Czarne plamki na liściach bananowca [Porada eksperta]

2014-03-05 10:51

Jakie mogę zastosować metody domowe na czarne plamki na bananowcu? To wygląda, jakby powoli liście zżerały robaki. Czy mogę zastosować czosnek?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Prawidłowo pielęgnowany bananowiec powinien mieć zapewnione następujące warunki: miejsce słoneczne, pomieszczenie ciepłe i wilgotne – w sezonie powyżej 20 stopni C, w okresie spoczynku czyli od października chłodniej, ale nie mniej niż 15 stopni C, w sezonie podłoże wilgotne, zimą podlewa się oszczędniej. Jeśli warunki te są zapewnione, to roślina raczej nie choruje. Natomiast jeśli powietrze jest zbyt suche, może być atakowany przez przędziorki – wtedy należy użyć odpowiedniego preparatu do zwalczania tych szkodników. Jeśli ma za mało słońca, zbyt wilgotno lub chłodno na liściach mogą pojawiać się plamy – wtedy należy warunki poprawić.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.