Róże w ogrodzie - letnia pielęgnacja róż

2019-07-18 14:55 Michał Mazik

Letnia pielęgnacja róż to przede wszystkim regularne podlewanie i nawożenie krzewów, cięcie oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami roślin. Przeczytaj, jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać przy różach latem.

Lato to czas obfitego kwitnienia róż. Żeby jednak krzewy róż dobrze rosły i kwitły, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. W miesiącach letnich należy krzewom róż poświęcić trochę uwagi, gdyż zaniedbane szybko tracą swój urok. Letnie zabiegi pielęgnacyjne róż zależą w dużej mierze od grupy róż (chodzi głównie o cięcie) oraz pogody.

>>Przeczytaj też: Róże ogrodowe – charakterystyka i zastosowanie grup róż

Letnia pielęgnacja róż: podlewanie i nawożenie

W czasie suszy krzewy róż należy regularnie podlewać (najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych) unikając moczenia kwiatów. Nie można jednak przesadzić z ilością wody – jej nadmiar może spowodować porażenie chorobami grzybowymi. Krzewy przed i w czasie kwitnienia dodatkowo warto regularnie (co 2-3 tygodnie) dokarmiać. Dla większości róż odpowiednie są nawozy o zwiększonej ilości fosforu. Róże pienne i okrywowe warto dokarmiać dodatkowo nawozami potasowymi – dla lepszego krzewienia. Nawozy zaleca się stosować do połowy sierpnia.

Letnia pielęgnacja róż: odchwaszczanie i ściółkowanie

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnych jest odchwaszczanie krzewów róż. Zabieg nie tylko likwiduje konkurencję dla cennych roślin, ale pośrednio zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i zaatakowania przez szkodniki. Pracę najlepiej wykonywać ręcznie, przy okazji spulchniając glebę. Dobre rezultaty osiąga się przez ściółkowanie (np. trocinami, korą). Warstwa ściółkująca przy okazji ogranicza wyparowywanie wody z gleby.

Letnia pielęgnacja róż: ochrona przed chorobami i szkodnikami

Róże często są atakowane przez szkodniki i porażane przez grzyby (na wskutek niewłaściwego stanowiska i nieodpowiedniej pielęgnacji). Dlatego istotna w ochronie jest profilaktyka. Krzewy warto traktować preparatami ekologicznymi z roślin. Są skuteczne, tanie i nie powodują zanieczyszczenia środowiska.

>>Najgroźniejsze choroby i szkodniki róż. Na co chorują róże i jak je leczyć?

Letnia pielęgnacja róż: cięcie

Sposób cięcia zależy od grupy, do jakiej należy dana róża. U róż kwitnących raz w roku po kwitnieniu zaleca się przeprowadzić cięcie prześwietlające. Tym powtarzającym kwitnienie warto regularnie usuwać przekwitające kwiatostany. To przedłuży okres kwitnienia. Później - jesienią (poza usuwaniem martwych pędów) z reguły nie wykonuje się cięcia.

>>Przeczytaj też: Okulizacja róż – sposób rozmnażania krzewów róż

Zobacz film: Rodzaje krzewów róż

Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE