Białe robaczki w podłożu storczyka [Porada eksperta]

2017-03-16 11:22

Niedawno otrzymałam w prezencie storczyka. Kwiatek niestety zmarniał, ponieważ nie umiałam się nim zajmować - wydaje mi się, że za rzadko go podlewałam. Znajoma poleciła mi, aby kwiatek miał cały czas wodę w podstawce, kupiłam także odżywkę w płynie do zaaplikowania do gleby. Storczyk zaczął znów kwitnąć. Niestety, zauważyłam, że na podłożu pojawiła się dość duża ilość maleńkich białych robaczków ok. 0,5 mm wielkości ( takie "przecinki"). Nie jestem pewna, czy przyczyną nie była podana odżywka. Starałam się określić co to za robaki, niestety w internecie jest opisanych za wiele gatunków. Proszę o pomoc w doborze oprysku, chyba że konieczne będzie przesadzenie kwiatka.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. A jaki to storczyk? Przede wszystkim proszę poczytać o prawidłowej uprawie storczyków tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html. Jeżeli to Phalaenopsis, to woda nie może stać w podstawce, bo to zaburza ruch powietrza wokół korzeni. Nawadnianie polega na wstawieniu doniczki do naczynia napełnionego wodą przynajmniej przegotowaną i odstaną. Woda ma sięgać do początku głównego pędu. Takie moczenie aplikuje się wtedy, gdy korzenie w doniczce są srebrzysto-szare. Jeżeli są zielone woda nie jest potrzebna; nadmiar prowadzi do ich gnicia. Niepotrzebnie zastosowała Pani odżywkę. Storczyki po wyjściu ze szklarni produkcyjnej są tak nafaszerowane nawozami, że nawet przez rok można nic nie stosować. Jeżeli już, to bardzo rzadko (co 3-4 moczenie) i 1/4 ilości jaką podaje producent. Te białe robaczki to mogą być larwy ziemiórek. Jeżeli jest ich dużo to najrozsądniej jest wymienić podłoże. Nowe przydałoby się wyprażyć przed zastosowaniem.

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.