Powojnik włoski – wymagania, uprawa, zastosowanie i przegląd odmian

2021-05-28 15:22
Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojniki włoskie warto uprawiać, gdyż są piękne i mało wymagające.

Za uprawą powojnika włoskiego (Clematis Viticella) przemawia wiele: długo kwitnie, jest efektowny, łatwy w uprawie i toleruje błędy osób początkujących w temacie ogrodnictwa. Zdobywa on coraz większą popularność w Polsce. Jak uprawiać i aranżować powojnik włoski? Jakie ma wymagania?

Powojnik włoski (Clematis Viticella) dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Należy do pnączy łatwych w uprawie i względnie mało wymagających. W dodatku ma duże walory estetyczne.

Powojniki: kwitnące pnącza

Charakterystyka powojników Viticella - czym zdobią ogród

Powojnik włoski, uprawiany na podpórkach, dorasta średnio do 2-4 m wysokości. Ma atrakcyjne liście, złożone z kilku listków. Tworzy zielone, ażurowe, żywe ściany. Są mniejsze niż u powojników wielkokwiatowych, ale dłużej pozostają zielone.

Powojnik włoski kwitnie na tegorocznych pędach, najczęściej od czerwca do września. Kwiaty mają średnicę 4-5 cm. U podstawowego gatunku są ciemnofioletowe. Siła wzrostu i barwa kwiatów to cechy odmianowe.

Wartościowe odmiany powojnika włoskiego:

  • 'Fay' – odmiana wytwarza kremowożółte, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie długo. Osiąga do 2 m wysokości.
  • 'Mary Rose' – kwiaty tej odmiany są wielopłatkowe, postrzępione. Ich średnica wynosi 3-6 cm. Mają ciemnofioletową barwę. Powojnik dorasta do 2,5 m wysokości.
  • 'Mazurek PBR' – powojnik osiąga 3-3,5 m wysokości. Kwitnie obficie w czerwcu, później mniej intensywnie do sierpnia. Kwiaty osiągają 8-10 cm średnicy. Wykształcają cztery, szerokoeliptyczne płatki o karbowanej powierzchni. Mają ciemnoróżową barwę. To polska odmiana wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego.

Podstawowe wymagania powojnika włoskiego

  • Stanowisko dla powojnika włoskiego. Powojnik włoski zaleca się uprawiać w takim miejscu, by nadziemna część miała dobrą ekspozycję na słońce, a podstawa pędu i teren wokół był zacieniony. Roślina potrzebuje dużo światła dla obfitego kwitnienia, zacienienie u podstawy natomiast ogranicza przegrzewanie i wysycha. Roślina toleruje częściowe zacienienie, w cieniu nie powinno się jej uprawiać.
  • Podłoże dla powojnika włoskiego. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Znosi słabsze typy gleb. W odróżnieniu od większości powojników radzą sobie w podłożach słabych, ubogich w składniki pokarmowe.
  • Mrozoodporność powojnika włoskiego. Są wystarczająco odporne na mróz.

Przeczytaj też: 

Powojniki przed zimą: jak przycinać i czy okrywać powojniki przed zimą >>

Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojnik włoski to dobra propozycja dla osób, które dopiero założyły ogród, nie mają doświadczenia i potrzebują pnączy, które nie sprawiają problemów

Jak uprawiać Clematis Viticella?

  • sadzenie powojnika włoskiego

Powojniki najlepiej sadzić wiosną na dokładnie przygotowanych stanowiskach. Zaleca się przekopać podłoże, można je również wzbogacić nawozem organicznym. Roślinę sadzi się nieco głębiej niż rosła w pojemniku. Podłoże wokół pnia można obłożyć względnie lekkimi, płaskimi kamieniami. To ogranicza przegrzewanie i wyparowywanie wody z podłoża. Dodatkowo zaleca się stosowanie ściółki okrywającej. Kolejne warstwy usypuje się przed nadejściem zimy, mają chronić korzenie przed mrozem.

  • podlewanie powojnika włoskiego

Powojniki należy podlewać w czasie susz. Regularne podlewanie jest potrzebne młodym egzemplarzom w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Podczas nawadniania trzeba unikać moczenia roślin. W ten sposób zwiększa się ryzyko występowania chorób grzybowych.

  • nawożenie powojnika włoskiego

Do dokarmiania najlepiej używać nawozów organicznych. Systematyczne nawożenie na glebach urodzajnych nie jest konieczne. Klematis włoski jest mniej wymagający pod tym względem od kuzynów. W dodatku jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojnik włoski warto uprawiać przy ogrodzeniach, ścianach, murach i obiektach małej architektury

Cięcie powojnika włoskiego – jak robić to właściwie?

Powojnik przycina się na przedwiośniu. W pierwszym roku po posadzeniu skraca się go do wysokości 30 cm, w drugim do 40 cm, w trzecim do 50 cm. To pobudza dobre krzewienie, a jednocześnie pozwala ożywić roślinę w przypadku przemarznięcia. Dzięki wczesnemu cięciu roślina ma więcej czasu na wytworzenie silnych pędów, na których rozwiną się kwiaty.

Powojnik włoski
Autor: GettyImages Powojnik włoski należy do pnączy łatwych w uprawie i względnie mało wymagających

​Zastosowanie powojników włoskich w ogrodzie

Powojniki włoskie warto uprawiać przy ogrodzeniach, ścianach, murach i obiektach małej architektury. Pną się za pomocą ogonków liściowych i pokrywa daną powierzchnią tworząc barwną, żywą ścianę. Pasują do ogrodów różnego typu, od wiejskich po angielskie. Można je łączyć z innymi powojnikami, tworząc miksy kolorów. Nadają się do uprawy pojemnikowej jako dekoracja balkonów i tarasów.

Przeczytaj też:

Powojniki w donicach: sadzenie i pielęgnacja powojników na balkonach i tarasach >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE