Storczyk nie kwitnie i nie wypuszcza nowej łodygi [Porada eksperta]

2018-03-01 14:37

Rok temu przekwitł mój storczyk Phalaenopsis, więc zaczekałam aż łodyga uschnie do pewnego momentu sama i wtedy ją skróciłam. Od tamtej pory nie mogę doczekać się nowej łodygi ani kwitnienia. Podlewam storczyk różnie - raz na tydzień, czasem raz na dwa tygodnie, jeśli widzę że podłoże jest jeszcze wilgotne. Zauważyłam również, że jeden na siedem liści zaczyna się robić żółtawy. Roślina była również w tym roku przesadzona. Nie wiem, w czym tkwi problem. Może powinnam całkowicie wyciąć tego kikuta zeschniętego, by storczyk mógł wypuścić nową łodygę?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Spokojnie, roślina musi się przestawić na zupełnie inne warunki uprawy niż w produkcyjnych szklarniach. Rok czekania na nowy pęd to norma, czasem trzeba czekać dłużej. Storczyki po prostu uczą cierpliwości. Jeżeli ma odpowiednie warunki, czyli jasno, ciepło, wilgotne otoczenie, to na pewno doczeka się Pani nowego pędu kwiatowego u swojej Phalaenopsis. Obcięcie starego nie ma z tym nic wspólnego. Najstarsze liście, u dołu rośliny, z czasem żółkną i jest to normalne zjawisko. Proszę go nie obcinać, dopóki przy lekkim pociągnięciu nie odpadnie.

>>Przeczytaj też: Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak pielęgnować Phalaenopsis

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.