Chcesz mieć kaskady kwiatów aż do jesieni? Musisz poznać werbenę zwisającą!

2025-07-08 12:45

Werbena zwisająca jest często sadzona w wiszących koszach oraz skrzynkach montowanych na balustradach balkonu. Lubi słońce i jest nieco bardziej odporna na suszę od innych popularnych roślin balkonowych, takich jak petunia czy surfinia. Jakie jeszcze zalety ma werbena zwisająca? Jak uprawiać werbenę w pojemnikach na balkonach i tarasach? Podpowiadamy!

Werbena zwisająca

i

Autor: Getty Images Werbeny o zwisającym pokroju doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach

Spis treści

  1. Jak wygląda werbena zwisająca?
  2. Najważniejsze wymagania werbeny zwisającej
  3. Siew i sadzenie werbeny zwisającej – kiedy to robić?
  4. Jak pielęgnować werbenę zwisającą?
  5. Choroby i szkodniki atakujące werbenę zwisającą
  6. Werbena zwisająca na balkony i tarasy

Werbena zwisająca to odmiana werbeny ogrodowej (łac. Verbena hybrida) o zwisającym pokroju, tworząca długie przewieszające się pędy, które mogą osiągać nawet do 50 cm długości!

Jak wygląda werbena zwisająca?

Werbena zwisająca to roślina jednoroczna charakteryzująca się bardzo długim kwitnieniem. Często zakwita w maju, a kontynuuje kwitnienie aż do września czy października (w zależności od przebiegu pogody).

Zebrane w okrągłe kwiatostany kwiaty werbeny są drobne, pięciopłatkowe, najczęściej białe, różowe, fioletowe lub czerwone. Niektóre odmiany mają kwiaty dwukolorowe, np. czerwono-białe czy fioletowo-białe. Liście werbeny są ciemnozielone, dość grube, o ząbkowanych brzegach i karbowanej powierzchni.

Werbena zwisająca w odróżnieniu od tradycyjnych odmian werbeny ogrodowej ma pędy długie, bardziej wiotkie, pokładające się lub płożące. Osiągają długość do 50 cm. Cała roślina wydziela przyjemny zapach, nieco kojarzący się z cytrusami.

Przeczytaj też: Zachwyca mocnym, cytrynowym aromatem! Jak uprawiać i wykorzystywać werbenę cytrynową?

Werbena zwisająca

i

Autor: Getty Images Werbenę zwisającą można sadzić w skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradach

Najważniejsze wymagania werbeny zwisającej

  • Stanowisko dla werbeny zwisającej

Werbena zwisająca preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Toleruje lekkie zacienienie. Gorzej znosi półcień od werben o pokroju wzniesionym. W takich warunkach tworzy nadmiernie wydłużone, a zarazem cieńsze pędy, które są bardziej podatne na uszkodzenia, np. łamanie. Jednocześnie ma wtedy mniej efektowny wygląd.

  • Podłoże dla werbeny zwisającej

Najlepsze do uprawy werbeny zwisającej są podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Roślina toleruje odczyn gleby od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Można używać uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych/balkonowych zmieszanej z piaskiem w proporcji 4:1. Dobrymi dodatkami dla niej są chipsy bądź włókna kokosowe (spulchnianie), a także odrobina zmielonego dolomitu. Nie są obowiązkowe, ale ułatwiają pielęgnację.

Na dnie donicy lub skrzyni należy usypać drenaż, np. 3-4 cm z keramzytu bądź perlitu. W bardziej płaskich pojemnikach, np. koszach, warstwa drenażowa może być cieńsza.

  • Mrozoodporność werbeny zwisającej

Werbena zwisająca nie jest odporna na mróz, zaszkodzić jej mogą nawet większe przymrozki.

Przeczytaj też: Nowoczesne donice jako podstawa aranżacji balkonu. Przegląd najmodniejszych modeli 2025

Siew i sadzenie werbeny zwisającej – kiedy to robić?

Werbenę zwisająca powinno się wysiewać bardzo wcześnie – w drugiej połowie lutego lub na początku marca w pomieszczeniu lub w marcu w szklarni. Potrzebuje około 10 tygodni przed wyniesieniem na zewnątrz (wtedy jest dobrze rozrośnięta). Nasiona wysiewa się po kilka w dołkach, w multiplatach, donicach torfowych (biodegradowalnych) lub od razu w docelowych pojemnikach. Później słabsze siewki można usunąć. Młode rośliny wymagają regularnego podlewania, podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Na przedwiośniu warto je doświetlać, np. przez kilka godzin dziennie. W sprzedaży dostępne są energooszczędne lampy led przystosowane do pielęgnacji roślin (odpowiednia barwa światła).

Łatwiejszym, ale droższym sposobem pozyskania roślin jest zakup gotowych sadzonek werbeny. W obu przypadkach rośliny sadzi się na balkonie czy tarasie po Zimnej Zośce (gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Sadząc werbenę zwisającą do skrzynek, należy zachować 20-30-centymetrowy odstęp między roślinami, by zapewnić im miejsce do swobodnego wzrostu.

Jak pielęgnować werbenę zwisającą?

  • Podlewanie werbeny zwisającej

Najważniejsze w uprawie werbeny jest regularne podlewanie, zwłaszcza dotyczy to zadaszonych balkonów i tarasów, gdzie rośliny są całkowicie uzależnione od opieki człowieka. Werbena toleruje krótkotrwały niedobór wody i wytrzymuje, gdy niektóre inne gatunki (np. petunia) zaczynają więdnąć i gubić kwiaty, lecz nie powinno się jej wystawiać na takie „próby” na dłużej. Latem, w okresie upałów, podlewa się ją nawet kilkukrotnie w tygodniu. Prace powinno się wykonywać rano lub wieczorem, a trzeba unikać godzin największego gorąca.

  • Nawożenie werbeny zwisającej

Rośliny dokarmia się od wiosny przez cały okres kwitnienia, średnio co 2 tygodnie. Można używać uniwersalnych nawozów dla roślin balkonowych/pokojowych kwitnących lub nawozów humusowych.

Młodym werbenom można uszczykiwać pędy dla lepszego rozkrzewienia. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza roślinę do tworzenia nowych kwiatów.

Choroby i szkodniki atakujące werbenę zwisającą

Werbena zwisająca nie jest podatna na ataki szkodników (choć warto regularnie sprawdzać rośliny w poszukiwaniu niepokojących symptomów, np. objawów żerowania), ale przy dużym przesuszeniu może pojawić się problem z przędziorkiem. Łatwo go rozpoznać po delikatnych pajęczynkach. Szkodnika zwalcza się akarycydami. Pomocne są ekologiczne rozwiązania, np. preparaty oparte na bazie szarego mydła. Sprawdzają się także w zwalczaniu innego powszechnego szkodnika – mszycy.

Przeczytaj też: Skuteczne domowe sposoby na mszyce - tak pozbędziesz się szkodników!

Werbena zwisająca na balkony i tarasy

Werbena zwisająca to wartościowa, łatwa w uprawie i wytrzymała roślina na balkony i tarasy. Zachwyca kwitnieniem, tworzy malownicze kaskady kwiatów. Efektownie prezentuje się w wiszących koszach, makramach, a także skrzynkach montowanych na balustradach i ustawianych na zewnętrznych parapetach.

Przeczytaj też: Jakie kwiaty do wiszących donic i koszy? Te wiszące kwiaty będą najlepsze na balkon i taras

Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE
Murator Ogroduje #2: Najlepsze byliny na balkon i taras