Czas na wiosenne porządki w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród do nowego sezonu

Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają sporo pracy. Wiosna w ogrodzie to czas porządków: przycinania, grabienia, czyszczenia i usuwania pozostałości roślin. Podpowiadamy, jakie prace porządkowe należy wykonać wiosną w ogrodzie.

Wiosna w ogrodzie to pracowity okres. Efekty wiosennych prac porządkowych w ogrodzie będziemy doceniać przez cały sezon. Pierwszymi zabiegami, jakie musimy przeprowadzić, są posprzątanie terenu wokół domu i przycięcie roślin. Jak zabrać się do wiosennych porządków w ogrodzie? Jakie prace trzeba wykonać?

>>Przeczytaj też: Wiosenne porządki na balkonie. Jak przygotować balkon do nowego sezonu

Wiosna w ogrodzie: zdejmowanie zimowych osłon z roślin

Kiedy minie okres mrozów, czyli zwykle pod koniec marca, zdejmujemy okrycia, którymi jesienią zabezpieczyliśmy rośliny. Nie należy opóźniać tej czynności, bo gdy nadejdą ciepłe wiosenne dni, szybko ruszy wegetacja. Rozwijające się pod osłoną młode liście będą delikatne, więc nawet niewielki przymrozek może je uszkodzić. Rośliny najlepiej odkrywać w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić.

Wiosna w ogrodzie: porządki na rabatach, trawniku i oczku wodnym

Rabaty. Wycinamy suche pędy bylin oraz roślin jednorocznych. Usuwamy część roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i zasłoniły inne gatunki. Teraz też możemy podzielić byliny i przesadzić je w nowe miejsce.

  • Trawnik. Grabimy go najlepiej ostrymi drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła tworzące zbitą warstwę. Jeżeli jest ona gruba i przypomina filc, należy przeprowadzić wertykulację, czyli pociąć darń wertykulatorem lub grabiami o zębach przypominających noże, a następnie dokładnie ją wygrabić. Po takim zabiegu trawa będzie lepiej rosła, bo do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozów. Brzeg murawy wyrównujemy szpadlem (zwykłym lub specjalnym do trawników o zaokrąglonym ostrzu). Dzięki temu darń będzie wyglądała schludnie.
  • Oczko wodne. Czyścimy je, usuwając zaschnięte rośliny wodne i zanieczyszczenia, które wpadły z zewnątrz. Jeśli dawno tego nie robiliśmy, a zbiornik jest płytki – wybieramy z dna muł, który nagromadził się przez lata z rozłożonej materii organicznej. Pracę ułatwi specjalny odkurzacz do oczka wodnego. Warstwa mułu niepotrzebnie spłyca zbiornik, a wydzielające się z niej gazy (amoniak i siarkowodór) są niebezpieczne dla ryb i innych stworzeń mieszkających w wodzie.

Wiosna w ogrodzie: wiosenne cięcie

Krzewy i drzewa przycinamy, gdy minie okres dużych mrozów, czyli mniej więcej od połowy do końca marca. Pamiętajmy o tym, żeby nie formować roślin w czasie, gdy gniazdują w nich ptaki.

