Kosaciec żółty – wymagania, uprawa i zastosowanie

2021-02-25 9:16

Kosaciec żółty (Iris pseudacorus) jest chętnie sadzony w ogrodach w celach dekoracyjnych. Jego efektowne, złociste kwiaty pozwoliły zdobyć mu niesłabnącą popularność. Zastosowanie byliny jest wszechstronne. Poza walorami estetycznymi ma również praktyczne funkcje. Dowiedz się więcej o wymaganiach uprawowych i zastosowaniu kosaćca żółtego.

Kosaciec żółty
Autor: GettyImages Kosaciec żółty rośnie nad brzegami rzek, w rowach melioracyjnych, szuwarach, przy brzegach stawów

Kosaciec żółty (Iris pseudacorus), irys należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). W Polsce występuje pospolicie, głównie na niżu. Spotyka się go nad brzegami rzek, w rowach melioracyjnych, szuwarach, nad stawami. Jest ponadto uprawiany w ogrodach, parkach i oczyszczalniach biologicznych. Co więcej warto o nim wiedzieć?

Kosaciec żółty – cechy charakterystyczne

Kosaciec żółty to bylina kłączowa dorastająca do 1 m wysokości. Z grubych, mięsistych kłączy usytuowanych płytko pod ziemią wyrastają szerokie, mieczowate, jasnozielone liście. Tworzą gęste, atrakcyjne kępy. Kosaciec nadaje poszczególnym miejscom naturalistyczny wygląd. Pełnię krasy pokazuje jednakże od wiosny do lata, w czasie kwitnienia. Najczęściej kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są osadzone w szczytowej części grubych pędów kwiatostanowych. Mają spektakularny wygląd. Barwa jest żółta – może mieć różny odcień. U podstawy dolnych płatków występuje prążkowany wzór.

Żółte kwiaty w ogrodzie – jakie rośliny kwitną w ogrodzie na żółto >>>

Oczko wodne w ogrodzie: jak zbudować oczko wodne

Szczególnie dekoracyjna jest odmiana 'Variegata' kosaćca żółtego, która ma zielono-kremowe liście. Przebarwienia są szczególnie widoczne wiosną, później mogą stopniowo zanikać. 'Variegata' otrzymała prestiżowe Award of Garden Merit – nagrodę brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

Uwaga! Kosaciec żółty jest rośliną trującą (ryzyko zachodzi tylko w przypadku spożycia).

Trujące rośliny ogrodowe: poznaj trujące kwiaty, trujące krzewy i pnącza w ogrodzie >>>

Kosaciec żółty - wymagania świetlne, glebowe i klimatyczne

Kosaciec żółty najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, wtedy obficie kwitnie. Radzi sobie jednak w lekkim zacienieniu (nieco słabsze, ale dłuższe kwitnienie) i półcieniu. Uprawy w cieniu lepiej unikać. Gatunek jest mrozoodporny. Wymaga żyznego, wilgotnego podłoża (najlepiej o lekko kwaśnym odczynie). Nadaje się także na gleby umiarkowanie wilgotne.

Kosaciec żółty – jak go uprawiać?

Kosaciec żółty można sadzić jesienią lub wiosną. Rozstawa sadzenia wynosi 30-40 cm. Roślina jest łatwa w uprawie i mało pracochłonna. Kosaćce znajdujące się przy zbiornikach wodnych nie wymagają podlewania i nawożenia. Te rosnące na rabatach powinno się nawadniać w czasie suszy. Warto wiosną zasilić je np. granulowanym obornikiem. Przez cały sezon powinno się walczyć z zachwaszczeniem. Można stosować ściółkowanie dla ograniczenia chwastów i zmniejszenia wyparowywania wody z gleby. Cennym zabiegiem jest usuwanie kwiatów po przekwitnięciu. Roślinę łatwo można rozmnażać przez podział. Zabieg wykonuje się wiosną. Rany po cięciu można zasypać środkiem przeciwgrzybowym lub sproszkowanym węglem drzewnym.

Zastosowanie kosaćca żółtego w ogrodzie

Kosaciec żółty nadaje się do dekoracji rabat w miejscach umiarkowanie wilgotnych i wilgotnych. Ze względu na wysokość i dobrze rozrastanie się wszerz jest dobrym „wypełniaczem” drugiego planu. Tradycyjnie natomiast jest to dekoracja brzegów zbiorników wodnych – oczek i stawów. Sadzi się go także w strefie wody płytkiej (najlepiej do 30 cm głębokości). Można umieszczać go przy strumykach i w ogrodzie bagiennym. Ogranicza zakwity glonów (związane m.in. z nadmiarem składników pokarmowych w wodzie).

Rośliny na podmokły teren. Zakładamy ogród na podmokłej działce >>>

Grupa kosaćców (nie tylko żółtych) efektownie prezentuje się w ogródkach żwirowych. Pasuje do ogrodu niezależnie od stylu urządzania. Wprowadza naturalny akcent. Zabiegi pielęgnacyjne są sporadyczne, dlatego irys jest polecany na działki letniskowe i ROD. Nadaje się na kwiat cięty.

Kosaciec żółty w oczyszczalniach hydrofitowych

Kosaciec żółty należy do grupy roślin, które wykorzystuje się w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Jest dobrym filtrem oczyszczającym ciecz m.in. ze związków azotu. Z reguły jednak przegrywa z „tuzami” oczyszczalni hydrofitowych, czyli pałką wodną, tatarakiem zwyczajnym, trzciną pospolitą i manną mielec.

Oczyszczalnia hydrofitowa - jak działa. Wybieramy rośliny hydrofitowe >>>

Kosaciec żółty
Autor: GettyImages Kosaciec żółty to dekoracja brzegów zbiorników wodnych – oczek i stawów
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.