Tatarak zwyczajny – wymagania, uprawa i zastosowanie

2021-02-23 9:24
Tatarak zwyczajny
Autor: GettyImages Tatarak zwyczajny występuje pospolicie na terenie całego kraju. Roślina ma pewne walory dekoracyjne, lecznicze, a także filtrujące

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) to roślina bagienna pochodząca z Azji. Uprawia się ją dla walorów dekoracyjnych, a także w celach praktycznych. To jeden z najlepszych filtrów wody wykorzystywanych w zbiornikach wodnych oraz oczyszczalniach. W szczególności pozwala skutecznie pozbyć się nadmiaru potasu i fosforu. Jakie ma wymagania? Jak uprawiać tatarak?

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus), potocznie nazywany tatarskim zielem, ajerem i kalmusem, został przywleczony do Polski w XIII wieku przez Tatarów (stąd nazwa). Występuje pospolicie na terenie całego kraju. Został zawleczony także do innych rejonów świata. Roślina ma pewne walory dekoracyjne, lecznicze, a także filtrujące.

Tatarak zwyczajny – opis rośliny

Tatarak to bylina kłączowa mocno rozrastająca się wszerz. Roślina tworzy grube, walcowate, silnie rozgałęzione, czerwono-purpurowe kłącza, które mają specyficzny smak i zapach. Z kłączy dwurzędowo wyrastają liście - mieczowate, jasnozielone, wzniesione do góry. W sprzedaży dostępne są również odmiany o liściach zielono-kremowych ('Variegatus').

Kwiaty tataraku są niezbyt duże, mało widoczne, bez walorów dekoracyjnych. To jasnozielono-kremowe kolby do długości do 8 cm. Termin kwitnienia jest zróżnicowany, od lutego do września. W Polsce tatarak ze względu na warunki klimatyczne nie zawiązuje nasion (owoce nie zdążą dojrzeć). Roślina osiąga okołó 1 m wysokości (odmiana 'Variegatus' jest wyższa i może dorastać do 2 m).

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Tatarak – wymagania i uprawa

Tatarak najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych, ale znosi także częściowe zacienienie. Najważniejsza sprawa – należy zapewnić mu żyzne i przede wszystkim wilgotne podłoże. W praktyce oznacza to, że tatarak sadzi się w strefie wody płytkiej, na głębokości do 20 cm. W mało wilgotnych glebach szybko zamiera. Charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby i szkodniki. Sadzonki można wysadzać jesienią lub wiosną. Roślina jest mrozoodporna. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Łatwo można rozmnożyć ją przez podział. Pielęgnacja polega na jesiennym wycinaniu wysychających liści.

Jakie rośliny sadzić na podmokłym terenie? >>

Aranżacja tataraku w ogrodzie

Roślina ze względu na swoje wymagania jest sadzona jedynie na terenie wilgotnym lub zalanym wodą. Nadaje się do dekoracji ogrodów bagiennych, oczek wodnych i stawów. Podstawowy gatunek nadaje ogrodowi naturalistycznego akcentu. Jest szczególnie ceniony w tym restrykcyjnym stylu urządzania, a także w ogrodach leśnych, wiejskich i orientalnych. Odmiana 'Variegatus' urzeka swoimi pstrokatymi barwami i osiąga bardziej spektakularne łany. Dobrze rozrośnięty tatarak posadzony w grupie kojarzy się z dzikimi, wilgotnymi łąkami.

Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne >>

Tatarak zwyczajny
Autor: GettyImages Tatarak zwyczajny to jeden z najlepszych filtrów wody wykorzystywanych w zbiornikach wodnych oraz oczyszczalniach

Tatarak w oczyszczalniach hydrofitowych

Tatarak jest cenionym gatunkiem wykorzystywanym w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Często wprowadza się go do oczyszczalni hydrofitowych. Jego kłącza i korzenie to wydajne filtry wodne absorbujące biogeny i wiele innych związków. Jest szczególnie wydajny pod kątem oczyszczania ze związków potasu i fosforu. Jednocześnie jest wytrzymały na wysoki poziom zanieczyszczeń. To gatunek długowieczny. Nie bez znaczenia jest szybki przyrost biomasy, dzięki czemu w krótkim czasie oczyszczalnia pracuje z największą możliwą wydajnością.

Właściwości lecznicze tataraku

Tatarak ma szerokie właściwości lecznicze. Spożywanie suplementów opartych na jego bazie wzmacnia organizm i działa krwiotwórczo. Ponadto ma właściwości napotne, moczopędne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, uspokajające, przeciwbakteryjne i ściągające. Leki z tataraku wykorzystuje się do leczenia reumatyzmu i artretyzmu. Odwary z kłączy (gotowane przez ok. 15 minut) mogą posłużyć jako płukanki do włosów. W ten sposób można zwalczyć łupież i ograniczyć wypadanie włosów. Tatarak jest składnikiem szamponów przeciwłupieżowych. Żucie kłączy tataraku jest dosyć niekonwencjonalnym sposobem rzucania palenia. Tatarzy używali ich do aromatyzowania wody. Kłącza suszy się w warunkach naturalnych w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza. W przemyśle kłącze tataraku jest dodawane do wódek i likierów.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE