Bieluń dziędzierzawa - roślina o trujących właściwościach. Wygląd, wykorzystanie, skutki zatrucia

2023-02-16 17:14

Bieluń dziędzierzawa nie jest zazwyczaj pierwszym wyborem w ogrodach ze względu na toksyczne właściwości. Roślina ma jednakże atrakcyjny wygląd i można śmiało wprowadzić ją na działkę, gdzie nie przebywają małe dzieci. Jak go uprawiać?

Bieluń dziędzierzawy
Autor: GettyImages Bieluń dziędzierzawa to nieoczywista propozycja roślinna na rabaty i do uprawy pojemnikowej. W pewnych warunkach może być cenną dekoracją powyżej wspomnianych miejsc

Spis treści

  1. Bieluń dziędzierzawa co to za roślina?
  2. Bieluń dziędzierzawa - charakterystyka i właściwości
  3. Wymagania bielunia dziędzierzawy
  4. Jak uprawiać daturę?
  5. Bieluń dziędzierzawa to roślina trująca!
  6. Zastosowanie bielunia dziędzierzawy w ogrodzie

Bieluń dziędzierzawa co to za roślina?

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) nie jest propozycją dla każdego, gdyż należy do grupy roślin, które są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Oczywiście dotyczy to przypadków spożycia. Dlatego uprawę bielunia dziędzierzawy trzeba przemyśleć i zdać się na zdrowy rozsądek.

Roślina, pomimo że jest chwastem, ma ozdobny wygląd i nadaje ogrodowi pewnej dzikości. Poza stanowiskami naturalnymi częściej spotyka się ją w ogrodach botanicznych, np. w kolekcjach roślin trujących. Pod uwagę należy wziąć także jej ekspansywność. Dlatego w przydomowych ogrodach większą popularnością cieszą się jej kuzyni, tj:

  • bieluń biały (Datura candida),
  • bieluń złocisty (Datura aurea),
  • bieluń powabny (Datura suaveolens),
  • bieluń krwisty (Datura sanguinea).
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Bieluń dziędzierzawa - charakterystyka i właściwości

Bieluń dziędzierzawa to roślina jednoroczna, rzadziej bylina, osiągająca 40-100 cm wysokości. Tworzy gęste, krzewiaste kępy. Grube, zielone pędy pokryte są ciemnozielonymi, jajowatymi, wrębnymi liśćmi. Blaszki liściowe są zaostrzone na końcach. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty bielunia dziędzierzawy są promieniste, lejkowate o barwie białej lub niebieskofioletowej. Są zapylane przez motyle nocne. Uwagę zwracają także owalne torebki, najpierw zielone, z czasem brązowiejące. Mają długość 2-5 cm. Pokryte są gęstymi kolcami. Zawierają czarne, nerkowate nasiona. Roślina jest bardzo plenna – jeden osobnik może w sezonie wydać od kilkuset do kilku tysięcy nasion.

Wymagania bielunia dziędzierzawy

Bieluń dziędzierzawa nie jest gatunkiem szczególnie wymagającym, o czym świadczy m.in. porastanie stanowisk ruderalnych (zmienionych przez człowieka – np. torowisk, hałd wysypisk śmieci).

Lubi miejsca widne i osłonięte od wiatru, ale radzi sobie w częściowym zacienieniu. Optymalne są żyzne, próchnicze podłoża, ale zasada jest podobna jak powyżej: bieluń łatwo przystosowuje się do gorszych warunków.

W uprawie doniczkowej można używać uniwersalnej ziemi do roślin pokojowych wymieszanej z odrobiną piachu. Wskazany jest drenaż (np. ułożony z drobnych kamyków).

Jak uprawiać daturę?

  • Wysiew bielunia. W sprzedaży można dostać nasiona datury, wysiewa się je wczesną wiosną (najlepiej w marcu do inspektu). Można również wykopać egzemplarze rosnące w naturze (tak, by nie uszkodzić korzeni). Jest duża szansa, że się przyjmą, a nie ma w tym szkody dla środowiska.
  • Podlewanie bielunia. Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Powinno być intensywne. Nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej. Podczas nawadniania nie wolno moczyć części nadziemnych.
  • Nawożenie bielunia. Roślinie warto podać nawozy granulowane, np. azotawe wiosną i wieloskładnikowe latem. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach często dokarmia się nawozami w płynie – humusowymi lub dla roślin kwitnących
ważne

Bieluń dziędzierzawa to roślina trująca!

Cała roślina jest silnie trująca! Największe stężenie związków toksycznych znajduje się jednak w nasionach bielunia. Dawniej datura stramonium była używana jako roślina odurzająca, magiczna, a nawet lecznicza. Leczono nią m.in. astmę i nerwobóle (przy dużym ryzyku wystąpienia groźnych skutków ubocznych). Służyła także do sporządzania czarodziejskich maści. Spożywanie jej w jakiejkolwiek ilości jest śmiertelnie niebezpieczne. Roślina może pobudzać i wywoływać napady szału. Objawy zatrucia to także zaczerwienienie skóry, omamy, rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia i paraliż układu oddechowego prowadzący do śmierci. Wszelkie zabiegi, które wiążą się z kontaktem z rośliną, zwłaszcza jej sokiem (np. cięcie) powinno się wykonywać w ochronnych rękawicach.

Zastosowanie bielunia dziędzierzawy w ogrodzie

Bieluń dziędzierzawa jest traktowany w ogrodach jako ciekawostka. Można uprawiać go w rabatach lub pojemnikach, na balkonie, tarasie czy blisko drzwi wejściowych. Nadaje ogrodowi pewnej dzikości. Pasuje w szczególności do ogrodów naturalistycznych, leśnych i wiejskich. Oczywiście w pierwszej kolejności należy rozważyć czy uprawa nie wiąże się z niebezpieczeństwem dla użytkowników ogrodu, a dopiero później zaleca się podjąć decyzję o uprawie.

Bieluń dziędzierzawa
Autor: GettyImages Cała roślina jest silnie trująca, największe stężenie związków toksycznych znajduje się jednak w nasionach, które powstają w owalnych torebkach pokrytych gęstymi kolcami

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.