Żółkną gałęzie tui [Porada eksperta]

2013-01-10 13:08

Bardzo żółkną gałązki tui, na roślinie więcej jest gałęzi pożółkłych niż zielonych. Jak może być przyczyna? Co robić? Jestem załamana. Dziękuje za pomoc.

Usychające tuje. Dlaczego brązowieją?
Autor: GettyImages
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn żółknięcia pędów żywotników (tui) może być wiele: nieodpowiednie, zbyt wietrzne stanowisko, niedobór wody wiosną, zbytnie nasłonecznienie (wczesną wiosną w słoneczne dni słońce jest ostre, palące, a nocą temperatura spada nawet kilka stopni poniżej zera, co powoduje uszkodzenie tkanek). Ale przyczyna może też być inna: od kilku lat bardzo rozprzestrzenia się fytoftoroza, choroba grzybowa atakująca pędy i korzenie, z czasem prowadząca do zasychania pędów i igieł. Aby się upewnić, że przyczyną zamierania żywotnika (Thuja) jest właśnie fytoftoroza, należy zdrapać nieco kory z chorego pędu, jeśli jest brązowy (czerwonawy), roślinę najlepiej wyciąć i spalić. Jeżeli pędy są zdrowe, trzeba zasilić nawozem dla iglaków oraz dbać, by podłoże wokół rośliny było wilgotne - żywotnik powinien się zregenerować. Uschnięte pędy trzeba będzie usunąć, ale to nie zaszkodzi, bo żywotniki dobrze znoszą cięcie - można je więc formować (ale tnie się tylko młode pędy, bo starych gałęzi nie zregeneruje).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają