Rozmnażanie storczyków: jak można rozmnażać domowe storczyki?

2025-05-06 7:00

Samodzielne rozmnażanie storczyków może wydawać się trudne, w końcu to rośliny łatwo wymagające, a czasami nawet kapryśne. Istnieją jednak metody rozmnażania wegetatywnego, które pozwalają na względnie łatwe uzyskanie nowych sadzonek storczyków. Jak można zatem rozmnażać storczyki? Zapraszamy do zapoznania się z tematem produkcji sadzonek storczyków w domu.

Storczyk

i

Autor: Ekaterina Fedulyeva/Getty Images Jak rozmnażać domowe storczyki?

Spis treści

  1. Co trzeba wiedzieć o rozmnażaniu storczyków?
  2. Rozmnażanie storczyków przez podział
  3. Rozmnażanie storczyków z łodygi
  4. Rozmnażanie storczyków przez keiki
  5. Czy można rozmnażać storczyki przez nasiona?

Co trzeba wiedzieć o rozmnażaniu storczyków?

Storczyki w domowych warunkach rozmnaża się niemal wyłącznie wegetatywnie, czyli przez ukorzenianie sadzonek lub podział. Aby było to możliwie pewne warunki muszą być spełnione: roślina powinna być dobrze rozrośnięta (minimum kilka lat uprawy), przekwitła bądź wytworzyła keiki (sadzonki znajdujące się na pędzie kwiatostanowym). Podział młodej rośliny na dwie, np. z małymi, nielicznymi pseudobulwami, może wiązać się z tym, że nie przyjmie się żadna z sadzonek. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że rośliny po rozmnożeniu (także roślina macierzysta) wymagają szczególnej opieki, bowiem taki zabieg powoduje stres fizjologiczny, którego skutkiem jest zaburzenie wzrostu. Storczyki najlepiej rozmnażać wiosną (lub po przekwitnięciu).

Poznaj 6 super storczyków, które z powodzeniem możesz uprawiać w domu!

Rozmnażanie storczyków przez podział

Wiele gatunków, np. cymbidium i dendrobium, tworzą liczne pseudobulwy. Mocniej rozrośnięte rośliny dzieli się więc w taki sposób, aby każda sadzonka miała przynajmniej 3-5 pseudobulw (z liśćmi). Dlatego rozmnaża się storczyki, które mają minimum sześć pseudobulw (i najlepiej dwa pędy). Zabieg nie tylko pozwala na uzyskanie dwóch nowych sadzonek, lecz jednocześnie odmładza rośliny. Miejsca cięcia zaleca się potraktować preparatem działającym grzybobójczo lub odkażająco (np. zmielonym węglem aktywnym).

Rozmnażanie storczyków z łodygi

Falenopsisy i storczyki z rodziny Vanda rozmnaża się przez przycięcie i ukorzenianie łodygi z korzeniami powietrznymi. Sadzonki pozyskuje się z pędów, które mają przynajmniej 30 cm długości. Umieszcza się je w podłożu dla storczyków i nie dopuszcza do przesuszenia (co nie szkodzi „dojrzałym” roślinom).

Falenopsis i dendrobium mają zdolność wytwarzania nowych pędów z pędów kwiatostanowych. Po kwitnieniu ścina się je tak, by miały ok. 15 cm długości i kilka oczek. W tym przypadku sadzonki lepiej ukorzeniać w mieszaninie torfu i piasku (można dodać dla rozluźnienia trochę keramzytu lub kory). Nawadnianie wykonuje się podobnie jak powyżej (nie dopuszczając do przesuszenia). Jeśli pędy przetrwają, w ciągu 8-9 tygodni powinny się ukorzenić. Należy je wtedy ostrożnie przesadzić do donicy wypełnionej podłożem przeznaczonym dla orchidei.

Rozmnażanie storczyków przez keiki

Wiele grup storczyków, np. falenopsis, dendrobium i epidendrum, ma tendencję do tworzenia nowych sadzonek na pędach kwiatostanowych - tzw. keiki. W odpowiedniej fazie rozwoju, tj. gdy mają wykształcone trzy liście i korzenie o długości do 5 cm, można oddzielić je od rośliny macierzystej. Odcina się je z fragmentem pędu. Keiki często sadzi się w tej samej donicy, w której znajduje się dojrzały storczyk (o ile jest na to miejsce). W takim przypadku przesadza się je do nowej donicy dopiero po około roku. Dlaczego warto tak postępować? Storczyki wchodzą w symbiozę z grzybami mikoryzowymi, to jednak wymaga czasu. Taka współpraca przyspiesza ukorzenianie oraz rozwój młodych sadzonek. Dlatego „opieka” rośliny macierzystej wciąż jest przydatna. Opcjonalnie można wybrać trochę „starej” ziemi i wymieszać ją z podłożem, w którym umieszcza się sadzonkę. Takie działanie jest korzystne niezależnie od metody rozmnażania storczyków.

Keiki storczyka Pahalaenopsis

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Keiki storczyka Pahalaenopsis

Czy można rozmnażać storczyki przez nasiona?

Rozmnażanie generatywne storczyków, czyli przez wysiew nasion, jest bardzo rzadko praktykowane.

  • Po pierwsze – domowe storczyki nie zawsze wykształcają nasiona.
  • Po drugie – nasiona storczyków są rzadko dostępne w sprzedaży.
  • Po trzecie - to bardzo powolna metoda produkcji nowych roślin.

W dodatku należy wziąć pod uwagę, że rozmnożona generatywnie roślina może nie dziedziczyć cech rośliny macierzystej (np. wielkości i barwy kwiatów). Nasiona najlepiej wysiewać przy „dorosłym” storczyku należącym do tego samego rodzaju. Oprócz tego nasiona można wysiewać na pożywce agarowej (można ją kupić w sklepie). Taka uprawa storczyków wymaga czasu, cierpliwości, systematyczności, a czasem nie udaje się nawet pomimo zaawansowanej opieki. To propozycja dla miłośników storczyków, którzy chcą „pobawić się” dla samej obserwacji rozwoju rośliny i poszerzenia wiedzy. Jeśli uzyska się efekt – sadzonki – to świetnie! Jeśli nie – to trudno.

Rozmnażanie storczyków nie jest tak popularne, jak rozmnażanie wielu innych grup domowych roślin doniczkowych. Jednakże warto je wykonywać u starszych roślin, chociażby dla ich odmłodzenia.

Przeczytaj też: Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny

Murator Google News
Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze
Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Rozdzielanie storczyków - sposób na rozmnażanie storczyków [WIDEO]
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE