku po przekwitnięciu roślin.
  • łąkę suchą, na której rośliny rosną wolno, kosi się dopiero pod koniec września.
ważne

Trzeba się też pogodzić z tym, że rośliny po przekwitnięciu nie wyglądają już efektownie. Nie należy ich jednak ścinać, lecz poczekać, by rozsiały się nasiona (dzięki temu łąka odrodzi się w następnym roku). Jeśli skosimy łąkę zbyt wcześnie, w kolejnym sezonie konieczne będzie ponowne dosianie gatunków ozdobnych.

Łąka kwietna
Autor: GettyImages Skoszoną trawę warto pozostawić na kilka dni na łące, żeby z roślin osypały się nasiona

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński