Powojnik południowy zachwyca zapachem kwiatów! Jak uprawiać ten gatunek powojnika?

2024-09-04 15:41

Powojnik południowy (Clematis flammula) to egzotyczny gatunek występujący w Azji, Afryce Północnej oraz południowo-wschodniej Europie. Silnie się rozrasta, a podczas kwitnienia wręcz ugina się pod ciężarem licznych, białych i do tego ładnie pachnących kwiatów. Jak uprawiać i wykorzystywać w ogrodzie powojnik południowy?

Spis treści

  1. Jak wygląda powojnik południowy?
  2. ​Podstawowe wymagania powojnika południowego
  3. Powojnik południowy w galerii zdjęć
  4. Kiedy i jak sadzić południk południowy?
  5. ​Powojnik południowy – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
  6. Czy powojnik południowy należy przycinać?
  7. ​Zastosowanie powojnika południowego w ogrodzie

Powojnik południowy (Clematis flammula) to pnącze o oryginalnym wyglądzie, zachwycające obfitym kwitnieniem. Uprawiany w odpowiednich warunkach i właściwie pielęgnowany odwdzięcza się spektakularnym wyglądem przez większość sezonu. Należy do grupy powojników Flammula.

Jak wygląda powojnik południowy?

Powojnik południowy prowadzony na podporach dorasta do 5 m wysokości. Mocno rozrasta się wszerz. Przyczepia się do podpór i murów za pomocą ogonków liściowych. Liście powojnika południowego są atrakcyjne, ciemnozielone, pierzastozłożone. Tworzą je lancetowate lub owalne listki.

Zaletą gatunku jest długie i obfite kwitnienie. Roślina kwitnie najczęściej od lipca aż do października. Kwiaty powojnika południowego są drobne (3 cm), ale występują masowo. Są białe, czteropłatkowe, gwiazdkowate i wydzielają przyjemny zapach. Powojnik południowy należy do powojników pachnących. Po przekwitnięciu pnącze wytwarza puszyste kwiatostany. Pozostają na pędach aż do wiosny. 

Powojnik południowy jest rośliną lekko trującą (podobnie jak inne powojniki). Nie stanowi jednak zagrożenia.

Powojniki: kwitnące pnącza

​Podstawowe wymagania powojnika południowego

  • Stanowisko dla powojnika południowego. Powojnik południowy preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Wtedy najobficiej kwitnie. Można uprawiać go również w lekkim zacienieniu. W cieniu słabo rozwija się, kwitnienie jest mniej spektakularne, a w dodatku sprawia problemy (jest bardziej podatny na choroby grzybowe). Optymalne miejsce to takie, w którym nadziemna część ma zapewnione dużo słońca, a podstawa pnia i ziemia wokół jest zacieniona.
  • Podłoże dla powojnika południowego. Roślina lubi podłoża żyzne, próchnicze, dobrze zdrenowane, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Glebę przed sadzeniem zaleca się wymieszać z przefermentowanym obornikiem bądź kompostem. Gatunek radzi sobie na nieco słabszych typach gleb. Należy unikać uprawy w podłożu podmokłym.
  • Mrozoodporność powojnika południowego. Powojnik południowy może przemarzać w ostre, zwłaszcza bezśnieżne zimy. Dlatego wymaga stosowania zimowych osłon. W okresie późnojesiennym podstawę pędów zaleca się okryć, grubą, nawet 10-centymetrową warstwą ściółki.

Powojnik południowy w galerii zdjęć

Kiedy i jak sadzić południk południowy?

Rośliny zaleca się sadzić wiosną, wtedy mają najwięcej czasu na aklimatyzację i łatwiej znoszą polskie zimy. Umieszcza się je w ziemi nieco głębiej niż rosły w pojemniku. Podłoże przed sadzeniem zaleca się głęboko przekopać i oczyścić. Do dołka można dodać trochę kompostu. Podstawę pnia warto obłożyć płaskimi kamieniami, wtedy będzie lepiej utrzymywać wilgoć. Ponadto tradycyjnie w uprawie klematisów stosuje się ściółkowanie. Można używać suchych liści, trocin, kory lub częściowo przerobionego kompostu.

​Powojnik południowy – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

  • podlewanie powojnika południowego

Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. W szczególności dotyczy to młodych, jednorocznych egzemplarzy. Powojnik nie lubi suszy, wpływa to negatywnie na kwitnienie. Dlatego warto nawadniać go w okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Pracę należy wykonywać rano lub wieczorem tak, by nie moczyć nadziemnych organów.

  • nawożenie powojnika południowego

Jeśli przed sadzeniem zastosowano nawóz organiczny, nawożenie mineralne przez 2-3 lata uprawy nie jest potrzebne. W przeciwnym wypadku można aplikować 1-2 razy rocznie nawozy o małej zawartości azotu, a wysokiej fosforu i potasu. Nie można przesadzać z intensywnością nawożenia (zwłaszcza dotyczy to azotu), gdyż powojniki, nie tylko Clematis flammula, są wrażliwe na zasolenie podłoża

Czy powojnik południowy należy przycinać?

Powojnik południowy wymaga corocznego, silnego przycinania. Prace wykonuje się wczesną wiosną (zwykle pod koniec marca lub w kwietniu).

Przeczytaj też:

Powojnik południowy
Autor: GettyImages Powojnik południowy preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru

​Zastosowanie powojnika południowego w ogrodzie

Typowe zastosowanie powojnika to prowadzenie na podporach i kratownicach przy ścianach, murach oraz elementach małej architektury. Rośliną często dekoruje się altany, pergole, domki ogrodowe i wiaty. Ponadto można uprawiać ją w pobliżu drzew i krzewów w taki sposób, by osłonić mu podstawę pnia.

Powojnik południowy pasuje do ogrodów różnego typu – od wiejskich, angielskich po orientalne i nowoczesne. Zachwyca liczbą kwiatów, później puszystymi owocostanami. Jest atrakcyjny także późną jesienią i zimą, czyli w najbardziej newralgicznych okresach w ogrodzie.

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają