Narcyzy po kwitnieniu – co zrobić z narcyzami, gdy przekwitną?

2016-06-06 13:31 Michał Mazik

Narcyzy to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Żółte lub białe kwiaty narcyzów pieknie zdobią wiosenne ogrody. Dowiedz się, co zrobić z narcyzami po przekwitnięciu. Narcyzy po kwitnieniu - pielęgnacja.

Narcyzy (łac. Narcissus) to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Narcyzy znakomicie nadają się do tworzenia rabat i obrzeży, sadzenia na trawnikach. Narcyzy wytwarzają kwiaty w białej, żółtej, pomarańczowej lub żółtej kolorystyce. Aby co roku pokazywały pełnię swojej krasy, po kwitnieniu powinny przejść okres spoczynku. Kiedy wykopywać cebulki narcyzów i jak je przechowywać?

Narcyzy najefektowniej wyglądają sadzone w większych grupach. Nadają się do kompozycji jednogatunkowych lub mieszanych. Kwitną od kwietnia do maja. Potem jednak tracą swój ozdobny wygląd. Po dekoracyjnych kwiatach pozostaje kępa długich, równowąskich liści, która po kilku tygodniach również zamiera. Gdy tak się stanie, cebulki narcyzów można wykopać. Taki zabieg znacznie poprawia wygląd roślin, wpływając między innymi na obfitość kwitnienia i zdrowotność roślin. Narcyzy rosnące przez wiele lat na jednym stanowisku po pewnym czasie mogą wytwarzać coraz mniejsze i rzadsze kwiaty.

>>Przeczytaj też: Narcyzy w wiosennym ogrodzie. ZDJĘCIA kwitnących narcyzów

Narcyzy - wykopywanie cebul

Cebule narcyzów najczęściej wykopuje się w lipcu (optymalnie pod koniec miesiąca). Zabieg najłatwiej przeprowadzić, jeśli były posadzone w ażurowych koszyczkach. To ułatwia zlokalizowanie roślin i jednocześnie chroni je przed szkodnikami (np. nornicami i turkuciem podjadkiem). Cebule narcyzów po wykopaniu należy oczyścić, przesuszyć, ułożyć np. z skrzynkach z piaskiem i przenieść do ciemnego, przewiewnego, w miarę chłodnego pomieszczenia. Na tym etapie roślinę można rozmnożyć, oddzielając cebulki przybyszowe.

Narcyzy - ponowne sadzenie cebulek

Cebule narcyzów ponownie sadzi się na początku września. Warto wybierać żyzne, przepuszczalne podłoża. Głębokość sadzenia jest znaczna (10-20 cm w zależności od grupy, gatunku lub odmiany). Narcyzy przykoronkowe z reguły przesadza się co 2 lata, inne mogą rosnąć na jednym stanowisku przez kilka lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE