Choinka z dostawą do domu 2023 - jak kupić choinkę przez Internet?

2023-12-01 11:31

Kupowanie choinek przez Internet staje się z roku na rok coraz popularniejsze. To bardzo wygodna forma zakupu - nie musimy wychodzić z domu ani organizować transportu świątecznego drzewka. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na tradycyjne zakupy. Czy warto kupić choinkę online i jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę kupując żywą choinkę online?

Zakup chonki online
Autor: GettyImages Kupowanie choinek online z roku na rok staje się popularniejsze

Spis treści

  1. Choinka sztuczna - czy jest ekologiczna?
  2. Żywa choinka na święta
  3. Choinka z dostawą do domu to wygoda
  4. Na co zwrócić uwagę kupując żywą choinkę online?
  5. Choinka na wynajem - czy to dobry pomysł?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego już teraz zaczynamy rozglądać się za choinką i rozważamy różne możliwości jej zakupu. Zastanawiamy się, czy lepiej wybrać sztuczne czy żywe drzewko, a także czy kupić je w tradycyjnym sklepie czy przez Internet. A może wynająć? Bo co ciekawe, taka możliwość również istnieje. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego warto je rozważyć.

Choinka sztuczna - czy jest ekologiczna?

W ostatnich latach do grona najczęściej kupowanych choinek zaliczają się sztuczne drzewka. Uważa się, że są ekologiczne i ograniczają marnotrawstwo związane z wycinką żywych choinek. Ponieważ występują w ogromnej różnorodności form i kolorów, wydają się być też bardziej atrakcyjne niż żywe drzewka. Ale czy faktycznie są tak ekologiczne? No niezupełnie, bo wprawdzie pozostają z nami przez kolejne lata, zmniejszając popyt na żywe drzewka, ale ponieważ są wykonane z plastiku, w końcu i tak trafiają na śmietnik, zasilając grono plastikowych odpadów, zalewających naszą planetę.

Przeczytaj też:

Żywa choinka na święta

Kolejna możliwość to żywa choinka cięta, która do naszego mieszkania wnosi zapach lasu i świąteczny klimat. Trzeba jednak pamiętać, że była uprawiana przez wiele lat tylko po to, aby posłużyć nam przez 2-3 tygodnie i trafić na śmietnik, co nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne. Poza tym takie drzewko już krótko po przyniesieniu do mieszkania zaczyna gubić igły, które trzeba nieustannie sprzątać, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup żywej choinki w doniczce, która po świętach może zostać posadzona w ogródku.

Choinka
Autor: GettyImages Choinki w doniczkach najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach

Choinka z dostawą do domu to wygoda

Choinkę możemy kupić zarówno w tradycyjny sposób, wybierając się po nie na targ lub do centrum ogrodniczego, bądź przez Internet. W naszym zaganianym świecie drugie rozwiązanie wydaje się być znacznie wygodniejsze, gdyż daje możliwość dokonania zakupu bez konieczności wychodzenia z domu i biegania po sklepach.

Zamówioną online choinkę często przywozi nam też pod drzwi kurier, dzięki czemu nie musimy organizować dla niej transportu. Wiele sprzedawców za dopłatą, a czasem nawet za darmo, oferuje możliwość wniesienia choinki do mieszkania, co dla osób mieszkających na wyższych piętrach jest szczególnie wygodne.

Przez Internet najłatwiej jest kupić sztuczne drzewko, które może być potraktowane jak jeden z produktów przemysłowych i w podobny sposób przesłane. Nieco więcej zachodu będzie kosztował zakup drzewka żywego, bo jego transport i ewentualny zwrot mogą być bardziej kłopotliwe. Jest to o tyle ważne, że drzewka kupowanego przez Internet nie możemy dotknąć, ani sprawdzić, jak wygląda więc tak naprawdę kupujemy je w ciemno i jeśli nie spełni naszych oczekiwań, możemy zechcieć je zwrócić. O ile jednak w przypadku sztucznej choinki nie jest to wielki problem (można potraktować ją jak zwykły towar), o tyle z żywym drzewkiem mogą być już pewne kłopoty, dlatego przy zakupie sprawdźmy, czy sprzedający oferuje nam możliwość zwrotu i na jakich warunkach (jeśli będziemy musieli pokryć koszty odesłania choinki, może nas to kosztować tyle co samo drzewko).

Na co zwrócić uwagę kupując żywą choinkę online?

Jeśli chcemy być naprawdę zadowoleni z zakupu choinki online, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu.

  • Żywą choinkę starajmy się kupować na stronach internetowych centrów ogrodniczych lub szkółek, dzięki czemu będziemy mieć większą pewność, że nie jest to drzewko z przypadku (np. wycięte nielegalnie w lesie lub ścięte na długo przed sprzedażą).
  • Poszukajmy też informacji, jak dane drzewko zostało zabezpieczone. Jeśli kupujemy choinkę z bryłą korzeniową, lepiej jeśli będzie w doniczce niż w balocie, dzięki czemu jej korzenie nie będą tak wysychały. Z kolei w przypadku drzewek ciętych pożądane są wszelkie dodatkowe zabezpieczenia np. pokrycie ich środkami zabezpieczającymi przed opadaniem igieł (np. woski, żywice).
  • Kupując choinkę przez Internet powinniśmy też zdecydować się na zakupy w rzetelnych sklepach internetowych lub na renomowanych stronach aukcyjnych. Takie portale mają na ogół dobrze rozwiniętą ochronę kupującego, dzięki czemu zakup na odległość nie będzie zbyt ryzykowny. Podczas wyboru sprzedawcy, zwróćmy też uwagę na opinie kupujących, bo jeśli przeważają te negatywne, poszukajmy innego sklepu, bo po zakupie możemy mieć problem ze zwrotem towaru lub jego jakością.

Choinka na wynajem - czy to dobry pomysł?

Chcąc uniknąć wszystkich powyższych problemów, możemy też zdecydować się na dość nowatorskie w naszym kraju, ale wygodne rozwiązanie czyli wynajem choinki. W ten sposób otrzymamy żywą choinkę w donicy na określony czas, która po świętach wróci do wypożyczalni. Wypożyczenie choinki jest tańsze, niż jej zakup, a poza tym drzewko trafia zwykle wprost do naszego mieszkania i po świętach jest odbierane.

Wynajem choinek ogranicza też popyt na cięte drzewka i nie wiąże się z koniecznością wyrzucania ich na śmietnik, dlatego faktycznie jest rozwiązaniem ekologicznym.

Trzeba jednak pamiętać, że chcąc zamówić drzewko na święta musimy zrobić to odpowiednio wcześnie, bo ilość choinek w wypożyczalni jest zwykle ograniczona. Przy zawieraniu umowy trzeba też wpłacić kwotę równą wartości drzewka, która po potrąceniu kosztów wynajmu będzie zwrócona przy odbiorze rośliny. Warto też sprawdzić kilka wypożyczalni i wybrać taką, która oferuje najlepsze warunki i posiada pozytywne opinie użytkowników, aby w ostatecznym rozrachunku wynajem choinki nie kosztował nas więcej niż jej zakup.

Nie przegap:

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Jak powstają bombki choinkowe i ozdoby świąteczne? Fabryka SZKŁO‑DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.