Choinka na pniu – modne drzewko na Boże Narodzenie

2019-12-11 7:34 Aldona Zakrzewska

Choinka na pniu w ostatnich latach robi furorę w Święta Bożego Narodzenia. Może warto spędzić przy niej świąteczne wieczory?

Mówiąc w skrócie choinka na pniu to mniejsze lub większe drzewko, którego dolną część stanowi naturalny albo sztuczny pień, górną zaś kształtna korona z gałązek - naturalnych lub sztucznych. Korona zaopatrzona jest w szpic lub bolec, który wsuwa się w odpowiedniej średnicy otwór w pniu. Stojakiem może być bryła kompozytu owinięta jutą, częściej jednak jest nim donica z ziemią (dla żywych choinek) lub z betonem – dla sztucznych drzewek.

Choinka na pniu – prawdziwe drzewka

Żywa choinka na pniu ma prawdziwy pień i gałązki, które nie gubią igieł (najlepiej jodłowe) i są solidnie przytwierdzone do wsuwanej w pień osi korony - zazwyczaj stalowym drutem i dodatkowo przyklejone klejem na gorąco. Inny wariant choinki na pniu to model z jednym długim pniem osadzonym w donicy, będącym „nóżką” drzewka. Umocowane są do niego (od pewnej wysokości nad ziemią) gałązki: najdłuższe na dole, najkrótsze na górze. Takie świąteczne drzewko łatwo zrobić samodzielnie.
Niektórzy producenci choinek kształtują też żywe drzewka (przeważnie sosny) tak, by wyglądały jak choinki na pniu – czyszczą dół pnia z gałęzi, a koronę tną w gęsty zgrabny stożek.

Żywa choinka na pniu (nawet jeżeli nie ma korzeni) wolniej otrząśnie się z igieł, jeśli wstawimy ją do donicy z ziemią, zadbamy o jej regularne podlewanie i nie będzie stać bezpośrednio przy grzejniku. Warto też zamgławiać powietrze wokół drzewka.

>> Przeczytaj też:

Choinka na pniu – sztuczne drzewka

Z daleka sztuczna choinka na pniu nie różni się od prawdziwego drzewka. Najczęściej imituje świerk syberyjski, jodłę kaukaską albo sosnę. Pień takiej choinki może być naturalny lub z tworzywa sztucznego. Natomiast osadzona na nim korona składa się z gałązek z tworzywa polietylenowego, ściętych na taką długość, by tworzyły stożek. Obsypane są one plastikowymi igłami dobranymi tak, by wraz z pniem tworzyły okaz jednego gatunku (np. jeżeli pień jest świerkowy, to igły i szyszki też). A czasami jest wręcz przeciwnie – na przykład pień pochodzi od brzozy, co daje niecodzienny efekt.

Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę >>>

Choinka na pniu
Autor: materiały Leroy Merlin Choinka sztuczna na pniu 220 cm zielona ośnieżona z oferty Leroy Merlin
Choinka na pniu - wymiary

W sklepach dostępne są choinki w różnych wymiarach, na dłuższym i krótszym pniu. Najmniejsze mają niecały metr (mierzone od spodu donicy do czubka drzewka), zaś największe ponad 2 metry wysokości. Pień stanowi zazwyczaj 1/3 wysokości drzewka.

Choinka na pniu – jak ozdobić?

Choinka na pniu może być udekorowana bombkami, lampkami i innymi ozdobami, jak tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe. Końce sztucznych igieł często zdobione są śniegiem w sprayu, cekinami lub pokryte szkliwem imitującym sople. Na niektórych gałązkach są ślady żywicy, a wśród zielonych igieł zdarzają się brązowe (stylizowane na uschnięte) i prawdziwe lub sztuczne szyszki, odpowiednie dla danego gatunku. Podstawa (przeważnie donica) owinięta jest materiałem (zazwyczaj jutą), w dowolnym kolorze, niekiedy pozłacanym lub posrebrzanym, opasanym wstążką prezentową z kokardą.

Jak ubrać choinkę? 26 pomysłów na modną choinkę >>>

10 najbardziej niesamowitych pomysłów na choinki. Która podoba Ci się najbardziej? >>>

Ubieranie choinki. Skąd wzięła się ta tradycja? >>>

Zobacz wideo: Jak udekorować choinkę na Boże Narodzenie

Jak udekorować choinkę na Boże Narodzenie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE