Co zrobić żeby kwitły storczyki? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:33

Mam 8 orchidei. Od roku żadna nie zakwitła. Jedna tylko wypuściła pęd z pąkami, które zaraz zżółkły i opadły. Nawożę je co dwa tygodnie nawozem do storczyków. Stoją na parapetach w oknach. Zimą wyniosłam je na parapet w oknie od wschodu, gdzie jest znacznie niższa temperatura. Co zrobić, aby kwitły?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Szkoda, że nie napisała Pani jakie to storczyki, więc muszę założyć, że to Phalaenopsis. Przyczyn opadania pąków jest wiele (proszę poczytać tu: http://www.storczyki.org.pl/uprawa/FAQ/article_2.php), w tym przypadku podejrzewam za niską temperaturę i za mało światła. Storczyki na ogół kwitną raz w roku, natomiast te kupowane z masowej produkcji muszą dostosować się do warunków mieszkaniowych, a to może trwać nawet 2 lata. Proszę się więc nie przejmować tym, że jeszcze nie powtórzyły kwitnień. W przemysłowych szklarniach storczyki są nadmiernie faszerowane nawozami, hormonami wzrostu, a teraz muszą się przestawić na inny sposób uprawy. O uprawie Phalaenopsis więcej informacji można wyczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.