Powojnik południowy – uprawa, wymagania i zastosowanie

2021-05-31 9:02 Michał Mazik
Powojnik południowy
Autor: GettyImages Powojnik południowy wyróżnia się wyglądem na tle innych przedstawicieli rodzaju Clematis - mnogość kwiatów, jakie wytwarza i długość kwitnienia, po prostu zachwycają

Powojnik południowy (Clematis flammula) to egzotyczny gatunek występujący w Azji, Afryce Północnej oraz południowo-wschodniej Europie. Silnie rozrasta się, a w czasie kwitnienia wręcz ugina się pod ciężarem licznych, białych kwiatów. Jak uprawiać i wykorzystywać w ogrodzie powojnik południowy?

Powojnik południowy (Clematis flammula) to pnącze o oryginalnym wyglądzie, zachwycające obfitym kwitnieniem. Uprawiany w odpowiednich warunkach i właściwie pielęgnowany odwdzięcza się spektakularnym wyglądem przez większość sezonu. Należy do grupy powojników Flammula.

Lato w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny w ogrodzie latem [WIDEO]

Powojnik południowy - charakterystyka rośliny

Powojnik południowy prowadzony na podporach dorasta do 5 m wysokości. Mocno rozrasta się wszerz. Przyczepia się do podpór i murów za pomocą ogonków liściowych. Liście powojnika południowego są atrakcyjne, ciemnozielone, pierzastozłożone. Tworzą je lancetowate lub owalne listki.

Zaletą gatunku jest długie i obfite kwitnienie. Roślina kwitnie najczęściej od lipca aż do października. Kwiaty powojnika południowego są drobne (3 cm), ale występują masowo. Są białe, czteropłatkowe, gwiazdkowate i wydzielają przyjemny zapach. Po przekwitnięciu pnącze wytwarza puszyste kwiatostany. Pozostają na pędach aż do wiosny. 

Powojnik południowy jest rośliną lekko trującą (podobnie jak inne powojniki). Nie stanowi jednak zagrożenia.

​Podstawowe wymagania powojnika

  • Stanowisko dla powojnika południowego. Powojnik południowy preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Wtedy najobficiej kwitnie. Można uprawiać go również w lekkim zacienieniu. W cieniu słabo rozwija się, kwitnienie jest mniej spektakularne, a w dodatku sprawia problemy (jest bardziej podatny na choroby grzybowe). Optymalne miejsce to takie, w którym nadziemna część ma zapewnione dużo słońca, a podstawa pnia i ziemia wokół jest zacieniona.
  • Podłoże dla powojnika południowego. Roślina lubi podłoża żyzne, próchnicze, dobrze zdrenowane, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Glebę przed sadzeniem zaleca się wymieszać z przefermentowanym obornikiem bądź kompostem. Gatunek radzi sobie na nieco słabszych typach gleb. Należy unikać uprawy w podłożu podmokłym.
  • Mrozoodporność powojnika południowego. Powojnik południowy może przemarzać w ostre, zwłaszcza bezśnieżne zimy. Dlatego wymaga corocznego stosowania osłon. W okresie późnojesiennym podstawę pędów zaleca się okryć, grubą, nawet 10-centymetrową warstwą ściółki.

Przeczytaj też:

Powojniki przed zimą: jak przycinać i czy okrywać powojniki przed zimą >>

Powojnik południowy
Autor: GettyImages Powojnik południowy ma swoje wymagania, jednak uprawiany w dobrych warunkach i odpowiednio pielęgnowany odwdzięcza się spektakularnym wyglądem przez większość sezonu

​Powojnik południowy – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

  • sadzenie powojnika południowego

Rośliny zaleca się sadzić wiosną, wtedy mają najwięcej czasu na aklimatyzację i łatwiej znoszą polskie zimy. Umieszcza się je w ziemi nieco głębiej niż rosły w pojemniku. Podłoże przed sadzeniem zaleca się głęboko przekopać i oczyścić. Do dołka można dodać trochę kompostu. Podstawę pnia warto obłożyć płaskimi kamieniami, wtedy będzie lepiej utrzymywać wilgoć. Ponadto tradycyjnie w uprawie klematisów stosuje się ściółkowanie. Można używać suchych liści, trocin, kory lub częściowo przerobionego kompostu.

  • podlewanie powojnika południowego

Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. W szczególności dotyczy to młodych, jednorocznych egzemplarzy. Powojnik nie lubi suszy, wpływa to negatywnie na kwitnienie. Dlatego warto nawadniać go w okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Pracę należy wykonywać rano lub wieczorem tak, by nie moczyć nadziemnych organów.

  • nawożenie powojnika południowego

Jeśli przed sadzeniem zastosowano nawóz organiczny, nawożenie mineralne przez 2-3 lata uprawy nie jest potrzebne. W przeciwnym wypadku można aplikować 1-2 razy rocznie nawozy o małej zawartości azotu, a wysokiej fosforu i potasu. Nie można przesadzać z intensywnością nawożenia (zwłaszcza dotyczy to azotu), gdyż powojniki, nie tylko Clematis flammula, są wrażliwe na zasolenie podłoża.

  • przycinanie powojnika południowego

Powojnik południowy wymaga corocznego, silnego przycinania. Prace wykonuje się wczesną wiosną (zwykle pod koniec marca lub w kwietniu).

Przeczytaj też:

Powojniki - kwitnące pnącza. Wymagania, pielęgnacja i gatunki powojników >>

Powojnik południowy
Autor: GettyImages Powojnik południowy preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru

​Zastosowanie powojnika południowego w ogrodzie

Typowe zastosowanie powojnika to prowadzenie na podporach i kratownicach przy ścianach, murach oraz elementach małej architektury. Rośliną często dekoruje się altany, pergole, domki ogrodowe i wiaty. Ponadto można uprawiać ją w pobliżu drzew i krzewów w taki sposób, by osłonić mu podstawę pnia.

Powojnik południowy pasuje do ogrodów różnego typu – od wiejskich, angielskich po orientalne i nowoczesne. Zachwyca liczbą kwiatów, później puszystymi owocostanami. Jest atrakcyjny także późną jesienią i zimą, czyli w najbardziej newralgicznych okresach w ogrodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE