Narcyzy trąbkowe - opis grupy, zastosowanie, przykładowe odmiany

2021-02-17 10:05

Narcyzy trąbkowe są jedną z podstawowych grup narcyzów. Należą do najbardziej klasycznych, a zarazem najokazalszych spośród wszystkich narcyzów. Poznaj najpiękniejsze odmiany narcyzów trąbkowych.

Narcyzy trąbkowe
Autor: GettyImages Narcyzy trąbkowe to klasyki wśród narcyzów, dlatego nie powinno zabraknąć ich w żadnym ogrodzie

Narcyzy (łac. Narcissus) to obok tulipanów jedne z najważniejszych kwiatów wiosny. Ich słoneczne, żywe barwy rozświetlają rabaty i wprowadzają do ogrodu radosną atmosferę. Narcyzy są też uznawane za jeden z ważniejszych symboli świat Wielkanocnych, dlatego trudno wyobrazić sobie bez nich świąteczne dekoracje.

Choć narcyzy często bywają nazywane żonkilami, to nie zawsze jest to określenie poprawne. Nazwa „żonkil” pochodzi od francuskiego słowa (przymiotnika) „jonquille”, oznaczającego kolor jasnożółty, a więc żonkilami są tak naprawdę jedynie narcyzy w całkowicie żółtym kolorze (najczęściej właśnie z grupy trąbkowych lub wielokwiatowych mieszańców Narcissus jonquilla), a nie narcyzy w innych kolorach lub narcyzy wielobarwne. W skrócie można więc powiedzieć, że każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem.

Narcyzy - uprawa w ogrodzie: sadzenie cebulek, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Bez względu na zawirowania w nazewnictwie, piękne kwiaty narcyzów od lat cieszą się ogromną popularnością, dlatego hodowcy stworzyli szereg atrakcyjnych odmian narcyzów, które dla ułatwienia podzielono na grupy, skupiające rośliny o podobnych cechach i wyglądzie.

Narcyzy trąbkowe - charakterystyka grupy

Jedną z podstawowych grup stanowią narcyzy trąbkowe, należące do najbardziej klasycznych, a zarazem najokazalszych spośród wszystkich narcyzów. Kwitną w kwietniu i maju. Ich kwiaty są bardzo duże i osadzone pojedynczo na sztywnym, grubym, wzniesionym pędzie. Główki kwiatów skierowane są zwykle w bok, tworząc z pędem kąt prosty lub lekko zwieszają się do dołu. Pojedynczy kwiat zbudowany jest z dużego przykoronka (trąbki) oraz 6 szerokich u podstawy i zaostrzonych na końcach płatków. Przykoronek często ma falbankowe lub fryzowane obrzeże i u tej grupy narcyzów jest co najmniej tak długi lub dłuższy niż płatki.

Zróżnicowanie odmian zaliczanych do narcyzów trąbkowych skłoniło hodowców do stworzenia wewnątrz grupy narcyzów trąbkowych dodatkowego podziału na kolejne cztery podgrupy, do których należą:

  • narcyzy o kolorowym przykoronku i korowych płatkach,
  • narcyzy o kolorowym przykoronku i białych płatkach,
  • narcyzy o kwiatach całkowicie białych, 
  • narcyzy o zróżnicowanych barwach przykoronka i płatków.

Narcyzy po kwitnieniu – co zrobić z narcyzami, gdy przekwitną? >>>

Odmiany narcyzów trąbkowych

  • Odmiany narcyzów trąbkowych o intensywnie żółtych płatkach i przykoronku

Najbardziej klasyczną odmianą jest 'Dutch Master'. Rośliny dorastają do około 40 cm. i tworzą na szczycie pędu bardzo duże, pojedyncze kwiaty. Przykoronek jest duży, długi i wykończony na brzegach mocno pofalowaną i powcinaną koronką. Podobną odmianą, ale posiadającą kwiaty w ciemnożółtym kolorze jest 'Unsurpassable' (wys. około 40 cm). Dwie kolejne popularne odmiany o żółtych kwiatach to 'King Alfred' i 'Gold Harwest' (30-40 cm wys.).

  • Odmiany narcyzów o kwiatach z kolorowym przykoronkiem i białymi płatkami

Należą do nich m.in. :wysoka (40-45 cm.) odmiana 'Goblet' o dużych kwiatach z białymi płatkami i ciemnożółtym, pofalowanym na brzegach przykoronkiem. Kolejna ciekawa odmiana to 'Salome' (ok. 40 cm wys.) o kwiatach z białymi płatkami i jasnym, morelowym przykoronkiem. Interesująca jest także odmiana 'Full Throttle' (ok. 45 cm wys.) o białych płatkach i pomarańczowym przykoronku, a także nieco niższa (30-35 cm wys.) 'Easter Bonnet' o białych płatkach i cieniowanym, pomarańczowo-morelowym przykoronku. Na uwagę zasługuje też odmiana 'British Gamble' (wys. ok. 40 cm) o białych płatkach i cieniowanym, żółto- łososiowym przykoronku.

Narcyzy trąbkowe
Autor: GettyImages Narcyz trąbkowy 'Mount Hood'
  • Odmiany narcyzów trąbkowych o całkowicie białych kwiatach

Wśród narcyzów o całkowicie białych kwiatach prym wiedzie przede wszystkim najbardziej znana i ceniona odmiana 'Mount Hood' ( 40-60 cm wys.) o dużych, białych kwiatach i dużym, mięsistym przykoronku z wywiniętym na zewnątrz i ładnie pofalowanym obrzeżem. Inne białe odmiany to m in.: 'Beersheba' (wys. ok. 40 cm) i miniaturowy 'WP Milner' (wys. 25-30 cm).

  • Odmiany narcyzów trąbkowych o zróżnicowanych barwach przykoronka i płatków

Jeśli jednak preferujemy rośliny o bardziej fantazyjnym wyglądzie, powinniśmy poszukać narcyzów z ostatniej grupy czyli tworzących kwiaty o barwnych płatkach, ale posiadających inny kolor niż przykoronek. Do takich odmian należy między innymi 'Las Vegas' (wys. 30-40 cm) o kremowych płatkach i żółtym przykoronku. Ciekawa jest też odmiana 'Fortune' (wys. ok. 45 cm) o kwiatach z żółtymi płatkami i pomarańczowym przykoronkiem. Na uwagę zasługuje również miniaturka o kremowych płatkach i żółtym przykoronku 'Topolino' (wys. 25-30 cm).

Zastosowanie narcyzów trąbkowych w ogrodzie

Narcyzy trąbkowe to klasyki wśród narcyzów, dlatego nie powinno zabraknąć ich w żadnym ogrodzie. Wspaniale prezentują się na rabatach w dużych, jednoodmianowych grupach, ale doskonale wyglądają też w zestawieniu z innymi narcyzami, a także w kompozycjach z popularnymi, wiosennymi kwiatami jak np. szafirkami, tulipanami, hiacyntami, pierwiosnkami, cebulicami czy wiosennymi kosaćcami (np. kośćcem niskim).

Przeczytaj też: Wiosenne kwiaty – jakie kwiaty pojawiają się w ogrodzie na wiosnę >>>

Wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się też w grupach na trawniku lub wzdłuż ścieżki. Można je także sadzić na skalniakach. Najniższe odmiany mogą być wykorzystywane jako obwódki rabat, natomiast te wyższe doskonale nadają się na kwiat cięty. Większość odmian narcyzów trąbkowych może być też wykorzystywana do przyspieszonej uprawy w doniczkach (tzw. pędzenia) i ozdoby mieszkań, tarasów lub balkonów już na przedwiośniu.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi