Gipsówka wiechowata - florystyczny hit! Jak uprawiać gipsówkę wiechowatą w ogrodzie? Praktyczne wskazówki

2024-08-08 10:32

Gipsówka wiechowata, znana też jako łyszczec wiechowaty, ze względu na efektowny wygląd i obfite kwitnienie znajduje szerokie zastosowanie, nie tylko w ogrodzie. Jest też łatwa w uprawie. Poznaj warunki i zasady uprawy gipsówki.

Spis treści

  1. Jak wygląda łyszczec wiechowaty?
  2. Ciekawe odmiany gipsówki wiechowatej
  3. Łyszczec wiechowaty - najważniejsze wymagania
  4. Jak uprawiać łyszczec wiechowaty?
  5. Jak rozmnażać gipsówkę?
  6. Zastosowanie gipsówki w ogrodzie
  7. Gipsówka we florystyce

Łyszczec wiechowaty, czyli gipsówka wiechowata (łac. Gypsophila paniculata) to bylina uprawiana z dwóch zasadniczych powodów: po pierwsze na rabatach pełni rolę „wypełniacza”, a po drugie jest jedną z roślin najchętniej wykorzystywanych w kompozycjach florystycznych. W uprawie również nie sprawia problemów, należy do roślin mało wymagających i polecanych nawet osobom początkującym.

Gipsówka wiechowata występuje naturalnie w Europie (w tym w Polsce) oraz w Azji. W naszym kraju objęta jest częściową ochroną gatunkową. Czasem spotyka się zdziczałe formy. Poza tym jest szeroko rozpowszechniona w uprawie, np. w ogrodach i parkach. Należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Ma charakterystyczny wygląd, dzięki czemu jest łatwa do rozpoznania.

Gipsówka wiechowata
Autor: GettyImages Kwiaty gipsówki mogą być pojedyncze lub pełne

Jak wygląda łyszczec wiechowaty?

Łyszczec wiechowaty to roślina osiągająca średnio 60 cm wysokości (maksymalnie 100 cm). Ma wzniesiony pokrój i cienkie, nagie i mocno rozgałęzione pędy, które pokrywają równowąskie, prawie igiełkowate liście.

Zaletą gipsówki jest długie i obfite kwitnienie. Roślina kwitnie od czerwca aż do września. Kwiaty są drobne, promieniste, ale wyjątkowo liczne. Na jednej gipsówce w ciągu sezonu może pojawić się nawet 1000 kwiatów. Kwiaty gipsówki mają barwę białą, różową lub liliową. Tworzą luźne, wiechowate kwiatostany. Owocem jest torebka.

Ciekawe odmiany gipsówki wiechowatej

Do ciekawych odmian łyszczca należą:

  • 'White Festival' – odmiana o kwiatach białych;
  • 'Pink Festival' – odmiana o kwiatach różowych;
  • 'Flamingo' – odmiana o pełnych, różowych kwiatach.

W ogrodzie można uprawiać wiele roślin o białych kwiatach - nadają one rabatom elegancji, szyku i świeżości

Zobacz w galerii zdjęć jak pięknie wygląda gipsówka

Łyszczec wiechowaty - najważniejsze wymagania

  • Stanowisko dla gipsówki

Gipsówkę powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy jej kwitnienie jest obfite. Znosi nawet prażące słońce. W lekkim zacienieniu roślina kwitnie słabiej, ale okres kwitnienia jest dłuższy. Nie powinno się sadzić gipsówki w zacienieniu. Można ją sadzić jesienią lub wiosną.

  • Podłoże dla gipsówki

Gipsówka wiechowata jest tolerancyjna względem podłoży, toleruje słabsze typy gleb - można ją uprawiać w lekkich, piaszczystych, a nawet kamienistych glebach. Preferuje podłoża o odczynie lekko zasadowym. Na terenach z kwaśną ziemią zaleca się przeprowadzić wcześniej zabieg wapnowania.

Podłoże dla gipsówki powinno być umiarkowanie suche lub suche. Nie wolno uprawiać rośliny w miejscach wilgotnych, bagiennych, w takich warunkach szybko jest porażana przez choroby grzybowe i zamiera.

  • Mrozoodporność gipsówki

Gipsówka jest mrozoodporna. W najchłodniejszych rejonach Polski 1-2-letnie sadzonki na wszelki wypadek okrywa się przed nadejściem zimy.

Jak uprawiać łyszczec wiechowaty?

  • Łyszczec wiechowaty mocno rozrasta się wszerz, dlatego wymaga przestrzeni. Prawidłowa odległość sadzenia wynosi 50-70 cm.
  • Gipsówka głęboko korzeni się i wytrzymuje nawet długotrwałe susze.
  • Nawożenie gipsówki nie jest konieczne. Rabaty z gipsówką można ściółkować, ale głównie dla ograniczenia zachwaszczenia.
  • Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie gipsówki jest cięcie. Nadziemne części powinno się przycinać po kwitnieniu – kilka centymetrów nad ziemią. Roślina szybo regeneruje się i odrasta od korzenia.
  • Gipsówka jest mało podatna na choroby i szkodniki. Wyjątkiem są ślimaki, na nie trzeba uważać.

Jak rozmnażać gipsówkę?

Gipsówkę rozmnaża się wegetatywnie przez oddzielanie sadzonek korzeniowych i generatywnie przez wysiew nasion wiosną. Nasiona zaleca się najpierw wysiewać w inspekcie, sadzonki wysadza się na miejsce stałe pod koniec lata.

Gipsówka wiechowata
Autor: GettyImages Gipsówka wiechowata

Zastosowanie gipsówki w ogrodzie

Gipsówka to jedna z najatrakcyjniejszych propozycji roślinnych wykorzystywanych do dekoracji słonecznych rabat i ogrodów skalnych. Pełni rolę „wypełniacza” - umieszcza się ją między roślinami o bardziej wyrazistym wyglądzie, np. intensywnej barwie kwiatów lub dużych liściach. Białe odmiany powodują optyczny efekt oddalenia (cenione w małym ogrodzie).

Gipsówka kwitnie długo, co zwiększa możliwości aranżacyjne. Efektownie prezentuje się sadzona przy kamieniach, murkach i ścianach. Optymalnie uprawia się ją w grupach (po kilkanaście do kilkudziesięciu egzemplarzy). Warto ją sadzić przy trawniku (kontrast barw) i w pojemnikach jako dekoracje ogrodów oraz tarasów. Pasuje do ogrodów naturalistycznych, ogrodów angielskich, ogrodów wiejskich, a nawet ogrodów nowoczesnych.

Bezobsługowość i duża wytrzymałość na suszę sprawia, że jest cennym gatunkiem stosowanych do ozdoby rzadziej odwiedzanych miejsc, np. ogrodów ROD i działek letniskowych.

Gipsówka we florystyce

Gipsówka jest również cenioną dekoracją w domu. Należy do najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych na kwiat cięty oraz do tworzenia suchych kompozycji florystycznych.

Przeczytaj też:

Gipsówka wiechowata
Autor: GettyImages Gipsówka od dawna jest stosowana jako dodatek do bukietów i kompozycji florystycznych - często nazywana jest "kaszką"
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.