Sad i warzywnik w styczniu - jakie prace należy wykonać w tym miesiącu?

2019-12-18 9:37

W styczniu w ogrodzie warzywnym i przydomowym niewiele się dzieje. Ten miesiąc można przeznaczyć na zaplanowanie warzywnika na nadchodzący sezon. A w sadzie można już zacząć bielić pnie drzew owocowych i pobrać pędy na zrazy do szczepienia. Styczeń w ogrodzie warzywnym i przydomowym sadzie.

Styczeń w ogrodzie to czas odpoczynku od prac w sadzie i warzywniku, ale w tym miesiącu można zacząć planować rozmieszczenie roślin w warzywniku. Warto przejrzeć, jakie nasiona mamy, a jakie trzeba dokupić. W przydomowym sadzie w styczniu zaczynamy bielenie pni drzew owocowych.

Przydomowy sad w styczniu

Na początku stycznia można bielić pnie drzew, aby nie dopuścić do powstania ran zgorzelinowych. Południową stronę pni oraz najgrubszych konarów warto pomalować nieco wyżej, ponieważ ona nagrzewa się najsilniej i przez to jest najbardziej narażona na rany zgorzelinowe. Bielenie to zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy wykonać szczególnie wtedy, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne (duże różnice temperatur między dniem a nocą zdarzają się czasami pod koniec stycznia). Bielenie sprawia, że pnie mniej nagrzewają się podczas słonecznego dnia. Do bielenia stosujemy mleko wapienne, które sporządzamy z 2 kg wapna palonego i 10 l wody. W sklepach ogrodniczych dostępne są też gotowe preparaty do bielenia pni.

Regularnie sprawdzamy stan zimowych okryć na roślinach  i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia. Przeglądamy opaski zabezpieczające młode drzewka przed zającami i gryzoniami, opaski te powinny osłaniać pień do 80 cm wysokości, a gdy śniegu jest dużo – wyżej.

Zimą dobrze widać jaja składane przez szkodniki roślin na drzewach owocowych, np. jaja przędziorka owocowca mają czerwoną barwę i kulisty kształt, a pierścienica nadrzewka tworzy charakterystyczne pierścienie, które wyglądają jak owinięte wokół pędów lub gałęzi. Dlatego w tym czasie należy regularnie kontrolować drzewka i po zauważeniu niezwłocznie niszczyć jaja szkodników. Jeśli na drzewach pozostały zeschnięte i zgniłe owoce i liście – trzeba je usunąć, ponieważ mogą na nich rozwijać się grzyby chorobotwórcze. Zimą karczujemy stare i chore krzewy oraz drzewa.

W styczniu przygotowujemy pędy przeznaczone na zrazy do szczepienia drzew owocowych: wybieramy zdrowe gałęzie jednoroczne, dobrze zdrewniałe, które mają średnicę powyżej 0,5 cm. Ścinamy odcinki zawierające 3–5 pąków i przechowujemy do wiosny w temperaturze około 2 st.C (można w lodówce). Aby nie wyschły zawijamy je w folię.

Szczepienie drzew owocowych. Jak i kiedy wykonać szczepienie drzewek owocowych, oczkowanie >>>

Pory
Autor: photos.com Zimujące odmiany porów można przetrzymać w gruncie przez zimę

Styczeń w ogrodzie: warzywnik

W styczniu możemy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych gatunków warzyw w naszym warzywniku. Warto przejrzeć, jakie nasiona mamy, a jakie trzeba dokupić. Nie zapominajmy o uwzględnieniu płodozmianu: w tym samym miejscu rok po roku nie mogą rosnąć gatunki pokrewne i te, które narażone są na porażenie takimi samymi chorobami i szkodnikami. Warzywa kapustne mogą na tym samym miejscu być uprawiane nie częściej niż co cztery lata. Regularnie sprawdzamy jakość przechowywanych warzyw – te, które mają objawy gnicia usuwamy.

Zakładanie warzywnika – już zimą zaplanuj jakie warzywa posiejesz i posadzisz w ogrodzie >>>

W mieszkaniu na parapecie okna nadal możemy pędzić pietruszkę na natkę, szczypiorek oraz cebulę. Tę ostatnią zakopujemy w ziemi w doniczce tak, aby ponad powierzchnię wystawała 1/3 lub 1/2 cebuli. Doniczkę ustawiamy w jasnym miejscu (najlepiej na parapecie okiennym). Ziemię w doniczce należy regularnie podlewać, nie dopuszczając do wyschnięcia.

Pędzenie cebuli w domu: sposób na świeży szczypior zimą >>>

Zobacz wideo: Uprawa cebuli i pietruszki domowym sposobem

Uprawa cebuli i pietruszki domowym sposobem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE