Żółkną gałęzie tui [Porada eksperta]

2013-01-10 13:08

Bardzo żółkną gałązki tui, na roślinie więcej jest gałęzi pożółkłych niż zielonych. Jak może być przyczyna? Co robić? Jestem załamana. Dziękuje za pomoc.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn żółknięcia pędów żywotników (tui) może być wiele: nieodpowiednie, zbyt wietrzne stanowisko, niedobór wody wiosną, zbytnie nasłonecznienie (wczesną wiosną w słoneczne dni słońce jest ostre, palące, a nocą temperatura spada nawet kilka stopni poniżej zera, co powoduje uszkodzenie tkanek). Ale przyczyna może też być inna: od kilku lat bardzo rozprzestrzenia się fytoftoroza, choroba grzybowa atakująca pędy i korzenie, z czasem prowadząca do zasychania pędów i igieł. Aby się upewnić, że przyczyną zamierania żywotnika (Thuja) jest właśnie fytoftoroza, należy zdrapać nieco kory z chorego pędu, jeśli jest brązowy (czerwonawy), roślinę najlepiej wyciąć i spalić. Jeżeli pędy są zdrowe, trzeba zasilić nawozem dla iglaków oraz dbać, by podłoże wokół rośliny było wilgotne - żywotnik powinien się zregenerować. Uschnięte pędy trzeba będzie usunąć, ale to nie zaszkodzi, bo żywotniki dobrze znoszą cięcie - można je więc formować (ale tnie się tylko młode pędy, bo starych gałęzi nie zregeneruje).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.