  • Cięcie krzewów owocowych i ozdobnych. Regularnie cięte mają ładniejszy kształt, obficiej kwitną i są zdrowe, bo systematycznie są usuwane pojedyncze zainfekowane gałęzie. Krzewy kwitnące wiosną i wczesnym latem na ubiegłorocznych pędach tniemy oszczędnie. Usuwamy pędy zrakowaciałe, z łuszczącą się korą, suche, nadłamane i przemrożone, a także te, które są już stare, rosną zbyt gęsto, wzajemnie się zacieniają i psują ładny pokrój rośliny. Tak postępujemy między innymi z jaśminowcami, kalinami, kolkwicjami, krzewuszkami, pięciornikami, pigwowcami, porzeczkami ozdobnymi, różami parkowymi i żylistkami. Podobnie przycinamy krzewy owocowe: agrest, aronię, borówki wysokie i porzeczki. Krzewy, które kwitną latem i tworzą pąki na tegorocznych pędach, tniemy bardziej intensywnie – skracamy wszystkie gałęzie mniej więcej o dwie trzecie długości. Dzięki temu zabiegowi wyrosną nowe silne pędy, na których rozwinie się wiele kwiatów. W ten sposób przycinamy budleję Dawida, lawendę, hortensję bukietową i krzewiastą, tawułę japońską, drobną i wierzbolistną oraz róże wielo- i wielkokwiatowe. Pędy skracamy kilka milimetrów nad pąkiem, nie wyżej – co jest częstym błędem. Pozostawione kikuty gałązek z czasem i tak zaschną, szpecąc roślinę.

>>Przeczytaj też: Wiosenne cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych

  • Cięcie drzew. Usuwamy tylko suche, przemrożone i połamane gałęzie. Tniemy je tuż za obrączką, czyli charakterystycznym zgrubieniem gałęzi u nasady jej połączenia z pniem lub konarem. Rany powstałe w tym miejscu szybciej się goją. Większe rany warto zasmarować maścią ogrodniczą, która ochroni odsłonięte tkanki przed rozwojem bakterii i grzybów powodujących choroby drewna. Jeżeli drzewka są szczepione na podkładce, usuwamy wszystkie pędy, które z niej wyrastają (wycinamy je tuż przy pniu), bo mogą zagłuszyć zaszczepioną odmianę. Prześwietlamy drzewka owocowe, usuwając te pędy, które są zbyt blisko siebie, krzyżują się i wzajemnie zacieniają, oraz te, które rosną w kierunku wnętrza korony (gorzej oświetlone gałęzie rodzą drobniejsze i mniej smaczne owoce).

>>Przeczytaj też: Przycinanie drzew. Jakie pędy należy wycinać?

  • Cięcie żywopłotów. Na młodych żywopłotach skracamy o połowę zeszłoroczne przyrosty. Starsze żywopłoty tniemy intensywniej – jeżeli osiągnęły już planowaną wielkość, możemy przyciąć prawie całe zeszłoroczne przyrosty.

>>Przeczytaj też: Wiosenne cięcie żywopłotu. Kiedy i jak przycinać żywopłot wiosną

Wiosna w ogrodzie: czyszczenie nawierzchni

Bruk kamienny, klinkierowy i betonowy na podjazdach i ścieżkach myjemy silnym strumieniem wody (na przykład myjką ciśnieniową). Plam z oleju oraz uciążliwego, trudnego do usunięcia brudu najłatwiej się pozbyć, stosując jeden ze specjalistycznych preparatów do czyszczenia nawierzchni. Z kolei chwasty, które wyrastają w fugach między elementami nawierzchni, możemy usunąć specjalnym nożem lub twardą szczotką. Po zimie naprawy mogą wymagać nawierzchnie żwirowe. Jeżeli powstały w nich zagłębienia, należy je przegrabić, wyrównać i ewentualnie uzupełnić materiałem, z którego są zrobione, a następnie dokładnie zwałować.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o nawierzchnię wokół domu

Wiosna w ogrodzie: czyszczenie tarasu

Po zamieceniu taras myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń albo szarego mydła, a jeżeli plamy wniknęły głęboko – stosujemy preparat czyszczący do drewna, płytek ceramicznych, kamiennych lub betonowych, zależnie od tego, jakim materiałem wykończony jest taras. Tarasy drewniane olejowane co roku pokrywamy nową warstwą oleju do drewna. Co kilka lat impregnujemy podłogę tarasów z wapienia i piaskowca, a także z betonowych elementów.

>>Przeczytaj też: Taras po zimie: wiosenne porządki na tarasie

Wiosna w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Wiosną rośliny w ogrodzie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych - to czas na cięcie, rozmnażanie i nawożenie
Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE