Hortensja - roślina doniczkowa na Wielkanoc i nie tylko

2019-04-16 9:41 Anna Kazimierowicz

Hortensja to jedna z popularnych roślin doniczkowych, którymi ozdabiamy nasze domy na Wielkanoc. Jej piękne kwiaty rozweselą każde wnętrze. W sklepach do wyboru mamy odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskich karminowych czy czerwonych.

Hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla) to krzew liściasty dorastający do 50-60 cm. Kwitnie bardzo długo - od kwietnia do późnej jesieni, zależnie od odmiany. Można kupić także hortensje specjalnie pędzone, które kwitną już w lutym. Kwiatostany hortensji mogą być dwojakiego rodzaju: duże, kuliste, o średnicy około 20 cm, złożone z kilkudziesięciu kwiatów płonnych lub płaskie, talerzowate, z drobnymi kwiatami płodnymi wewnątrz, otoczonymi pierścieniem kwiatów płonnych. Wyhodowano wiele odmian hortensji o kwiatach białych, różowych, purpurowych niebieskich.

Jak uprawiać i pielęgnować hortensję w doniczce?

Hortensja lubi światło rozproszone, bezpośrednie ostre słońce będzie przypalać kwiaty i liście, a brak światła spowoduje żółknięcie liści i bladość kwiatów. w okresie wzrostu należy zapewnić temperaturę około 15-20 st. Celsjusza. Zimą, w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, hortensję umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 4-7 st. Celsjusza. Podłoże dla hortensji powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Można kupić gotową ziemię do hortensji, azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Niepodlewana bardzo szybko więdnie, należy wtedy wstawić doniczkę do wiadra z wodą na 30 minut (woda powinna sięgać 1-2 cm poniżej brzegu doniczki), a potem odstawić na kilka minut np. do zlewu, żeby nadmiar wody spłynął. Zimą podlewamy co 10 dni. W okresie wegetacji zraszamy codziennie liście, ale nie kwiaty. Liście hortensji można wycierać wilgotną ściereczką. Nie wolno używać nabłyszczaczy.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Cięcie i rozmnażanie hortensji

Hortensja kwitnie na pędach zeszłorocznych, wykonujemy więc tylko cięcia korygujące. Przekwitłe kwiatostany wycinamy tuż nad drugą parą liści (zasuszone możemy wykorzystać w zimowych bukietach). W okresie wzrostu i kwitnienia zasilamy hortensje nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) lub do roślin kwitnących. Przesadzać rośliny należy po przekwitnięciu. Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub boczne. Hortensja choruje rzadko, mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

Hortensja
Autor: GettyImages Wiosenny bukiet z hortensją w roli głównej to doskonała wielkanocna dekoracja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE