Najlepsze rośliny do dekoracji stołu na Wielkanoc
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć roślin. Wielkanocny stół powinien wyglądać wyjątkowo. Poznaj najlepsze rośliny do dekoracji stołu na Wielkanoc.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Na wielkanocnym stole najładniej prezentują się kolory kojarzone z wiosną: jasne zielenie, delikatne błękity, intensywne żółcie oraz neutralna biel
Wiosną otaczająca nas przyroda budzi się do życia, w ogrodach zakwitają pierwsze kwiaty, a drzewa i krzewy eksplodują soczystą zielenią liści. Dlatego wśród wielkanocnych dekoracji królują radosne i świeże kolory oraz jasne barwy. Na świątecznych stołach zajmują miejsce bukiety narcyzów i tulipanów, a w wazonach zielenią się młode gałązki krzewów. Chcąc stworzyć w mieszkaniu piękną oprawę dla wiosennych Świąt Wielkanocnych, nie musimy jednak poprzestać jedynie na bukiecie wiosennych kwiatów czy palemce z bazi, gdyż mając do dyspozycji ogromny wybór kwiatów cebulowych w doniczkach, oferowanych niemal w każdym markecie i centrum ogrodniczym oraz niezliczoną ilość dodatków, dostępnych w sklepach z artykułami dekoratorskimi lub kwiaciarniach, możemy stworzyć niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju ozdoby na wielkanocny stół.
Atrybutami wielkanocnego święta są obok jajek i pisanek, także rośliny. Należą do nich głównie kwiaty cebulowe jak np. tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki, krokusy, ale także zielony bukszpan, wierzbowe bazie z białymi kotkami, rzeżucha, owies, pędy krzewów ozdobnych z młodymi listkami (do wczesnego pędzenia w wodzie nadają się min. brzozy, wierzby, leszczyny, wiśnie) oraz kwitnące gałązki forsycji.
>>Nie przegap: Pomysły na 5 wyjątkowych dekoracji wielkanocnych [ZDJĘCIA]
Rośliny do dekoracji stołu wielkanocnego
Podstawą kompozycji na wielkanocny stół mogą być wiosenne kwiaty cebulowe takie jak narcyzy, hiacynty, tulipany czy szafirki, natomiast elementami uzupełniającymi gałązki, wstążki, rafia, piórka, bazie, małe gniazdka z pędów, wikliny lub siana, przepiórcze jajeczka czy zielony mech. Na wielkanocnym stole wspaniale będzie prezentować się kępka narcyzów w towarzystwie pędów wierzbowych z białymi kotkami, umieszczona w wieńcu z bielonych gałązek i przybrana niewielką, białą lub żółtą wstążką.
Do ozdoby wielkanocnego stołu często wykorzystywane są tulipany. Kilka białych kwiatów, umieszczonych w wąskim, przeźroczystym wazonie i ozdobionych białymi piórkami oraz biało-zieloną wstążką stworzy prostą, ale elegancką dekorację. Bardziej oryginalną kompozycję możemy natomiast przygotować na kawałku kory lub fantazyjnie wygiętej gałęzi, mocując do niej wiosenne kwiaty, małe jajeczka oraz pędy z baziami i maskując połączenia mchem lub rafią. Uroczo będzie też wyglądało małe gniazdko z brązowych gałązek lub mocnej trawy (np. niedźwiedziej), wypełnione mchem i jajeczkami oraz udekorowane piórkami, bukszpanem i kolorową kokardką lub rafią. Nie mniej atrakcyjny może być także zielony kubek w białe kropki, wypełniony żółtymi żonkilami i ozdobiony zieloną wstążką. Jeśli potrzebujemy dekoracji w kolorze niebieskim, wykorzystajmy szafirki. Przygotowany z nich w kamiennej, jasnej, podłużnej donicy stroik z dodatkiem bazi, mchu, rafii i kilku białych jajeczek, będzie prezentował się bardzo atrakcyjnie i oryginalnie.
Rzeżucha i owies na wielkanocny stół
Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy świąteczne przygotowania, zdążymy wyhodować rzeżuchę lub zieloną kępkę młodego owsa, które z powodzeniem możemy wykorzystać jako ozdobę wielkanocnego stołu. Owies, przepasany zieloną wstążką w białe kropki, umieszczony w szklanym naczyniu w towarzystwie kolorowych jajeczek będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie, podobnie jak zielona kopułka z rzeżuchy na białym spodeczku, otoczona wianuszkiem nakrapianych, przepiórczych jajeczek. Rzeżuchę możemy wyhodować tradycyjnie na spodku, ale możemy też wysiać ją w skorupce jaka, wypełnionej mokrą watą. Kiedy zielone listki będą już odpowiednio duże, skorupkę możemy umieścić w kieliszku do jajek i ustawić na stole lub wykorzystać do stworzenia kompozycji w szklanym półmisku razem z wiosennymi kwiatami cebulowymi, bukszpanem, baziami i małymi jajeczkami. Zielony owies możemy natomiast umieścić w szklanych, przeźroczystych, niskich szklaneczkach i ukryć w nim kawałek gąbki florystycznej, wypełnionej po brzegi główkami wiosennych kwiatów. Zamiast gąbki możemy też wykorzystać białą skorupkę po jajku, która posłuży nam za maleńki wazonik na kwiaty. Naszych gości możemy też zaskoczyć zupełnie niebanalną dekoracją stołu, umieszczając na ich talerzach kieliszek do jajek wypełniony zielonym owsem z umieszczoną po środku główką narcyza. Jeśli chcemy być jeszcze bardziej oryginalni, zamiast główki kwiatu możemy umieścić na owsie gotowane jajko, przeznaczone na przystawkę.
Nie przegap:
Passiflora (męczennica błękitna) – kwiat męki pańskiej. Uprawa passiflory w domu >>>
Przygotowując dekorację wielkanocnego stołu dobierzmy rośliny do kolorystyki zastawy, obrusów i serwetek. Na świątecznym stole najładniej prezentują się kolory kojarzone z wiosną: jasne zielenie, delikatne błękity, intensywne żółcie oraz neutralna biel. Kiedy zależy nam na mocniejszych akcentach barwnych, wybierzmy fiolet, nawiązujący do kolorów wiosennych kwiatów lub wesoły róż.
Autor: Archiwum serwisu
Dzwonki w wielkanocnej dekoracji (fot. www.thinkstockphotos.com)