Podłoże storczyka: biały nalot na korze zmienia kolor [Porada eksperta]

2018-11-28 13:56

Jak uratować storczyk? Pod koniec kwitnienia storczyka byłam zmuszona przenieść go bliżej okna na stolik (okno głównie jest przysłonięte zasłoną). Myślałam, że się "obraził" albo podczas wietrzenia zmarzł. Dzisiaj zauważyłam, że zielone końcówki robią się brązowe, a całe pędy, na których były kwiaty, zmieniają kolor z zielonego na oliwkowy (wpadający w brąz). Według mnie, przyglądając się zdjęciom w internecie, to moja roślina ma bardziej suche korzenie niż inni - nie leje się po nich woda, nie są zaparowane. Podlewam storczyka raz na dwa tygodnie, spryskując liście i korzenie z góry rozpylaczem (coś jakby mgiełką). Podczas kwitnienia, ostatnia część pąków nigdy nie rozkwitła tylko odpadła (podejrzewam, że gdy mąż zraszał, to zrosił też kwiaty). Kupiłam już z desperacji odżywkę - Florovit, nawóz do storczyków (koncentrat do sporządzenia roztworu do podlewania). Podlewam roślinę długo odstaną wodą, przegotowaną z czajnika (czytałam, że lepsza jest deszczówka, ale w centrum Gdańska ciężko o niezanieczyszczoną). Bardzo proszę o pomoc, nie chcę go stracić.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Przede wszystkim proszę poczytać o uprawie Phalaenopsis tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html. Roślina wymaga nawodnienia. Spryskiwanie niewiele daje. Trzeba całą doniczkę zanurzyć w wodzie aż po brzegi, na 30-60 minut, aby kora dobrze namokła. Następnie doniczkę wyjąć, poczekać aż odcieknie nadmiar wody i ustawić w jasnym, ciepłym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Kolejne nawadnianie dopiero wtedy, gdy korzenie zmienią barwę z zielonej (takie będą po nawodnieniu) na srebrzystoszarą (takie jak są teraz). Co ile trzeba nawodnienie stosować, zależy od wielu czynników: temperatury w pomieszczeniu, wilgotności powietrza, światła. Czasem jest to tydzień, czasem 10 dni, czasem 3 dni. Trzeba obserwować korzenie i koniecznie wyrzucić ozdobną osłonkę, bo zaburza ruch powietrza także wokół korzeni od spodu doniczki. Opadające pąki to albo zbyt suche powietrze, albo zawianie chłodnym powietrzem przy wietrzeniu, albo przesuszenie. Pędy kwiatowe po zrzuceniu kwiatów należy zostawić do naturalnego obumarcia, wtedy można je obciąć. Dopóki są zielone proszę je zostawić. Nawóz można stosować co 3-4 moczenie, ale na razie, przez okres około 6 miesięcy nie jest to potrzebne. Po wyjściu ze szklarni produkcyjnych są wystarczająco nafaszerowane nawozami.

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają