Lagerstremia indyjska - krzew, który pięknie i długo kwietnie. Jak uprawiać lagerstremię?

2023-06-28 7:05

Lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica) to jeden z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących krzewów. Ze względu na egzotyczne pochodzenie wymaga starannie dobranego stanowiska i troskliwej opieki. Trud się jednak opłaca, bo w czasie kwitnienia wygląda bajkowo. Podpowiadamy, jak uprawiać lagerstemię.

Spis treści

  1. Jak wygląda lagerstremia indyjska?
  2. Jak długo kwitnie lagerstremia indyjska?
  3. Wymagania i uprawa lagestremii
  4. Jak pielęgnować lagerstremię indyjską?
  5. Zastosowanie lagerstremii indyjskiej w ogrodzie

Lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica) nazywana jest potocznie bzem południa. W środowisku naturalnym występuje w Azji (Chiny, Kambodża, Laos, Tajwan, Wietnam). Można z powodzeniem stwierdzić, że wpasowała się w krajobraz tamtych rejonów (w tym miejskich). Ponadto jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie. Coraz śmielej wprowadza się ją także do polskich ogrodów. Jakie są największe atuty lagerstremii?

Lagerstremia indyjska
Autor: GettyImages Lagerstremia indyjska tworzy szeroką, rozłożystą, kulistą lub parasolowatą koronę

Jak wygląda lagerstremia indyjska?

W krajach pochodzenia lagerstremia indyjska dorasta do 8 m wysokości, w Polsce jest wysokim krzewem lub niskim drzewem (do 4-5 m). W sprzedaży można dostać także karłowe odmiany zazwyczaj nieprzekraczające 2 m, np. 'Royal Red'. Drzewa tworzą szerokie, rozłożyste, kuliste lub parasolowate korony. Pnie są karbowane – kora łuszczy się na nich przez cały rok. Liście są owalne, błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto.

Jak długo kwitnie lagerstremia indyjska?

Lagerstremia indyjska jest uważana z jedno z najdłużej kwitnących drzew. Może kwitnąć nieprzerwanie przez cztery miesiące w roku! W Polsce termin kwitnienia przypada od lipca do października. Kwiaty są atrakcyjne, pięciopłatkowe, o pofałdowanych brzegach i rurkowanej nasadzie. Tworzą efektowne, długie wiechy o długości do 20 cm.

Barwa kwiatów lagestremii zależy od odmiany - może być:

  • purpurowa ('Tuscarora'),
  • ciemnoczerwona ('Ruby Lace'),
  • biała ('Petite Snow'),
  • jasnoróżowa ('Eavesii'),
  • fioletoworóżowa ('Petite Orchid').

Nazwę nadano lagerstemii na cześć Magnusa von Lagerströma, szwedzkiego kupca, który był jednym z głównych dostawców roślin dla słynnego przyrodnika Karola Linneusza.

Przeczytaj też:

Wymagania i uprawa lagestremii

  • Stanowisko dla lagerstremii. Aby uprawa lagerstremii była mniej kłopotliwa, należy starannie dobrać jej stanowisko. Warto poszukać dla niej najbardziej nasłonecznionego i ciepłego miejsca w ogrodzie. Ponadto stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru (np. ścianą budynku, matami osłaniającymi lub żywopłotem z zimozielonych roślin).
  • podłoże i sadzenie lagerstremii. Roślina preferuje średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby o pH od lekko kwaśnego do obojętnego. W Polsce na cięższych, mniej przepuszczalnych glebach powinno się wykonać drenaż przed sadzeniem, aby zmniejszyć ryzyko przemarzania korzeni. Zaleca się sadzić lagerstremię wiosną, aby dać jak najwięcej czasu na aklimatyzację. Średnia odległość sadzenia dla typowych gatunków (chodzi o siłę wzrostu) wynosi 3-4 m, dla odmian karłowych 1,5-2 m.
  • Osłona lagestremii przed zimą. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest jesienne osłanianie przed mrozem. Drzewa – do czasu kiedy ich rozmiary pozwalają na to – warto owijać materiałem przepuszczającym powietrze (juta, słoma, agrowłóknina). Podłoże przy pniu powinno się okrywać grubą warstwą ściółki (nawet 10-20 cm) niezależnie od wieku lagerstremii. Z uprawy w chłodniejszych rejonach Polski lepiej zrezygnować. Według literatury drzewo znosi przymrozki do -18 st. C, w praktyce nie jest to jedyny czynnik, który zagraża dobremu zimowaniu (inne to: bezśnieżne zimy, anomalie pogodowe, okresy ocieplenia w zimie, wiosenne przymrozki i nadmiar wody w mniej przepuszczalnym podłożu).

Jak pielęgnować lagerstremię indyjską?

  • Podlewanie i nawożenie lagerstremii. Młode drzewa i egzemplarze kwitnące w czasie suszy powinno się podlewać. Pomimo tego, że lagerstremia kwitnie w późnym okresie (także jesienią) nie wolno podawać jej nawozów przez cały okres kwitnienia. Pod tym względem warto stosować dobrą praktykę ogrodniczą: nawozy azotowe wiosną, latem potasowo-fosforowe i wieloskładnikowe. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów organicznych, np. kompostu i obornika.

Przeczytaj też: Jesienne nawożenie roślin w ogrodzie: jakie nawozy stosować, kiedy zakończyć nawożenie

  • Cięcie lagerstremii. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Należy wykonać je wiosną (około drugiej dekady kwietnia). Istotne jest, aby zminimalizować niebezpieczeństwo przymrozków (i mrozów) po cięciu, ale zdążyć zanim roślina ruszy ze wzrostem wegetacyjnym. Lagerstremia kwitnie najobficiej na pędach tegorocznych. Dlatego cięcie „dla kwitnienia” polega na usuwaniu pędów starszych przy jednoczesnym utrzymaniu naturalnego pokroju.
Lagerstremia indyjska
Autor: GettyImages Lagerstremia indyjska najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i ciepłych

Zastosowanie lagerstremii indyjskiej w ogrodzie

Lagerstremię indyjską warto uprawiać jako soliter – w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Można z niej tworzyć szpalery. W kompozycjach krzewiasto-drzewiastych powinno się ją łączyć z gatunkami ozdobnymi wiosną, gdyż przez większą część wymienionej pory roku bzowi południa brakuje walorów dekoracyjnych. Karłowe odmiany lagerstremii można także uprawiać w dużych pojemnikach na balkonie lub tarasie (zimą przenosi się je do chłodnego, ale widnego pomieszczenia).

W kraju pochodzenia lagerstremię wykorzystuje się jako roślinę leczniczą (korę, korzenie i młode liście).

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.