Powojniki włoskie, czyli powojniki z grupy Viticella - jak je uprawiać w ogrodzie?

2023-08-21 12:57

Za uprawą powojnika włoskiego (Clematis Viticella) przemawia wiele: długo kwitnie, jest efektowny, łatwy w uprawie i toleruje błędy osób początkujących w temacie ogrodnictwa. Zdobywa on coraz większą popularność w Polsce. Jak uprawiać i aranżować powojnik włoski? Jakie ma wymagania?

Powojnik włoski (Clematis Viticella) dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Należy do pnączy łatwych w uprawie i względnie mało wymagających. W dodatku ma duże walory estetyczne.

Spis treści

  1. Charakterystyka powojników Viticella - czym zdobią ogród?
  2. Wartościowe odmiany powojnika włoskiego
  3. Powojniki włoskie w galerii zdjęć
  4. Podstawowe wymagania powojnika włoskiego
  5. Jak uprawiać powojniki z grupy Viticella?
  6. Cięcie powojnika włoskiego – jak robić to właściwie?
  7. ​Zastosowanie powojników włoskich w ogrodzie

Charakterystyka powojników Viticella - czym zdobią ogród?

Powojnik włoski, uprawiany na podpórkach, dorasta średnio do 2-4 m wysokości. Ma atrakcyjne liście, złożone z kilku listków. Tworzy zielone, ażurowe, żywe ściany. Są mniejsze niż u powojników wielkokwiatowych, ale dłużej pozostają zielone.

Powojnik włoski kwitnie na tegorocznych pędach, najczęściej od czerwca do września. Kwiaty mają średnicę 4-5 cm. U podstawowego gatunku są ciemnofioletowe. Siła wzrostu i barwa kwiatów to cechy odmianowe.

Wartościowe odmiany powojnika włoskiego

  • 'Fay' – odmiana wytwarza kremowożółte, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie długo. Osiąga do 2 m wysokości.
  • 'Mary Rose' – kwiaty tej odmiany są wielopłatkowe, postrzępione. Ich średnica wynosi 3-6 cm. Mają ciemnofioletową barwę. Powojnik dorasta do 2,5 m wysokości.
  • 'Mazurek PBR' – powojnik osiąga 3-3,5 m wysokości. Kwitnie obficie w czerwcu, później mniej intensywnie do sierpnia. Kwiaty osiągają 8-10 cm średnicy. Wykształcają cztery, szerokoeliptyczne płatki o karbowanej powierzchni. Mają ciemnoróżową barwę. To polska odmiana wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego.

Poznaj też inne gatunki powojników:

Powojniki włoskie w galerii zdjęć

Podstawowe wymagania powojnika włoskiego

  • Stanowisko dla powojnika włoskiego. Powojnik włoski zaleca się uprawiać w takim miejscu, by nadziemna część miała dobrą ekspozycję na słońce, a podstawa pędu i teren wokół był zacieniony. Roślina potrzebuje dużo światła dla obfitego kwitnienia, zacienienie u podstawy natomiast ogranicza przegrzewanie i wysycha. Roślina toleruje częściowe zacienienie, w cieniu nie powinno się jej uprawiać.
  • Podłoże dla powojnika włoskiego. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Znosi słabsze typy gleb. W odróżnieniu od większości powojników radzą sobie w podłożach słabych, ubogich w składniki pokarmowe.
  • Mrozoodporność powojnika włoskiego. Są wystarczająco odporne na mróz.

Przeczytaj też: 

Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojnik włoski nadaje się do uprawy pojemnikowej jako dekoracja balkonów i tarasów

Jak uprawiać powojniki z grupy Viticella?

  • sadzenie powojnika włoskiego

Powojniki najlepiej sadzić wiosną na dokładnie przygotowanych stanowiskach. Zaleca się przekopać podłoże, można je również wzbogacić nawozem organicznym. Roślinę sadzi się nieco głębiej niż rosła w pojemniku. Podłoże wokół pnia można obłożyć względnie lekkimi, płaskimi kamieniami. To ogranicza przegrzewanie i wyparowywanie wody z podłoża. Dodatkowo zaleca się stosowanie ściółki okrywającej. Kolejne warstwy usypuje się przed nadejściem zimy, mają chronić korzenie przed mrozem.

  • podlewanie powojnika włoskiego

Powojniki należy podlewać w czasie susz. Regularne podlewanie jest potrzebne młodym egzemplarzom w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Podczas nawadniania trzeba unikać moczenia roślin. W ten sposób zwiększa się ryzyko występowania chorób grzybowych.

  • nawożenie powojnika włoskiego

Do dokarmiania najlepiej używać nawozów organicznych. Systematyczne nawożenie na glebach urodzajnych nie jest konieczne. Klematis włoski jest mniej wymagający pod tym względem od kuzynów. W dodatku jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojnik włoski należy do pnączy łatwych w uprawie i względnie mało wymagających

Cięcie powojnika włoskiego – jak robić to właściwie?

Powojniki z grupy Viticella przycina się na przedwiośniu. W pierwszym roku po posadzeniu skraca się go do wysokości 30 cm, w drugim do 40 cm, w trzecim do 50 cm. To pobudza dobre krzewienie, a jednocześnie pozwala ożywić roślinę w przypadku przemarznięcia. Dzięki wczesnemu cięciu roślina ma więcej czasu na wytworzenie silnych pędów, na których rozwiną się kwiaty.

​Zastosowanie powojników włoskich w ogrodzie

Powojniki włoskie warto uprawiać przy ogrodzeniach, ścianach, murach i obiektach małej architektury. Pną się za pomocą ogonków liściowych i pokrywa daną powierzchnią tworząc barwną, żywą ścianę. Pasują do ogrodów różnego typu, od wiejskich po angielskie. Można je łączyć z innymi powojnikami, tworząc miksy kolorów. Nadają się do uprawy pojemnikowej jako dekoracja balkonów i tarasów.

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Powojniki: kwitnące pnącza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają