Spis treści
- Jakie kolory kwiatów na Wielkanoc?
- Co do wazonu na Wielkanoc?
- Rzeżucha na wielkanocny stół
- Forsycja i krokusy w wielkanocnych dekoracjach
- Hortensja w doniczce na Wielkanoc
Wielkanoc to wyjątkowe święto, dlatego dekoracje naszych mieszkań powinny być w tym okresie szczególnie radosne i kolorowe. Rodzinne śniadanie przy pięknie przybranym, świątecznym stole z pewnością będzie miało wyjątkowy charakter, dlatego warto zadbać, żeby poza tradycyjnymi potrawami pojawiły się na nim także ciekawe dekoracje z kwiatami w roli głównej.
Jakie kolory kwiatów na Wielkanoc?
Doskonałym wyborem na Wielkanoc będą ozdoby nawiązujące barwą do wielkanocnych tradycji, czyli niebieskie, białe, żółte i zielone. Kolory te symbolizują zbawienie, czystość, odrodzenie, zmartwychwstanie i radość, dlatego idealnie nadają się do dekoracji świątecznego stołu.
Co do wazonu na Wielkanoc?
Podstawą wielkanocnych dekoracji powinny być żywe kwiaty, witki wierzbowe i gałązki bukszpanu, ale można też użyć w tym celu oryginalnych pędów, mchu, sztucznych figurek (kurczaczków i zajączków), pisanek, a nawet kolorowych piórek.
Kompozycja z żonkili, hiacyntów, bukszpanu, gałązek wierzby mandżurskiej i wierzbowych witek z baziami na świątecznym stole będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie, ale równie dobrze sprawdzi się bukiet białych i żółtych tulipanów w przeźroczystym, szklanym wazonie. Można też wstawić gałązki kwitnącej forsycji albo mirabelki.
Zobacz też:
Jak zrobić wielkanocny stroik w słoiku
Rzeżucha na wielkanocny stół
Ciekawą ozdobą wielkanocną może być też rzeżucha, którą wiosną często hodujemy na kuchennych parapetach. Rzeżuchę można wykorzystać do wielu smacznych potraw, ale można z niej też wykonać ciekawą, świąteczną dekorację, umieszczając zieloną kępkę na szklanym półmisku w towarzystwie pisanek, żonkili i gałązek wierzby. Rzeżucha będzie wyglądała niezwykle ciekawie również wtedy, kiedy posiejemy ją w skorupkach jaj.
Forsycja i krokusy w wielkanocnych dekoracjach
Oryginalną ozdobą stołu, może być także ptasie gniazdo z jajeczkami przepiórczymi, uplecione z gałązek i udekorowane piórkami, mchem i stokrotkami. W świątecznych kompozycjach nie powinno zabraknąć też forsycji, której żółte kwiaty doskonale komponują się z żonkilami, pędami brzozy i wierzbowymi witkami. Na świątecznym stole swoje miejsce powinny również znaleźć urocze krokusy, które można zestawić z bukszpanem lub pędami barwinka.
Do wielkanocnych kompozycji przydadzą się także inne wiosenne kwiaty cebulowe, takie jak: tulipany, szafirki, przebiśniegi, narcyzy czy hiacynty. Możemy umieścić je pojedynczo w ciekawym naczyniu (np. w filiżance, dzbanku, kieliszku, wazonie, koszyczku, skorupce jajka) lub zestawić ze sobą, tworząc interesujące kompozycje.
Hortensja w doniczce na Wielkanoc
Oryginalną propozycją na dekorację wielkanocną może być też hortensja ogrodowa. Roślina kwitnie wprawdzie latem, ale dzięki hodowcom, można obecnie nabyć kwitnące egzemplarze także wczesną wiosną.
Przeczytaj też:
- Hortensja - roślina doniczkowa na Wielkanoc i nie tylko
- Passiflora (męczennica błękitna) – kwiat męki pańskiej. Uprawa passiflory w domu
