Storczyk: liście marnieją, a kwiaty kwitną [Porada eksperta]

2017-11-28 13:58

Dzień dobry! Chciałabym zapytać, co z robić ze storczykiem: jakiś czas temu zaczęły mu żółknąć i tak fałdować liście, a kwiaty, które miał, również przekwitać. Więc go przesadziłam i włożyłam patyczek nawozowy dla storczyków. Zaczęłam też podlewać przez moczenie dwie godziny raz w tygodniu. W chwili obecnej z pędów kwiatowych wyrosły następne i storczyk ma teraz dużo pięknych kwiatów, które się rozwijają i nic im nie dolega. Natomiast problem z liśćmi pozostał: nadal więdną i usychają. Co mogę zrobić, żeby uratować storczyka.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Przede wszystkim nie wiem jaki to storczyk. Prawdopodobnie Phalaenopsis. Jeżeli liście tracą turgor to znaczy, że roślina nie pobiera wody, bo korzenie są albo zasuszone albo zalane i mogły zgnić. Phalaenopsis podlewa się wtedy, gdy korzenie wewnątrz doniczki robią się srebrzystobiaławe. Moczenie przez 2 godziny raz w tygodniu to na pewno zła procedura. Dwie godziny to za długo, a raz na tydzień może być za mało. Wystarczy namaczanie 30-40 minut, ale wtedy, gdy roślina potrzebuje wody. Czasem podłoże wysycha po 3 dniach, czasem po tygodniu, to zależy od temperatury i wilgotności otoczenia. Trzeba sprawdzić stan korzeni, czyli wyjąć roślinę z doniczki, nawet mimo kwitnienia. Patyczki nawozowe nie nadają się do Phalaenopsis, bo ten wymaga grubego podłoża, a nawóz z pałeczek będzie dawał silne miejscowe nagromadzenie nawozu tuż po podlaniu, a to może spalić korzenie. Najstarsze liście (te najniżej) z czasem usychają ze starości i odpadają, ale wtedy wyrastają nowe ze stożka wzrostu. O prawidłowej pielęgnacji Phalaenopsis można poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta