Powojniki przed zimą. Jak przycinać i czy okrywać powojniki przed zimą? [WIDEO]

2018-11-15 10:12 CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Jesienią porządkujemy ogród i przygotowujemy rośliny do zimy. Musimy zadbać także o powojniki rosnące w ogrodzie. Dowiedz się, jak prawidłowo przycinać powojniki jesienią i czy trzeba okrywać powojniki na zimę. Jesienna pielęgnacja powojników. WIDEO

Przed nadejściem mrozów warto jest zrobić przegląd w naszym ogrodzie i zadbać o rosnące w nim powojniki. Większość powojników nie wymaga okrywania na zimę, ale zaleca się przysypanie ich podstawy rośliny korą. Opłaca się również usuwać uschnięte liście powojników, bowiem są w nich zarodniki chorób i mogą zimować szkodniki.

Czy powojniki należy ciąć jesienią?

Z zasady pnączy nie tniemy przed zimą, jako że każde przycięcie pędu i jego uszkodzenie zmniejsza jego mrozoodporność. W przypadku powojników jest inaczej. Kiedy rośliny zakończą okres wegetacji, czyli w końcu listopada czy na początku grudnia, można wykonać wstępne cięcie.
Powojniki przycinamy różnie w zależności od grupy. Powojników z grupy Atragene nie przycina się w ogóle (zawiązują pąki kwiatowe jesienią). Inne powojniki przycinamy silniej lub słabiej w zależności od tego czy kwitną na nowych, czy na starych przyrostach. Powojniki z grupy Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące finalnie przycina się wiosną na wysokości 1,5 metra. Jesienią podciąć można wybujałe pędy do wysokość ok. 1,7 m, a w marcu skorygować cięcie tnąc nad nabrzmiałymi pąkami i usuwając słabe oraz przemarznięte pędy.
Powojniki, które zaczynają kwitnąć dopiero po połowie czerwca, najwięcej pąków zawiązują na przyrostach tegorocznych. Są to powojniki z grup Wielkokwiatowe Późno Kwitnące, Viticella, Tangutica, Flammula. Ich pędy trzeba przyciąć silniej - docelowo na wysokości 50 cm - tak, by wyrosło jak najwięcej nowych pędów, na których już od dołu będą się pojawiały kwiaty.
Powojniki bylinowe można zostawić na zimę bez cięcia, ale można też krótko przyciąć na mniej więcej 20 cm, a potem wiosną przyciąć nisko tuż przy ziemi.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada jak zadbać o powojniki przed zimą >>kliknij tu

 

Powojniki - kwitnące pnącza [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE