Choinka w doniczce - jak o nią dbać, by po świętach posadzić w ogrodzie?

2022-12-01 15:45
Choinka w donicy
Autor: GettyImages Oferta choinek w doniczkach jest bogata - można wybierać spośród różnych gatunków

Choinka żywa w doniczce ma tę zaletę, że można ją później posadzić w ogrodzie. Wybierając żywą choinkę w donicy, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podpowiadamy, gdzie kupić, jak wybrać i pielęgnować choinkę w doniczce.

Odświętnie udekorowana choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Właściciele ogrodów często zamiast kupować cięte drzewko, wybierają choinkę w doniczce. Zwolenników żywych choinek w pojemnikach znajdzie się również sporo wśród osób mieszkających w blokach. Takie drzewko nie dość, że ozdobi nasze domy i mieszkania w okresie Bożego Narodzenia, to - jeśli odpowiednio o niego zadbamy - będzie w przyszłości atrakcyjnie prezentowało się w ogrodzie, gdy zdecydujemy się na wysadzenie go wiosną do gruntu. Pamiętajmy jednak, że jest to możliwe jedynie pod warunkiem, że drzewko od początku było uprawiane w pojemniku i zostało odpowiednio zahartowane po pierwsze przed wstawieniem do mieszkania, a po drugie po świętach (kiedy umieszczamy ją w chłodniejszym miejscu, gdzie przebywa aż do wiosny).

Spis treści

  1. Choinka w doniczce - jak wybrać najlepsze drzewko?
  2. Żywa choinka w doniczce: świerk, jodła czy cyprys?
  3. Jak dbać o choinkę w doniczce, by przetrwała jak najdłużej?
  4. Choinka w doniczce: co zrobić, by przyjęła się w ogrodzie?

Choinka w doniczce - jak wybrać najlepsze drzewko?

Zanim zdecydujemy się na zakup choinki w doniczce, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających (żółtych lub czerwonawych) igieł albo śladów żerowania szkodników. Jeżeli choinkę zamierzamy w przyszłości posadzić w ogrodzie, obejrzyjmy jej bryłę korzeniową – często się zdarza, że drzewka są wykopywane z ziemi i wkładane do pojemników krótko przed sprzedaniem. Takie rośliny są równie nietrwałe jak ścięte na plantacji. Szansę na przeżycie i przyjęcie się w gruncie mają tylko drzewka świąteczne uprawiane w pojemnikach. Najlepiej więc ich szukać w dobrych szkółkach lub centrach ogrodniczych.

Zobacz także: Choinka na święta - jodła, świerk czy sosna? Jaką wybrać [ŚWIĄTECZNY PORADNIK]>>>

Żywe choinki - jak kupić najpiękniejsze drzewko?

Żywa choinka w doniczce: świerk, jodła czy cyprys?

Tradycyjne choinki to świerki i jodły, ale coraz częściej, szukając oryginalnych rozwiązań, sięgamy po inne gatunki roślin. O ile jednak karłowe odmiany sosen, jałowce kolumnowe czy cyprysiki można będzie przesadzić do ogrodu, o tyle cyprysy, które też bywają sprzedawane jako drzewka świąteczne, są zbyt wrażliwe na mróz.

Zdarza się, że kupujemy niewielkie choinki już przybrane i obficie spryskane sztucznym śniegiem. Taką dekorację należy jak najszybciej zmyć z igieł ciepłą wodą. W przeciwnym razie roślina uschnie, ponieważ farba zatyka jej aparaty szparkowe, uniemożliwiając oddychanie.

Jak dbać o choinkę w doniczce, by przetrwała jak najdłużej?

W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wody z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Musimy sobie zatem zdawać sprawę z tego, że przenosząc choinkę na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania żywej choinki we wnętrzu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni.

Zobacz też: Gwiazda betlejemska. Jak pielęgnować, by cieszyć się nią jak najdłużej [PORADY]>>>

Choinka w doniczce: co zrobić, by przyjęła się w ogrodzie?

Jeśli mamy pewność, że choinka nie była trzymana w cieple, najlepiej przed przystrojeniem pozostawić ją na zewnątrz. Jeżeli panuje mróz, trzeba stopniowo przyzwyczajać je do zmiany warunków i na 2-3 dni umieścić w chłodnym pokoju lub na werandzie (5-10°C), a do ciepłego wnętrza wstawić jedynie na święta.

Drzewko, które spędziło w pomieszczeniu do 6 dni i nie zostało „przebudzone”, możemy wynieść do ogrodu lub na balkon. Trzeba jednak okryć pojemnik, w którym rośnie, tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Donicę z rośliną najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Można też osłonić ją przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą (dostępne w sklepach ogrodniczych

Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy został już przerwany.

Zobacz też: POMYSŁY na bożonarodzeniowe dekoracje domu i ogrodu [ZDJĘCIA]>>>

Choinka w donicy
Autor: Marcin Czechowicz Jeśli kupiłeś choinkę w doniczce na pewno zastanawiasz się co z nią zrobić po świętach. Odpowiedź jest bardzo prosta - przesadź ją do ogrodu

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE