Przycinanie czereśni i wiśni - prześwietlanie koron wiśni i czereśni po owocowaniu

2023-08-18 7:56

Wiśnie i czereśnie należą do nielicznej grupy drzew owocowych, dla których podstawowy termin cięcia przypada latem. Jak wygląda letnie cięcie wiśni i czereśni? Dlaczego wiśnie i czereśnie przycinamy latem?

Letnie cięcie drzew owocowych
Autor: GettyImages Lipiec i sierpień to czas przycinania drzew czereśni i wiśni

Spis treści

  1. Przycinanie wiśni po owocowaniu - letnie cięcie wiśni
  2. Cięcie czereśni po owocowaniu - letnie cięcie czereśni
  3. Przycinanie wiśni i czereśni - kiedy ciąć?

Letnie cięcie drzew owocowych często traktowane jest jako uzupełnienie wcześniej wykonanego cięcia zimowego drzew owocowych. Jest to jednak jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych i nie należy o nim zapominać, szczególnie w przypadku wiśni i czereśni, dla których lato to podstawowy termin cięcia drzew.

Przycinanie wiśni po owocowaniu - letnie cięcie wiśni

Drzewa wiśni przycina się latem, po zbiorze owoców, który zwykle przypada pod koniec lipca lub w pierwszej połowie sierpnia. Cięcie wiśni w tym terminie jest bardziej efektywne niż cięcie wiosenne, a rany powstałe w miejscach cięć szybciej się goją, dzięki czemu ryzyko porażenia drzewa przez choroby grzybowe i bakteryjne jest znacznie mniejsze.

  • Cięcie młodych drzew wiśni

Cięcie młodych drzewek wiśni nie powinno być zbyt mocne. Wystarczy nieco prześwietlić koronę drzewa, by nie dopuszczać do jej nadmiernego zagęszczenia się. Wycina się gałęzie zwisające do ziemi, pokładające się, rosnące do wnętrza korony, konkurujące z przewodnikiem oraz wyrastające pionowo (tzw. wilki). Usuwa się również wszystkie pędy uschnięte, uszkodzone oraz takie, na których występują objawy chorób.

  • Cięcie starszych drzew wiśni

W przypadku starszych drzew wiśni (od piątego roku po posadzeniu) cięcie powinno być bardziej zdecydowane, by koronę dobrze prześwietlić i dopuścić światło słoneczne do środka oraz uregulować jej kształt. Wiśnie najlepiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich, zależy nam więc, aby na drzewie właśnie takich pędów była najwięcej (i takich pędów nie przycinamy!). Dlatego w letnim cięciu wiśni należy skrócić najstarsze gałęzie, by drzewo wytworzyło dużą liczbę młodych pędów. W danym roku przycina się część starych konarów o 1-1,5 m - aby nie osłabić owocowania wiśni, resztę konarów należy przyciąć w kolejnym roku. Wycinamy pędy gęsto osadzone, krzyżujące się ze sobą, deformujące bryłę korony oraz oczywiście pędy rosnące pionowo (wilki).

W przypadku drzew starych, które mają wyraźnie wykształcony przewodnik, a w koronach jest dużo pędów bez liści, wykonujemy co kilka lat cięcie odmładzające, polegające na pozostawieniu przewodnika i wycięciu konarów, które mają więcej niż 4 lata - na nich nie powstaną już owoce i powinny być zastąpione młodymi pędami. Stare konary przycina się kilka cm od przewodnika - z tak pozostawionych czopów wyrosną nowe, młode pędy.

Wiśnia
Autor: www.thinkstockphotos.com Drzewa wiśni przycina się latem, po zbiorze owoców

Cięcie czereśni po owocowaniu - letnie cięcie czereśni

Letnie cięcie czereśni przeprowadza się - podobnie jak dla wiśni - po zbiorze owoców. Jest to zazwyczaj przełom lipca i sierpnia. Cięcie przeprowadzone w tym terminie sprawia, że rany po cięciu goja się szybko, co ogranicza ryzyko porażenia przez choroby, w tym raka bakteryjnego drzew owocowych.

Cięcie drzew czereśni nie musi być tak silne, jak cięcie drzew wiśni, ponieważ korona u czereśni i nie jest tak gęsta jak u wiśni. Czereśnie najobficiej owocują na pędach dwu- i trzyletnich. Celem letniego cięcia jest więc uzyskanie jak największej liczny właśnie takich pędów, przerzedzenie korony oraz jej obniżenie (dzięki temu łatwiejszy będzie zbiór owoców w następnym roku). Podczas zabiegu przecinania usuwamy gałęzie rosnące zbyt blisko ziemi, wycinamy pędy krzyżujące się ze sobą oraz rosnące do wnętrza korony (rozluźniamy koronę), ścinamy wierzchołek drzewa. Możemy też zmniejszyć rozpiętość (szerokość) korony skracając zbyt rozrośnięte boczne konary. Pamiętajmy, by usuwając je pozostawić 30-50 cm odcinek ścinanej gałęzi na tzw. czop, z którego wyrosnąć mogą później młode pędy.

Czasem letnie cięcie czereśni można połączyć ze zbiorem owoców - najłatwiej jest to przeprowadzić w następujący sposób: ścinamy część starych gałęzi wraz z owocami, które zrywa się już z ziemi.

Letnie cięcie czereśni
Autor: GettyImages Czereśnie najobficiej owocują na pędach dwu- i trzyletnich
pamiętaj!

Na przycinanie drzew wiśni i czereśni zawsze wybieraj dzień bezdeszczowy, suchy i słoneczny (ale nie upalny!), wtedy najmniejsze jest ryzyko przeniesienia chorób grzybowych, których roznoszeniu sprzyja wilgoć i deszcz. Narzędzia, którymi wykonujesz cięcie zdezynfekuj przed zabiegiem (np. denaturatem), a zaraz po wykonaniu zabiegu cięcia rany powstałe na gałęziach posmaruj maścią ogrodniczą.

Przycinanie wiśni i czereśni - kiedy ciąć?

Zabieg letniego przycinania wiśni i czereśni przeprowadzamy w lipcu i sierpniu, ale nie później niż do połowy września - późniejszy termin skutkuje tym, że miejsca po cięciu nie zdążą zarosnąć, co może przyczynić się do przemarznięcia roślin zimą.

Nie przegap:

Zobacz galerię: Ciekawe i rzadkie gatunki drzew i krzewów owocowych

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.