Aloes ościsty - maleńki, ale wdzięczny sukulent do domowej uprawy!
Aloes ościsty zachwyca wyglądem, a do tego ma niewielkie rozmiary, dlatego nadaje się do nawet bardzo małych pomieszczeń. Podpowiadamy, jakie wymagania ma aloes ościsty i jak o niego dbać.
Autor: GettyImages
Aloes ościsty
Spis treści
- Jak wygląda aloes ościsty?
- Aloes ościsty - kwitnienie
- Jakie wymagania ma aloes ościsty?
- Jak dbać o aloes ościsty?
- Przesadzanie i rozmnażanie aloesu ościstego
- Aloes ościsty - zastosowanie
Aloesy cieszą się wśród sukulentów doniczkowych dużą popularnością, co zawdzięczają głównie ciekawym liściom oraz właściwościom leczniczym. Niestety, najbardziej znany z nich, aloes zwyczajny, może osiągać spore rozmiary, przez co bywa kłopotliwy i nie nadaje się do każdego mieszkania, dlatego jeśli zależy nam na roślinie o bardziej kompaktowych rozmiarach, wybierzmy do uprawy aloes ościsty (łac. Aloe aristata, syn. Aristaloe aristata).
Jak wygląda aloes ościsty?
Aloes ościsty osiąga niewielkie rozmiary (20-30 cm wysokości) i przybiera formę gęstej, rozłożystej, nastroszonej rozety, złożonej z licznych, wydłużonych, mięsistych, lancetowatych i zaostrzonych na wierzchołku liści. Powierzchnia każdego liścia pokryta jest drobnymi, jasnymi brodawkami, a ich szpiczasty wierzchołek zakończony lekko skręconymi włóknami, co dodaje roślinie jeszcze więcej uroku.
Niech nas jednak nie zmyli ta delikatna struktura rośliny, bo jej liście mają też pewną tajną broń w postaci pokrywających ich brzeg sztywnych, drobnych, jasnych kolców, które wprawdzie nas nie pokaleczą, ale mogą mocno podrażnić skórę.
Aloes ościsty - kwitnienie
Decydując się na uprawę aloesu ościstego, możemy także doczekać się jego ciekawych, wydłużonych, pomarańczowo-czerwonych kwiatów, zwisających w dół na cienkich szypułkach i zabranych na szczycie sztywnego, cienkiego, nagiego, wysokiego, rozgałęzionego pędu w luźne, wiechowate kwiatostany. Kwiaty nie są wprawdzie szczególnie okazałe, ale bardzo interesujące i oryginalne, dlatego warto zapewnić roślinie takie warunki, które skłonią ją do kwietnia.
Jakie wymagania ma aloes ościsty?
Aloes ościsty nie jest trudny w uprawie i mało podatny na choroby oraz szkodniki, ale jak każdy sukulent, ma określone wymagania.
- Przede wszystkim oczekuje bardzo widnego, ale osłoniętego przed południowym słońcem stanowiska, bo tylko wtedy zachowa gęsty, ładny pokrój i ciemnozieloną barwę liści.
- Musi mieć też zapewnioną przepuszczalną, lekką, umiarkowanie wilgotną ziemię, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH (odpowiednie będzie dla niego podłoże dla kaktusów i sukulentów), bo jak każdy sukulent, nie znosi mokrego podłoża, które może prowadzić do zagniwania jego korzeni.
Jak dbać o aloes ościsty?
- Aloes ościsty podlewanie
Aloes ościsty za sprawą mięsistych, magazynujących wodę liści, znacznie lepiej znosi suszę niż zalanie, dlatego latem powinien być podlewany bardzo umiarkowanie i dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża w jego doniczce wyschnie. Zimą podlewanie należy ograniczyć jeszcze bardziej, najlepiej do niezbędnego minimum.
- Aloes ościsty nawożenie
Aloes ościsty nie jest też żarłoczny, wiec zwykle nie oczekuje dokarmiania (jest wrażliwy na zasolenie podłoża), dlatego jeśli koniecznie chcemy poprawić jego kondycję, w sezonie wegetacyjnym możemy zastosować niewielkie dawki specjalnego nawozu dla kaktusów i sukulentów, uważając jednak, aby rośliny nie przenawozić.
- Aloes ościsty - okres spoczynku
Aloes ościsty przez cały rok może być uprawiany w mieszkaniu w temperaturze pokojowej, ale znacznie lepiej będzie się rozwijał, jeśli zimą zapewnimy mu okres spoczynku w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (7-10°C). Przechłodzenie pobudzi go też do wytworzenia kwiatostanów, dlatego na okres zimy postarajmy się przenieść roślinę na chłodną werandę, jasną klatkę schodową lub do widnego garażu.
Przesadzanie i rozmnażanie aloesu ościstego
Wiosną, w razie potrzeby możemy aloes ościsty przesadzić, ale ponieważ rośnie wolno, wystarczy wybrać dla niego o numer większą doniczkę lub jedynie wymienić podłoże w dotychczasowej na nowe, nie zapominając o warstwie drenażu na dnie (np. keramzytem). Zabieg należy jednak wykonywać w rękawicach ochronnych, gdyż znajdujące się na brzegach liści aloesu drobne kolce, mogłyby poważnie podrażnić naszą skórę.
Podczas przesadzania, roślinę trzeba też wyjmować z doniczki bardzo ostrożnie, gdyż łatwo można uszkodzić jej mięsiste, sztywne, ale też dość kruche liście. Przy okazji przesadzania, aloes ościsty możemy też rozmnożyć. Wystarczy, że pobierzemy z rośliny macierzystej rozetki przybyszowe z kilkoma liśćmi i ukorzenimy je w nowej doniczce, wypełnionej przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożem.
Autor: GettyImages
Aloes ościsty
Aloes ościsty - zastosowanie
Aloes ościsty jest niewielki, dlatego nadaje się do każdego, nawet małego wnętrza. Najładniej prezentuje się w donicy jako soliter, ale może być też wykorzystany z innymi sukulentami i kaktusami do tworzenia mini ogródków skalnych w terakotowych misach. Nadaje się również do uprawy w otwartych, szklanych pojemnikach.
Ogród w szkle – modna roślinna dekoracja do domu. Jak zrobić ogródek w szkle? Jak o niego dbać?
Latem aloes ościsty może także stanowić ozdobę balkonu lub tarasu.
Niestety, aloes ościsty uważny jest za roślinę niebezpieczną dla psów i kotów, dlatego jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych pupili, powinniśmy umieścić go poza zasięgiem zwierząt domowych.
Poznaj też Echeveria elegans - modny sukulent, zwany kamienna różą.