Zmiana koloru kwiatów storczyka [Porada eksperta]

2013-12-31 11:49

Przez kilka lat miałam storczyki w różnych odcieniach różu (od jasnoróżowych do ciemnych). W tym roku trzy z nich kwitną pięknie, ale ich kwiaty są białokremowe. Zastanawia mnie ten fakt i szukam wyjaśnienia. Storczyki na pewno były różowe - zaznaczam to, bo znajomi wątpią, że być może nie pamiętam, że miałam białe storczyki, a ja mam 100 procent pewności, że były różowe.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Intensywność koloru kwiatów storczyków zależy od wielu czynników: od ilości światła, od nawożenia itp. W produkcyjnych szklarniach storczyki są "szpikowane" ogromną ilością nawozów i hormonów, bo muszą szybko urosnąć i zakwitnąć. W warunkach domowych pomału (w ciągu 2-3 lat) dochodzą do normalnego stanu. Może nie były odpowiednio nawożone? Może stoją dalej od światła?

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.