Grujecznik japoński - "piernikowe drzewo": uprawa, pielęgnacja, wymagania
Grujecznik japoński w polskim klimacie jest niewysokim drzewem, ale oryginalnym i bardzo pięknym. Ma pewne wymagania i nie należy do grupy gatunków „bezobsługowych”, za to zachwyca przebarwiającymi się jesienią liśćmi. Jak go uprawiać?
Grujecznik japoński (łac. Cercidiphyllum japonicum), jak wskazuje nazwa, występuje a Azji (nie tylko w Japonii, ale również w Chinach). W Polsce spotyka się go w ogrodach, czasem w parkach oraz w kolekcjach dendrologicznych. Rzadko sprawia problemy w uprawie, chociaż jest nieco bardziej wymagający od krajowych gatunków.
Spis treści
- Grujecznik japoński – jak wygląda?
- Ciekawe odmiany grujecznika japońskiego
- Grujecznik japoński – najważniejsze wymagania
- Grujecznik japoński - uprawa i pielęgnacja
- Grujecznik japoński - zastosowanie grujecznika japońskiego w ogrodzie
Grujecznik japoński – jak wygląda?
W krajach pochodzenia grujecznik japoński jest wysokim drzewem dorastającym do 30 m wysokości. U naszym klimacie może osiągnąć 12 m, rzadziej dorasta do 20 m. W sprzedaży dostępne są także odmiany karłowe nieprzekraczające kilku metrów. Gatunek tworzy stożkową lub walcowatą koronę. Ma tendencję do rozwidlania pnia i tworzenia wielu pni (od ziemi). Jego największą ozdobą są sercowate liście, z widocznym, jaśniejszym ożyłkowaniem. Młode liście grujecznika są fioletowawe, później zielenieją, jesienią przebarwiają się na różne odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Opadające liście wydzielają zapach kojarzący się nieco z watą cukrową i piernikiem. W Niemczech grujecznik jest potocznie nazywany „piernikowym drzewem”.
Grujecznik japoński kwitnie na czerwono, najczęściej od kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści. Roślina jest dwupienna - do owocowania wymaga posadzenia w sąsiedztwie egzemplarzy żeńskich i męskich. Owoce - mieszki są pokarmem dla ptaków.
Ciekawe odmiany grujecznika japońskiego
- 'Herkenrode Dwarf' – niska odmiana o zwartym pokroju. Po 10 latach osiąga około 2 m wysokości
- 'Chameleon' – odmiana o nietypowych, pstrokatych liściach
- 'Pendula' – odmiana o płaczącym pokroju
Grujecznik japoński – najważniejsze wymagania
- Stanowisko dla grujecznika
Optymalne do uprawy grujecznika japońskiego jest miejsce lekko osłonięte lub półcieniste. Dobrze rośnie w pobliżu większych drzew, które chronią go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. W cieniu rośnie wolniej, częściej choruje i jest mniej wybarwiony, na słońcu szybciej gubi liście i wymaga częstszego podlewania. Jednocześnie stanowisko powinno być osłonięte, wolne od silnych wiatrów i zastoin mrozowych. Grujecznik z reguły wytrzymuje mrozy, ale na wszelki wypadek zaleca się go chronić. Zagrożeniem są także wiosenne przymrozki.
- Podłoże dla grujecznika
Grujecznik japoński preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Radzi sobie w bardziej mokrych glebach, natomiast nie znosi suszy.
Autor: GettyImages
Grujecznik dobrze rośnie w pobliżu większych drzew, które chronią go przed bezpośrednim nasłonecznieniem
Grujecznik japoński - uprawa i pielęgnacja
- Sadzenie grujecznika. Chociaż w zdecydowanej większości drzewa wysadza się w okresie jesiennym, grujecznik japoński lepiej sadzić w gruncie wiosną (i to po ustąpieniu przymrozków). Wtedy ma więcej czasu na aklimatyzację i przygotowanie się do nadejścia zimy.
- Podlewanie grujecznika. Jeśli grujecznik rośnie w wilgotnym podłożu, podlewanie nie jest konieczne. W przeciwnym wypadku zabieg zaleca się wykonywać podczas suszy. Szczególnie wrażliwe na niedobór wody są młode egzemplarze. Gdy wody jest zbyt mało, drzewo gubi liście. Dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie podłoża z hydrożelem (przed posadzeniem rośliny).
- Nawożenie grujecznika. Zasilanie nawozami jest w przypadku grujecznika potrzebne jedynie, gdy rośnie na glebach mniej żyznych. W takim przypadku warto raz na kilka lat zastosować nawóz organiczny.
- Osłona grujecznika przed mrozem: Przez kilka pierwszych lat uprawy drzewa warto osłaniać materiałem przepuszczającym powietrze, np. białą włókniną lub chochołami ze słomy. Ponadto zaleca się usypywać przy pniu grubą warstwę (nawet 10 cm) ściółki okrywającej.
- Cięcie grujecznika. Regularny zabieg cięcia nie jest potrzeby. Usuwa się jedynie uszkodzone, suche i przemarznięte pędy. Warto także zlikwidować te, które wrastają do wnętrza korony lub rosną pod nienaturalnym kątem.
- Choroby i szkodniki atakujące grujecznika. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.
Grujecznik japoński - zastosowanie grujecznika japońskiego w ogrodzie
Grujecznik japoński ze względu na atrakcyjne wybarwienie i kształt liści dobrze sprawdza się jako soliter, np. sadzony w wydzielonych miejscach na trawniku. Z uwagi na pochodzenie harmonijnie wpasowuje się w styl ogrodów orientalnych. Specyficzne wymagania glebowe sprawiają, że dobrze rozwija się przy oczkach wodnych i stawach, a poradzi sobie również w ogrodach bagiennych. Warto wykorzystać go do tworzenia kompozycji drzewiasto-krzewiastych. Jest gratką w kolekcjach dendrologicznych. Zdobi parki i zieleń miejską. Pasuje do miejsc cienistych, np. na wystawę północną. Dobrze komponuje się z cieniolubnymi bylinami, np. świecznicami, parzydłem, funkiami i żurawkami.
Przeczytaj też:
Długowieczne drzewa do ogrodu. Które drzewa żyją najdłużej? >>>
Najpopularniejsze drzewa ozdobne, które możesz posadzić nawet w małym ogrodzie >>>