Dziewanna ogrodowa - jak ją uprawiać? Jakie ma zastosowanie?
Dziewanna kojarzy się głównie z rośliną o żółtych kwiatach porastającą nieużytki, przydroża, a nawet tory kolejowe. Tymczasem jest to znacznie szersza grupa różniąca się pod względem wyglądu i zastosowania. Poznaj gatunki dziewanny. Jak uprawiać dziewannę w ogrodzie?
Spis treści
Dziewanny (łac. Verbascum) to należące do rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae) zazwyczaj wysokie rośliny dwuletnie bądź krótkowieczne byliny, czasem dorastające do 2,5 m. Większość z nich ma duże walory dekoracyjne i nadaje się do ozdoby ogrodów. Obfite kwitnienie i charakterystyczna budowa okazałych kwiatostanów sprawia, że dziewanny od razu zwracają na siebie uwagę.
Dziewanna – popularne gatunki
- Dziewanna pospolita (Verbascum nigrum) to roślina dwuletnia o zróżnicowanej wysokości (od 30 do100 cm). U podstawy tworzy rozetę złożoną z jajowatych, wydłużonych liści. Kwitnie od czerwca do sierpnia - okazałe groniaste kwiatostany składają się z atrakcyjnych, żółtych kwiatów z czerwoną plamką.
- Dziewanna jedwabista (Verbascum lagurus) – najczęściej uprawiana jako roślina dwuletnia. Tworzy efektowne rozety wydłużonych liści pokrytych białym kutnerem. Termin kwitnienia i wygląd kwiatów jest taki sam jak dziewanny pospolitej. Dorasta do 180 cm.
- Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum) – to roślina dwuletnia osiągająca do 200 cm wysokości. Ma rozetę złożoną z dużych, wydłużonych liści. Liście i pędy kwiatostanowe pokryte są białożółtym kutnerem. Pędy kwiatostanowe są rozgałęzione. Kwitnie od lipca do września. Żółte kwiaty mają do 5 cm średnicy.
- Dziewanna fioletowa (Verbascum pheniceum) – to jeden z najniższych przedstawicieli gatunku, dorasta średnio do 70 cm wysokości. Jest krótkowieczną byliną. Kwitnie od maja do sierpnia - kwiaty są fioletoworóżowe. W sprzedaży dostępne są także odmiany kwitnące na biało, różowo i czerwono.
- Dziewanna olimpijska (Verbascum olympicum) to roślina dwuletnia (lub trzyletnia) ozdobna zarówno z kwiatów, jak i liści. Tworzy gęste rozety złożone z dużych, szarozielonych liści. Kwiaty są żółte. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Osiąga do 200 cm wysokości.
- Dziewanna austriacka (Verbascum chaixii subsp. austriacum) – to bylina dorastająca do 100 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są żółte (na rynku można dostać także odmiany kwitnące na biało).
- Dziewanna ogrodowa (Verbascum hybridum) – to roślina dwuletnia osiągająca średnio 80-150 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty mają żółtą barwę, dostępne są także odmiany kwitnące na różowo i bursztynowo. Tworzą atrakcyjne kompozycje.
Autor: GettyImages
Dziewanna pospolita - kwiatostan
Wymagania i uprawa dziewanny
Dziewanny powinno się uprawiać w miejscach słonecznych lub lekko osłoniętych - w takich warunkach obficie kwitną. W cieniu nie pokazują swojej krasy. Optymalne dla dziewanny są średnio żyzne i przepuszczalne gleby. Niektóre gatunki (np. dziewanna zwyczajna) radzą sobie nawet na podłożach mało urodzajnych, kamienistych. W każdym z przypadków należy unikać gleb wilgotnych, okresowo zalewanych. W takich warunkach kwitnienie jest słabe i szybko dochodzi do występowania chorób grzybowych.
Rośliny najlepiej wysadzać pod koniec lata (wrzesień) lub na początku jesieni. Nasiona wysiewa się najczęściej w maju i czerwcu. Dziewanny raczej nie sprawiają problemów w uprawie. Łatwo rozmnażają się z samosiewu.
Samosiejki - rośliny, które łatwo się wysiewają bez naszego udziału. Zalety i wady samosiejek >>>
Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to:
- podlewanie w czasie długotrwałej suszy (dziewanny są dość wytrzymałe na niedobór wody;
- sporadyczne dokarmianie, np. 2-3 razy w sezonie, nawozami w płynie ze zwiększoną zawartością potasu, dobre są również nawozy organiczne - dotyczy to głównie ozdobnych kultywarów, bowiem podstawowe gatunki, takie jak dziewanna pospolita, radzą sobie bez nawożenia;
- odchwaszczanie, zwłaszcza w początkowym okresie uprawy.
Zastosowanie dziewanny w ogrodzie
Dziewanna pospolita to gatunek, które nadaje ogrodowi naturalistycznego charakteru. Można ją wykorzystać do ozdoby dzikich rabat, ogrodu skalnego lub łąki kwietnej. Nadaje się także do obsadzania przedogródków, tj. terenu między drogą a ogrodzeniem.
Większość dziewann to przepiękne propozycje na rabaty. Odmiany wysokie tworzą tło dla niższych roślin, te niższe nadają się jako rośliny drugiego planu. Wysokie rośliny efektownie prezentują się także przy ogrodzeniach, murach oraz ścianach. Dobrze wkomponowują się nie tylko w naturalistyczne założenia, ale również ogródki urządzane w stylu angielskim i wiejskim. Dziewanna znajduje wykorzystanie w ziołolecznictwie.
Przeczytaj też: