Brunnera wielkolistna – świetna bylina do zacienionych miejsc w ogrodzie. Jak uprawiać brunnerę?

2023-04-18 7:44

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla) należy do najpiękniejszych bylin o ozdobnych liściach. Gdy kwitnie, jest podobna do niezapominajki. Jakie warunki należy zapewnić brunnerze? Uprawa brunnery w ogrodzie.

Brunnera wielkolistna
Autor: GettyImages Brunnera wielkolistna

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla) to należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae) długowieczna bylina o kępiastym pokroju.

Spis treści

  1. Jak wygląda brunnera wielkolistna?
  2. Zobacz brunnerę w galerii zdjęć
  3. Brunnera wielkolistna - wymagania uprawy
  4. Jak uprawiać brunnerę w ogrodzie?
  5. Odmiany brunnery wielkolistnej
  6. Brunnera wielkolistna - zastosowanie w ogrodzie

Jak wygląda brunnera wielkolistna?

Brunnera tworzy kępy wysokie na około 40 cm i szerokie na 60 cm. Wiosną (w kwietniu-maju) pojawiają się najpierw wzniesione, rozgałęzione pędy kwiatostanowe, pokryte niewielkimi liśćmi i zakończone baldachokształtnym kwiatostanem z licznymi niebieskimi kwiatami (podobnymi do kwiatów niezapominajki - brunnera nazywana jest potocznie niezapominajką kaukaską). Później wyrastają na długich ogonkach dekoracyjne sercowate liście odziomkowe, które swoje docelowe rozmiary osiągają, gdy roślina już przekwitnie. Liście mogą mieć do 20 cm długości i 15 cm szerokości i mają charakterystyczne wzory w kolorach zielonym, srebrnym i białym, często są dwubarwne i maja wyraźne unerwienie. Spodnia strona blaszki liściowe pokryta jest meszkiem. Liście brunnery pozostają dekoracyjne aż do silnych mrozów i opadów śniegu.

Czasami brunnera może jesienią powtarzać kwitnienie, szczególnie gdy zaraz po zakończeniu wiosennego kwitnienia jej pędy kwiatostanowe zostały przycięte.

Poznaj też ułudkę wiosenną

Zobacz brunnerę w galerii zdjęć

Brunnera wielkolistna - wymagania uprawy

  • Brunnera - stanowisko. Stanowisko dla brunnery powinno być osłonięte i najlepiej lekko zacienione, np. pod koronami drzew i dużych krzewów. Na stanowisku nasłonecznionym liście brunnery brązowieją (lepiej mocne słońce znoszą odmiany o srebrzystych liściach), a w mocno cienistych miejscach roślina będzie kwitła słabiej, a jej liście nie będą tak atrakcyjnie wybarwione.

Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę

  • Brunnera - podłoże. Gleba dla brunnery powinna być żyzna, próchniczna i wilgotna, o odczynie bliskim obojętnego. Gdy podłoże jest zbyt suche, liście brunnery zasychają, a gdy jest zbyt podmokłe mogą zagniwać korzenie.
  • Mrozoodporność brunnery. Roślina jest odporna na mróz, ale młode sadzonki warto jesienią okryć, np. warstwą liści lub stroiszem.

Jak uprawiać brunnerę w ogrodzie?

W ogrodzie brunnerę wielkolistną najlepiej sadzić wiosną (w kwietniu) albo jesienią (w październiku). Przed sadzeniem ziemię należy przygotować dodając do niej kompostu lub przefermentowanego obornika, a po sadzeniu ułożyć wokół roślin warstwę ściółki dla ograniczenia wzrostu chwastów i zabezpieczenia przed nadmiernym parowaniem wody z podłoża. W kolejnych latach należy roślinę regularnie nawozić nawozami organicznymi, np. biohumusem. Najlepiej sadzić 7-9 roślin/m².

Wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji należy usunąć zeszłoroczne zeschnięte liście, które na zimę warto pozostawić jako dodatkową ochronę podziemnej części rośliny. Brunnera wielkolistna to roślina dość odporna na choroby i szkodniki.

W upalne i bezdeszczowe lata brunnerę należy podlewać.

Brunnerę rozmnaża się przez podział rozrośniętych karp wiosną Warto w ten sposób odmładzać roślinę co kilka lat - wtedy kępy zachowują ładny pokrój.

Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną, latem, jesienią i zimą - najważniejsze prace

Odmiany brunnery wielkolistnej

W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian brunnery wielkolistnej różniących się wzorem na liściach i wysokością rośliny. Do najciekawszych należą:

  • Brunera wielkolistna 'Alexander's Great' - srebrzystozielone liście z zielonymi żyłkami, 30 cm wysokości.
  • Brunera wielkolistna 'Jack Frost' - liście srebrzystozielone z zielonymi nerwami i obrzeżem, 40 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'Variegata' - duże sercowate liście zielone z białym, szerokim i nieregularny m obrzeżem, 40 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'Hadspean Cream' - liście zielone, kremowo obrzeżone, o nieregularnym brzegu, 40 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'Marley's White' - odmiana o białych kwiatach i ciemnozielonych, lekko wydłużonych liściach, 45 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'Silver Heart' - liście srebrne, 45 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'King's Ransom' - liście srebrnozielone z zielonym unerwieniem, 30-40 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'Diane's Gold' - liście żółtozielone, 30-40 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'Betty Bowring' - odmiana o białych kwiatach i dużych, zielonych liściach, 30-40 cm wys.
  • Brunera wielkolistna 'Emerald Mist' - liście szarozielone z wyraźnym srebrnym rysunkiem rozmieszczonym wzdłuż brzegu liścia, 45 cm wys.

Brunnera wielkolistna - zastosowanie w ogrodzie

Brunnera wielkolistna nadaje ogrodowi naturalnego charakteru. To doskonała roślina do miejsc zacienionych i wilgotnych (np. pod koronami drzew czy dużych krzewów). Jest jedną z najlepszych bylin na zacienione rabaty. Ładnie prezentuje się w kompozycjach z funkiami, ogrodowymi paprociami, bodziszkami, żurawkami czy zawilcami. Można ją także sadzić przy oczkach wodnych czy strumykach. Brunnera znajduje zastosowanie jako roślina okrywowa. Dobrze sadzić ją w dużych grupach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Wybieramy byliny na balkon i taras - te byliny można uprawiać w donicach na balkonie i tarasie

Byliny wśród zieleni miejskiej

Pytanie 1 z 10
Jeżówka to bylina łatwa w uprawie i praktycznie bezobsługowa. Na którym zdjęciu widzisz jeżówkę?
Rabata bylinowa pod koronami drzew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.