Podlewanie kwiatów doniczkowych: kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe

2014-01-20 13:53 Opracowanie: redakcja serwisu
Podlewanie roślin doniczkowych
Autor: photos.com Zanim podlejemy roślinę trzeba sprawdzić stan wilgotności podłoża w doniczce

Podlewanie kwiatów doniczkowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo podlewać kwiaty doniczkowe uprawiane w mieszkaniach.

Kwiaty doniczkowe uprawiane w mieszkaniach należy systematycznie podlewać. Woda jest niezbędna do prawidłowego wzrostu roślin doniczkowych – przy jej niedostatku zahamowana zostaje m.in. fotosynteza.
Każdy gatunek roślin, również tych uprawianych w domach w doniczkach, ma charakterystyczne dla siebie wymagania dotyczące podlewania. Są jednak ogólne zasady podlewania, które dotyczą pielęgnacji wszystkich kwiatów doniczkowych. Podlewanie kwiatów doniczkowych.

Kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe - zasady

  • Kwiaty doniczkowe najlepiej podlewać w godzinach porannych – wtedy zapewniamy im dostatecznie dużo wody w okresie największej transpiracji (czyli parowania z powierzchni liści) w południe i wczesnym popołudniem).

  • Wiosną i latem podlewamy rośliny obficie, natomiast zimą oszczędniej.

  • Większość kwiatów doniczkowych podlewamy wlewając wodę na powierzchnię ziemi w doniczce – wlewamy tyle wody, aby przesączyła się ona na podstawkę, ale nie pozostawała tam dłużej niż około pół godziny (nadmiar wody z podstawki należy zlać).

  • Tylko rośliny bagienne, takie jak sitowie czy papirus, powinny mieć stale wodę w podstawce.

  • Niektóre rośliny, np. cyklameny, fiołki afrykańskie, hortensje, azalie) podlewa się nalewając wodę na podstawkę – po pewnym czasie woda zostanie wchłonięta przez ziemię w doniczce.

  • Kolejne podlewanie wykonujemy dopiero, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie.

  • Gdy podłoże w doniczce jest bardzo wysuszone, najlepiej zanurzyć całą doniczkę w naczyniu z wodą na około 10 minut – woda wtedy będzie miała możliwość wsiąknięcia w ziemię.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Gothica
|

Jak nazywa się kwiat z artykułu "Podlewanie kwiatów doniczkowych". Od 2 lat posiadam ten sam, jednakże nigdy mi nie zakwitł. Pewnie robię coś nie tak ;) Jestem początkująca więc proszę o wyrozumiałość :)