Czyściec wełnisty - warunki uprawy, pielęgnacja, zastosowanie

2020-09-25 11:21
Czyściec wełnisty
Autor: GettyImages Czyściec wełnisty zachwyca niezwykłym wyglądem

Czyściec wełnisty to bylina tworząca gęste kępy. Główną ozdobą rośliny są duże, jajowate liście gęsto pokryte srebrzystobiałym miękkim kutnerem. Poznaj warunki uprawy i zastosowanie czyśćca wełnistego w ogrodzie.

Czyściec wełnisty (łac. Stachys byzantina) to roślina dość szczególna - jej urok nie jest oczywisty, a kwiaty niepozorne, mimo to potrafi uatrakcyjnić każdą rabatę, na której się pojawi.

Największą ozdobą czyśćca wełnistego są duże, grube, lancetowate, srebrzystoszare lub żółte (odmiana 'Primrose Heron'), filcowo owłosione i aksamitne w dotyku liście, tworzące przy ziemi niewielkie rozety (liście są częściowo zimozielone). Mniejszą wartość ozdobną mają natomiast pojawiające się wczesnym latem (w czerwcu-lipcu) niepozorne, różowofioletowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w kłosowate, miękko owłosione kwiatostany. Kwiaty są miododajne, ale pozostają dekoracyjne jedynie na początku kwitnienia, dlatego warto je jak najszybciej usuwać, aby niepotrzebnie nie obciążały rośliny i po przekwitnieniu nie szpeciły rabaty (wyjątkiem jest odmiana 'Cotton Boll' o bardzo nietypowych, ciekawych i oryginalnych kwiatach, które mogą być równie dekoracyjne jak liście). Wczesne ścinanie kwiatostanów zapobiega też zawiązywaniu się nasion i ogranicza niepożądany samosiew.

Przeczytaj też: Usuwanie przekwitłych kwiatów i kwiatostanów – kiedy i jak trzeba usuwać kwiaty po przekwitnięciu >>>

Czyściec wełnisty - zastosowanie w ogrodzie

Pomimo niepozornych rozmiarów (20-50 cm wysokości) i dość skromnej urody, czyściec wełnisty to atrakcyjna i uniwersalna roślina ozdobna, mająca w ogrodzie wiele zastosowań.

  • Znakomicie sprawdza się jako niższe piętro rabaty, gdyż doskonale wypełnia wszystkie wolne przestrzenie między innymi roślinami.
  • Swoją stonowaną barwą uspakaja zbyt krzykliwe kolory kwiatów i ładnie rozjaśnia ciemne kompozycje, na przykład te z przewagą koloru fioletowego.
  • Pięknie komponuje się m.in. z lawendami, bodziszkami, szałwiami, różami, firletką kwiecistą, kocimiętkami, dąbrówkami, krwawnikami, perowskią, werbeną patagońską, a także niektórymi trawami ozdobnymi (np. ostnicą).
  • Czyściec wełnisty na odpowiednim stanowisku mocno się rozrasta, dlatego może być też traktowany jako roślina okrywowa.
  • Wspaniale nadaje się także do uprawy na skalniakach, skarpach i murkach, gdzie tworzy z czasem ładny, miękki, srebrzystoszary kobierzec z urokliwymi, przewieszającymi się w dół ulistnionymi pędami.
  • Roślina pięknie prezentuje się też w ogródkach żwirowych, szczególnie w stylu prowansalskim (np. z lawendą, różami parkowymi i ostnicą cieniutką).
  • Sprawdza się także jako obwódka rabaty, ścieżki lub trawnika, a także może być wykorzystana do obsadzania modnych w ostatnim czasie zielonych dachów.
Czyściec wełnisty
Autor: GettyImages Roślinę co kilka lat warto odmłodzić, dzięki czemu zachowa bardziej zwartą formę, rozwinie większe liście i ładniej zakwitnie

Uprawa czyśćca wełnistego

Czyściec wełnisty jest nie tylko uroczą i uniwersalną byliną, ale też rośliną łatwą w uprawie. Nie oczekuje wiele, gdyż poradzi sobie na każdej typowej, a nawet piaszczystej glebie ogrodowej i zniesie przejściową suszę. Nie wymaga nawożenia i nie potrzebuje zimowego okrycia, ponieważ jest dostatecznie mrozoodporny. Nie oczekuje też ochrony chemicznej, gdyż bardzo rzadko pada ofiarą chorób lub szkodników (jedynie na stanowiskach zbyt wilgotnych, jego pędy mogą zagniwać lub być atakowane przez choroby grzybowe).

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz dla zachowania pięknej, szarosrebrzystej barwy liści, czyściec wełnisty potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża. W miejscu niedostatecznie oświetlonym, jego liście szybko zaczynają zielenieć, a na glebach zbyt żyznych, pędy kwiatowe się pokładają.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet na idealnym stanowisku, wczesną wiosną rośliny zwykle tracą na urodzie, gdyż po zimie część ich liści zamiera. Z tego względu kiedy tylko na dobre rozpocznie się wegetacja, warto oczyścić kępy z zasuszonych resztek liści, co poprawi wygląd roślin.

Decydując się na uprawę czyśćca wełnistego trzeba jednak pamiętać, że roślina jest dość ekspansywna i pozostawiona bez nadzoru, po kilku latach może stać się inwazyjna. Jej nadmierną ekspansję można natomiast łatwo powstrzymać, usuwając nadmiar sadzonek lub uprawiając rośliny w zadołowanych w ziemi donicach. Roślinę co kilka lat warto też odmłodzić, dzięki czemu zachowa bardziej zwartą formę, rozwinie większe liście i ładniej zakwitnie. Przy okazji odmładzania, czyśćca można też rozmnożyć (najlepiej wiosną), pobierając z dorosłego egzemplarza ukorzenione sadzonki i sadząc je wprost do gruntu na docelowym stanowisku.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE