Choinka na pniu – modne drzewko na Boże Narodzenie

2022-12-02 18:14
Dekoracje bożonarodzeniowe
Autor: Agata Meble Niewielka choinka na pniu może dekorować świąteczny stół

Choinka na pniu w ostatnich latach robi furorę w Święta Bożego Narodzenia. Żywa choinka na pniu ma prawdziwy pień i gałązki. Może warto spędzić przy niej świąteczne wieczory?

Mówiąc w skrócie choinka na pniu to mniejsze lub większe drzewko, którego dolną część stanowi naturalny albo sztuczny pień, górną zaś kształtna korona z gałązek - naturalnych lub sztucznych. Korona zaopatrzona jest w szpic lub bolec, który wsuwa się w odpowiedniej średnicy otwór w pniu. Stojakiem może być bryła kompozytu owinięta jutą, częściej jednak jest nim donica z ziemią (dla żywych choinek) lub z betonem – dla sztucznych drzewek.

Spis treści

  1. Choinka na pniu – prawdziwe drzewka
  2. Choinka na pniu - galeria zdjęć
  3. Choinka na pniu – sztuczne drzewka
  4. Choinka na pniu - wymiary
  5. Jak samodzielnie zrobić choinkę na pniu?
  6. Choinka na pniu – jak ozdobić?

Choinka na pniu – prawdziwe drzewka

Żywa choinka na pniu ma prawdziwy pień i gałązki, które nie gubią igieł (najlepiej jodłowe) i są solidnie przytwierdzone do wsuwanej w pień osi korony - zazwyczaj stalowym drutem i dodatkowo przyklejone klejem na gorąco.

Inny wariant choinki na pniu to model z jednym długim pniem osadzonym w donicy, będącym „nóżką” drzewka. Umocowane są do niego (od pewnej wysokości nad ziemią) gałązki: najdłuższe na dole, najkrótsze na górze. Takie świąteczne drzewko łatwo zrobić samodzielnie. Niektórzy producenci choinek kształtują też żywe drzewka (przeważnie sosny) tak, by wyglądały jak choinki na pniu – czyszczą dół pnia z gałęzi, a koronę tną w gęsty zgrabny stożek.

Żywa choinka na pniu (nawet jeżeli nie ma korzeni) wolniej otrząśnie się z igieł, jeśli wstawimy ją do donicy z ziemią, zadbamy o jej regularne podlewanie i nie będzie stać bezpośrednio przy grzejniku. Warto też zamgławiać powietrze wokół drzewka.

Przeczytaj też: Choinki w donicach: jak o nie dbać, by stały jak najdłużej >>>

Choinka na pniu - galeria zdjęć

Choinka na pniu – sztuczne drzewka

Z daleka sztuczna choinka na pniu nie różni się od prawdziwego drzewka. Najczęściej imituje świerk syberyjski, jodłę kaukaską albo sosnę. Pień takiej choinki może być naturalny lub z tworzywa sztucznego. Natomiast osadzona na nim korona składa się z gałązek z tworzywa polietylenowego, ściętych na taką długość, by tworzyły stożek. Obsypane są one plastikowymi igłami dobranymi tak, by wraz z pniem tworzyły okaz jednego gatunku (np. jeżeli pień jest świerkowy, to igły i szyszki też). A czasami jest wręcz przeciwnie – na przykład pień pochodzi od brzozy, co daje niecodzienny efekt.

Przeczytaj też: Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę >>>

Choinka na pniu
Autor: materiały Leroy Merlin Choinka sztuczna na pniu 220 cm zielona ośnieżona z oferty Leroy Merlin
Na co zwracać uwagę?

Choinka na pniu - wymiary

W sklepach dostępne są choinki w różnych wymiarach, na dłuższym i krótszym pniu. Najmniejsze mają niecały metr (mierzone od spodu donicy do czubka drzewka), zaś największe ponad 2 metry wysokości. Pień stanowi zazwyczaj 1/3 wysokości drzewka.

Jak samodzielnie zrobić choinkę na pniu?

Na początek wybierzmy odpowiednie drzewko w donicy – jego wysokość musimy uzależnić od tego, ile je miejsca chcesz przeznaczyć na choinkę i gdzie ją chcesz ustawić. Ponieważ choinka na pniu to drzewko, którego pień na dole jest pozbawione gałęzi, musimy usunąć dolne pędy. Ścinamy gałęzie stopniowo, poczynając od dołu i obserwujemy, kiedy drzewko będzie prezentować się najładniej - ważna jest proporcja długości "gołego" pnia do długości jego fragmentu z pędami. Na koniec warto przyciąć nieco pozostałe gałęzie, by uformować je w kształt stożka.

Choinka na pniu – jak ozdobić?

Choinka na pniu może być udekorowana bombkami, lampkami i innymi ozdobami, jak tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe. Końce sztucznych igieł często zdobione są śniegiem w sprayu, cekinami lub pokryte szkliwem imitującym sople.

Na niektórych gałązkach są ślady żywicy, a wśród zielonych igieł zdarzają się brązowe (stylizowane na uschnięte) i prawdziwe lub sztuczne szyszki, odpowiednie dla danego gatunku. Podstawa (przeważnie donica) owinięta jest materiałem (zazwyczaj jutą), w dowolnym kolorze, niekiedy pozłacanym lub posrebrzanym, opasanym wstążką prezentową z kokardą.

Przeczytaj też:

Jodła, czy świerk? Jaką choinkę kupimy na Boże Narodzenie?

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE