Choinka sztuczna czy choinka żywa - jaką choinkę wybrać? Poznaj ich wady i zalety

2022-12-02 19:31
Zakup choinki
Autor: www.thinkstockphotos.com Kupując żywą choinkę zwróćmy uwagę, czy ma lśniące, żywo zielone igły, które mocno trzymają się gałęzi

Co roku przed Bożym Narodzeniem zastanawiamy się, czy wybrać choinkę żywą czy sztuczną? Jakie są wady i zalety choinki sztucznej i choinki żywej. Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie? Choinka żywa czy choinka sztuczna.

Przed świętami Bożego Narodzenia kupujemy prezenty i obowiązkowo choinkę. To najważniejszy element świątecznej dekoracji domu. Co roku wiele osób zastanawia się, czy kupić choinkę żywą, czy jednak pokusić się i kupić choinkę sztuczną? I jedna i druga ma wielu zwolenników i przeciwników. Kto ma rację? Na to pytanie nie odpowiemy, ale postaramy się przedstawić wady i zalety zarówno choinki sztucznej, jak i choinki żywej.

Choinka sztuczna na Boże Narodzenie

Niewątpliwą zaletą choinki sztucznej jest to, że zdobi nasze mieszkanie tak długo, jak sami tego chcemy. Igły sztucznej choinki nie opadają, więc nie mamy problemu ze sprzątaniem mieszkania. Najwyżej musimy usunąć z choinki kurz przed rozpoczęciem jej ubierania.

Decydując się na sztuczną choinkę jednocześnie „ratujemy” jedno żywe drzewko przed wycięciem. Ale sztuczna choinka wcale nie jest choinką ekologiczną. Plastik, z którego została zrobiona, rozkłada się setki lat. Gdy więc wyrzucimy sztuczne drzewko na śmietnik, przyczyniamy się do powiększania góry bardzo wolno rozkładających się śmieci. A przy spalaniu sztucznej choinki do atmosfery dostaną się trujące opary.

Ładna choinka sztuczna kosztuje sporo, na pewno więcej niż żywe drzewko porównywalnej wysokości. Jednak ten wydatek ponosimy raz na wiele lat – w rozliczeniu długofalowym wydatek ten jest ekonomicznie bardziej racjonalny.

Wadą sztucznej choinki jest też to, że niestety nie pachnie.

Choinki sztuczne jak żywe

Dostępne obecnie w sprzedaży plastikowe choinki wyglądem potrafią być bardzo zbliżone do żywych drzewek. Są często wykonane z wysokiej jakości materiałów i wykończone z dużą dbałością o szczegóły, mają gęsty pokrój i są silnie rozkrzewione. Do lamusa odeszły brzydkie "drapaki" sprzed lat.

Zakup choinki przez Internet z dostawą do domu. Sprawdź jak kupić drzewko online >>>

Choinka sztuczna
Autor: photos.com Sztuczna choinkę kupujemy raz na wiele lat

Choinka żywa na Boże Narodzenie

Jeśli chcemy, by w naszym domu na Boże Narodzenie rozchodził się piękny zapach igliwia, ubierzmy choinkę żywą. Do wyboru na świątecznych straganach mamy świerki oraz jodły, a także sosny. Kupując choinkę żywą pamiętajmy, żeby miała lśniące, żywo zielone igły, które mocno trzymają się gałęzi. Miejsce ścięcia powinno być świeże, jasne, niezaschnięte (twarda żywica to znak, że drzewko zostało ścięte dużo wcześniej).

Choinka żywa nadaje świętom prawdziwy klimat. Wygląda o wiele lepiej niż sztuczna. Żywe drzewko jest tańsze niż sztuczne. A po rozebraniu choinka wyrzucona na śmietnik rozkłada się nieporównywalnie krócej niż sztuczna choinka. Jeśli mamy ogród, możemy opadłe igły i rozdrobnione gałęzie wrzucić na kompost, a pień porąbać na drobne szczapki i w przyszłości wykorzystać do rozpalania ogniska.

A poza tym wybieranie, kupowanie, transportowanie i ubieranie żywej choinki to swoisty rytuał, bez którego trudno wyobrazić sobie prawdziwe Święta Bożego Narodzenia.

Przeczytaj też:

Sprawdź jak wybrać piękną choinkę - jakie drzewko iglaste kupić? >>>

Choinka na pniu – modne drzewko na Boże Narodzenie >>>

Choinka żywa
Autor: photos.com Żywa choinka nadaje świętom Bożego Narodzenia wyjątkowy klimat
Żywe choinki - jak kupić najpiękniejsze drzewko?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE