Zahamowany wzrost pędu kwiatowego u storczyka Dendrobium [Porada eksperta]

2017-05-05 12:43

Mam pytanie dotyczące storczyka Dendrobium Berry Oda. W pażdzierniku dostałam trzy pseudobulwy tego storczyka, po jakimś czasie zaczął wypuszczać malutką pseudobulwę, a za jakiś czas dwie (rosną bardzo wolno - może nawet się zatrzymały), ale na jednej starej pseudobulwie zauważyłam (około 2 tygodnie temu) wyrastający pęd kwiatowy. I tutaj pojawił się znowu problem: pęd nie rośnie, pączki tak jakby nie umiały się "przebić". Proszę Panią o radę, co jest nie tak. Warunki: storczyk ma jasno, słońce do godz. 13-14, ciepło, wilgotność jest 40-50%, nawożony nawozem GROW MIX, co tydzień 1/2 zalecanej dawki. Proszę o radę gdyż ten storczyk bardzo mi się podoba.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Dendrobium Berry Oda pochodzi od Dendrobium kingianum, a więc lubi CHŁÓD, zwłaszcza w nocy. Do rozwoju pąków na pewno przydałaby się też wyższa wilgotność. I mniej nawozów. Podłoże musi przesychać, choć nie tak bardzo jak u Phalaenopsis. Skoro podlewa Pani co tydzień z nawozem, to jest go za dużo.

>>Przeczytaj też: Storczyk Dendrobium: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki Dendrobium

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.