Daglezja zielona – przegląd odmian, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2019-06-12 15:24
Daglezja zielona
Autor: GettyImages Daglezja zielona to jeden z najszybciej rosnących iglaków

Daglezja zielona to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych. Znakomicie wygląda jako soliter, można z niej również tworzyć szpalery. Uprawa daglezji nie jest szczególnie trudna, pod warunkiem zapewnienia podstawowych wymagań i przeprowadzenia najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Daglezja zielona (łac. Pseudotsuga menziesii) ma kilka atutów, które wyróżniają ją spośród innych drzew:

 • jest zimozielona,
 • ma gęste, ale jednocześnie miękkie igły,
 • tworzy oryginalne szyszki,
 • jest długowieczna (pozostawimy ją kolejnym pokoleniom!),
 • to jeden z najszybciej rosnących iglaków.

Starsze okazy daglezji przypominają z pokroju jodły i świerki. Daglezja nie osiąga tak wielkich rozmiarów jak w ojczyźnie pochodzenia (ponad 100 m w Ameryce Północnej), ale i tak jest dużym drzewem przekraczającym 40 m wysokości. Dziesięcioletnie okazy osiągają 5-6 m wysokości (dotyczy to podstawowego gatunku, poszczególne odmiany różnią się tempem wzrostu).

Ciekawe odmiany daglezji

 • Daglezja zielona 'Fletcheri' – to karłowa, wolno rosnąca odmiana, osiągająca finalnie 2-3 m wysokości (0,4 m po 10 latach). Jej pokrój jest spłaszczony, poduchowaty i nieregularny. To dobra propozycja do ogrodu skalnego lub na wrzosowisko.
 • Daglezja zielona 'Fastigata' – ma kolumnowy lub wąsko stożkowaty pokrój. Siła wzrostu typowa dla gatunku. Warto ją sadzić w miejscach, w których zależy nam na uzyskaniu piętrowości roślinności, a nie chcemy nadmiernie zacieniać ogrodu.
 • Daglezja zielona 'Glauca Pendula' – efektowna odmiana o pokroju płaczącym. Rośnie dość silnie, 10-letnie okazy osiągają 3,5 m wysokości. Finalnie dorasta do 5-10 m.
 • Daglezja zielona 'Hofman' – odmiana osiąga do 4 m wysokości, ma wąską koronę z wyraźnie zaznaczonym przewodnikiem. Igły są zielone z charakterystycznym, intensywnie niebieskim nalotem.
 • Daglezja zielona 'Pendula' – to sprawdzona odmiana o pokroju smukłym, płaczącym, osiągająca 15-20 m wysokości.
Daglezja zielona
Autor: GettyImages Szyszki daglezji zielonej są bardzo dekoracyjne

Wymagania i uprawa daglezji zielonej

 • Uprawa daglezji - stanowisko

Daglezję można uprawiać zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych – jest tolerancyjna względem stanowiska. Odmiany o niebieskawych lub sinych igłach lepiej sadzić na słońcu ze względu na atrakcyjniejsze wybarwienie. Najlepiej wybierać zaciszne partie ogrodu.

 • Uprawa daglezji - podłoże

daglezja preferuje gleby gliniasto-piaszczyste, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie przepuszczalne. Należy unikać uprawy w lekkim piaszczystym podłożu i ciężkim, gliniastym, z tendencją do zalegania wody. Młode drzewka warto ściółkować, ewentualnie osłaniać od wschodu matami, starsze dobrze znoszą mrozy. Problemem mogą być niestety wiosenne przymrozki. Na szczęście nawet po uszkodzeniach daglezje szybko regenerują się.

 • Uprawa daglezji - podlewanie

Podlewanie zaleca się wykonywać zimą (sporadycznie) i w przypadku młodych roślin. Daglezja wytwarza silny, rozbudowany system korzeniowy i tym samym dobrze wytrzymuje suszę. Nie toleruje natomiast zanieczyszczonego powietrza (lepiej unikać uprawy w większych aglomeracjach miejskich). W takich warunkach szybko dochodzi m.in. do brązowienia igieł.

>>Przeczytaj też: Dlaczego iglaki brązowieją? Przyczyny brązowienia iglaków

 • Uprawa daglezji - nawożenie, sadzenie, cięcie

Daglezja nie wymaga szczególnego nawożenia. Można ją sporadycznie dokarmiać, optymalne są nawozy organiczne, np. obornik i kompost. Drzewa powinno się sadzić pod koniec lata (od końca sierpnia) lub wiosną. Potrzebuje przestrzeni, prawidłowa odległość między sadzonkami gatunku podstawowego wynosi 3-4 m. Dla zachowania atrakcyjnego pokroju można wykonywać coroczne cięcie. Optymalny termin zabiegu to przedwiośnie lub koniec lata. Pędy skraca się o 1/3 długości. Przewodnika nie powinno się ruszać. Zabieg jest zwykle zbędny przez 2-3 lata po posadzeniu. Zabieg nigdy nie powinien być intensywny.

Daglezja nie jest podatna na choroby i szkodniki, chociaż problemów wykluczyć nie można (m.in. szkockiej osutki daglezji i ochojnika daglezjowego). Uprawa najlepiej sprawdza się w rejonach nadmorskich.

Daglezja zielona
Autor: GettyImages Daglezja zielona doskonale prezentuje się jako soliter

Zastosowanie daglezji w ogrodzie

Daglezja zielona to jeden z najbardziej efektownych soliterów, dający umiarkowanie szybki efekt. W szczególności dotyczy to wyróżniających się z wyglądu odmian płaczących. Drzewo warto uprawiać w wyeksponowanych miejscach. Można wykorzystać go także do tworzenia ścian osłaniających przed wiatrem (poza mroźną wystawą wschodnią). Wzbogaci również krzewiasto-drzewiaste kompozycje. Niższe odmiany nadają się do dekoracji ogrodów skalnych, wrzosowisk i wydzielonych miejsc na trawniku. W dobrych warunkach warunkach żywotność daglezji zielonej wynosi kilkaset lat. Gatunek trafił do Europy w XIX wieku.

Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE