Dracena wonna - Dracaena fragrans - uprawa, stanowisko, odmiany, pielęgnacja. Uprawa draceny wonnej w domu

2024-01-05 14:13

Dracena wonna (Dracaena fragrans) to roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach tworzących charakterystyczne pióropusze. Poznaj bliżej dracenę wonną i jej ciekawe odmiany. Dowiedz się, jak pielęgnować dracenę wonną.

Draceny należą do ścisłego grona najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Jedną z trzech najpopularniejszych jest dracena wonna (łac. Dracaena fragrans) o bardzo ładnym pokroju i dekoracyjnych, szerokich, łukowato wygiętych liściach.

Spis treści

  1. Jak wygląda dracena wonna?
  2. Odmiany draceny wonnej
  3. Dracena wonna - uprawa i pielęgnacja
  4. Jak przesadzać i rozmnażać dracenę wonną?
  5. Zastosowanie draceny wonnej
  6. Dracena wonna ‘Massangeana’

Jak wygląda dracena wonna?

Dracena wonna pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki, gdzie rośnie jako okazałe drzewo, osiągające kilka metrów wysokości. W uprawie domowej spotykane są jednak głównie jej odmiany ozdobne, o znacznie mniejszych rozmiarach (dorastają do 2-3 m wysokości), często prowadzone w postaci pieńka z bocznymi pędami i pióropuszami liści.

Dracena wonna tworzy dość gruby, sztywny pień, zwieńczony gęstym, rozłożystym pióropuszem szerokich, długich, ostro zakończonych, błyszczących z wierzchu, ciemnozielonych liści z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym, które lubią łukowato przewieszać się na zewnątrz. W dobrych warunkach starsze egzemplarze mogą zakwitać, wydając małe, białokremowe kwiaty w postaci pierzastych, kulistych główek, zebranych na szczytach pędów w wiechowate, zwisające lub lekko uniesione, luźne, okazałe kwiatostany. Kwiaty draceny wonnej są pachnące, stąd roślina przyjęła polską nazwę gatunkową.

Odmiany draceny wonnej

Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych odmian ozdobnych draceny wonnej, o paskowanych, barwnych liściach lub kompaktowym pokroju. Do ciekawszych należą:

  • 'Massangeana' - najpopularniejsza odmiana, o szerokich, ciemnozielonych liściach z szerokimi, żółtymi pasami biegnącymi przez ich środek,
  • 'Lemon Lime' - o liściach zielonych z szerokimi, limonkowożółtymi pasami po bokach i cienkimi, jasnymi lub białymi smugami biegnącymi przez środek blaszki liściowej,
  • 'Compacta' - o liściach ciemnozielonych, węższych i krótszych niż u gatunku, wzniesionych, zebranych na szczytach pędów w bardzo gęste pióropusze, wys. około 1 m,
  • 'White Jewel' - o liściach szerokich, ciemnozielonych, z białymi pasami wzdłuż boków i jasnymi smugami biegnącymi przez środek blaszki,
  • 'Malaika' - o liściach ciemnozielonych z szerokimi, białymi i żółtymi pasami biegnącymi przez środek blaszki,
  • 'Victoria' - o liściach zielonych z szerokim, złocistożółtym obrzeżem,
  • 'Yellow Coast' - o liściach jasnozielonych, ozdobionych podłużnymi, szerokimi, złocistożółtymi pasami biegnącymi przez środek blaszki,
  • 'Twist' - o pokroju wzniesionym, bardzo gęstym, liściach ciemnozielonych, szerokich, błyszczących układających się spiralnie i przewieszających się na końcach w dół.

Poznaj inne gatunki draceny:

Dracena wonna - uprawa i pielęgnacja

Dracena wonna to roślina nie tylko wyjątkowo dekoracyjna, ale też łatwa w uprawie.

  • Stanowisko i podłoże dla draceny wonnej. Roślina preferuje bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko (odmiany o jednolitych zielonych liściach zniosą półcień) oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże (najlepiej uprawiać rośliny w specjalnym podłożu dla palm, juk i dracen).
  • Podlewanie i nawożenie draceny wonnej. Roślina nie lubi suszy, ale jest też wrażliwa na zalanie, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie. Dno doniczki, w której rośnie, powinno być wyłożone drenażem, odprowadzającym nadmiar wody od korzeni. Woda z podlewania nie może też zalegać na podstawce. Ponieważ dracena wonna to duża roślina o okazałych liściach, w sezonie wegetacyjnym potrzebuje zasilania nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonymi dla palm, juk i dracen. W czasie zimowego spoczynku należy zaprzestać nawożenia rośliny, a podlewanie ograniczyć do absolutnego minimum (roślina potrzebuje tylko tyle wody, aby ziemia całkiem nie wyschła).
  • Temperatura i wilgotność powietrza dla draceny wonnej. Z racji swego pochodzenia roślina lubi też wilgotne powietrze, dlatego powinna być systematycznie zraszana lub ustawiona w pobliżu nawilżacza powietrza. Dracena wonna przez cały rok oczekuje też dość wysokiej, ale zróżnicowanej temperatury. W sezonie wegetacyjnym powinna mieć zapewnioną wyższą, pokojową temperaturę (20-24°C), ale zimą lepiej będzie jej w chłodniejszym pomieszczeniu (12-15°C).

Jak przesadzać i rozmnażać dracenę wonną?

Wiosną, gdy roślina wznowi wegetację, można ją przesadzić do nowej doniczki. Każdego roku przesadza się jednak tylko młode egzemplarze, gdyż starszym wystarczy przesadzenie raz na 2-3 lata. Wiosną rośliny można też rozmnożyć, pobierając z nich wierzchołkowe sadzonki pędowe, które należy ukorzenić w wilgotnym podłożu i w dość wysokiej temperaturze (ok. 25°C). Młode rośliny można też spróbować uzyskać przez wykonanie odkładów powietrznych.

Zastosowanie draceny wonnej

Dracena wonna to roślina okazała, dlatego najlepiej prezentuje się jako soliter w dużych donicach. Doskonale sprawdza się jako dekoracja gabinetów, salonów i obszernych holi. Mniejsze odmiany i młode rośliny o niewielkich rozmiarach można wykorzystać do tworzenia kompozycji z innymi roślinami doniczkowymi. Pięknie prezentują się w sypialniach, salonach, oknach kwiatowych, oranżeriach i widnych łazienkach.

Przeczytaj też:

polecamy
dracena-wonna-massangeana

Autor: Maria Muszalska

Dracena wonna 'Massangeana' to roślina doniczkowa charakteryzująca się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi

Dracena wonna ‘Massangeana’

Dracena wonna ‘Massangeana’ to odmiana, która tworzy gruby pień i rozłożystą koronę szerokich, dekoracyjnych liści, będących największą ozdobą rośliny - są długie (nawet powyżej 0,5 m długości), lśniące, zielone z żółtozielonym pasem pośrodku. Roślinę najlepiej ustawić w jasnym miejscu, ale o rozproszonym świetle. Zimą przestawić w miejsce bardziej nasłonecznione, aby liście nie straciły ozdobnych pasków. Kurz z liści usuwać wilgotną szmatką. Liście można nabłyszczać.

Nabłyszczanie liści kwiatów doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają