Styczeń w sadzie i warzywniku - jakie prace należy wykonać w tym miesiącu?

2024-01-12 11:02

W styczniu w ogrodzie warzywnym i przydomowym sadzie niewiele się dzieje. Ten miesiąc można przeznaczyć na zaplanowanie warzywnika na nadchodzący sezon. A w sadzie można już zacząć bielić pnie drzew owocowych i pobrać pędy na zrazy do szczepienia. Co jeszcze robić w styczniu w sadzie i warzywniku?

Spis treści

  1. Co zrobić w styczniu w sadzie?
  2. Styczeń w ogrodzie warzywnym
  3. Wysiew nasion warzyw w styczniu

Styczeń w ogrodzie to czas odpoczynku od prac w sadzie i warzywniku, ale w tym miesiącu można zacząć planować rozmieszczenie roślin w warzywniku. Warto przejrzeć, jakie nasiona mamy, a jakie trzeba dokupić. W przydomowym sadzie w styczniu bielimy pnie drzew owocowych.

Co zrobić w styczniu w sadzie?

Na początku stycznia można bielić pnie drzew, aby nie dopuścić do powstania ran zgorzelinowych. Południową stronę pni oraz najgrubszych konarów warto pomalować nieco wyżej, ponieważ ona nagrzewa się najsilniej i przez to jest najbardziej narażona na rany zgorzelinowe. Bielenie to zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy wykonać szczególnie wtedy, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne (duże różnice temperatur między dniem a nocą zdarzają się czasami pod koniec stycznia). Bielenie sprawia, że pnie mniej nagrzewają się podczas słonecznego dnia. Do bielenia stosujemy mleko wapienne, które sporządzamy z 2 kg wapna palonego i 10 l wody. W sklepach ogrodniczych dostępne są też gotowe preparaty do bielenia pni.

Regularnie sprawdzamy stan zimowych okryć na roślinach  i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia. Przeglądamy opaski zabezpieczające młode drzewka przed zającami i gryzoniami, opaski te powinny osłaniać pień do 80 cm wysokości, a gdy śniegu jest dużo – wyżej.

Zimą dobrze widać jaja składane przez szkodniki roślin na drzewach owocowych, np. jaja przędziorka owocowca mają czerwoną barwę i kulisty kształt, a pierścienica nadrzewka tworzy charakterystyczne pierścienie, które wyglądają jak owinięte wokół pędów lub gałęzi. Dlatego w styczniu należy regularnie kontrolować drzewka owocowe i po zauważeniu niezwłocznie niszczyć jaja szkodników. Jeśli na drzewach pozostały zeschnięte i zgniłe owoce i liście – trzeba je usunąć, ponieważ mogą na nich rozwijać się grzyby chorobotwórcze. Zimą karczujemy stare i chore krzewy oraz drzewa.

W styczniu przygotowujemy pędy przeznaczone na zrazy do szczepienia drzew owocowych: wybieramy zdrowe gałęzie jednoroczne, dobrze zdrewniałe, które mają średnicę powyżej 0,5 cm. Ścinamy odcinki zawierające 3–5 pąków i przechowujemy do wiosny w temperaturze około 2 st.C (można w lodówce). Aby nie wyschły zawijamy je w folię.

Przeczytaj też:

Styczeń w ogrodzie warzywnym

W styczniu możemy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych gatunków warzyw w naszym warzywniku. Warto przejrzeć, jakie nasiona mamy, a jakie trzeba dokupić. Nie zapominajmy o uwzględnieniu płodozmianu: w tym samym miejscu rok po roku nie mogą rosnąć gatunki pokrewne i te, które narażone są na porażenie takimi samymi chorobami i szkodnikami. Warzywa kapustne mogą na tym samym miejscu być uprawiane nie częściej niż co cztery lata. Regularnie sprawdzamy jakość przechowywanych warzyw – te, które mają objawy gnicia usuwamy.

W mieszkaniu na parapecie okna nadal możemy pędzić pietruszkę na natkę, szczypiorek oraz cebulę. Tę ostatnią zakopujemy w ziemi w doniczce tak, aby ponad powierzchnię wystawała 1/3 lub 1/2 cebuli. Doniczkę ustawiamy w jasnym miejscu (najlepiej na parapecie okiennym). Ziemię w doniczce należy regularnie podlewać, nie dopuszczając do wyschnięcia.

Wysiew nasion warzyw w styczniu

Już na początku stycznia można wysiać nasiona pomidorów, ogórków i papryki, które będą uprawiane w szklarni. Pamiętajmy, że są to warzywa ciepłolubne i będą potrzebować do wzrostu wysokiej temperatury.Pod koniec stycznia w szklarni można wysiewać szpinak (nasiona szpinaku kiełkują już przy temperaturze 2-3 st. C, ale nie lubią przymrozków ani wysokiej temperatury). W styczniu w tunelu albo szklarni można też wysiewać nasiona rzodkiewki.

W styczniu można też rozpocząć przygotowanie rozsady warzyw pora i selera oraz wczesnych odmian kapusty i sałaty przeznaczonej do uprawy w tunelu foliowym.

Przeczytaj też:

Bielenie pni drzew owocowych

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają