Podłoże kokosowe - jakie ma zalety i co warto o nim wiedzieć? Do czego stosować podłoże kokosowe?
Podłoże kokosowe to ekologiczny i uniwersalny substrat, który świetnie sprawdzi się w uprawie większości roślin doniczkowych, warzyw, ziół, roślin ozdobnych, a także w hydroponice. Czym dokładnie jest podłoże kokosowe i dlaczego zyskało tak dużą popularność wśród ogrodników?
Spis treści
- Czym jest podłoże kokosowe?
- Zalety podłoża kokosowego
- Zastosowanie podłoża kokosowego w uprawie warzyw i ziół
- Podłoże kokosowe w uprawie roślin ozdobnych
- Podłoże kokosowe alternatywą dla tradycyjnego podłoża
Czym jest podłoże kokosowe?
Podłoże kokosowe jest produktem pozyskiwanym z łupin orzechów kokosowych. Powstaje w procesie mielenia, suszenia i sterylizacji ich włókien. W efekcie powstaje lekki i przepuszczalny surowiec, który może być wykorzystywany do uprawy roślin. Jest w 100% naturalnym produktem, ulegającym biodegradacji, wolnym od szkodliwych substancji, bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska.
Przeczytaj też: Włókno kokosowe - co to jest i gdzie stosować? Wykorzystanie włókna kokosowego w uprawie roślin
Zalety podłoża kokosowego
Podłoże kokosowe jest uniwersalnym produktem i wykazuje szereg zalet wspierających uprawę roślin.
- Posiada właściwości higroskopijne – poprzez swoją unikalną strukturę i skład włókien wykazuje wyjątkową zdolność do absorbowania i zatrzymywania wody, co jest kluczowe dla zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu roślin. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowane nawet przez bardziej roztargnionych ogrodników, którzy mają tendencje do zapominania o regularnym podlewaniu lub nadmiernie nawadniających swoje rośliny.
- Ponadto dzięki swojej lekkości i porowatości umożliwia drenaż ziemi i świetną cyrkulację powietrza w obrębie korzeni rośliny.
- Podłoże kokosowe posiada także neutralne pH i nie zawiera substancji pokarmowych, dzięki czemu może być z łatwością dopasowane do różnych wymagań większości roślin.
– Podłoże kokosowe jest jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych surowców stosowanych jako substrat dla roślin. Jego zdolność do utrzymania równowagi wodnej i cyrkulacji powietrza w obrębie korzeni są kluczowe dla zdrowia i wzrostu upraw. Co istotne, jest ono wielorazowego użytku. Można je wykorzystywać jako podstawowe podłoże nawet przez 3 sezony. Później z powodzeniem można wymieszać je z ziemią, by poprawić warunki glebowe w ogrodzie lub używać jako ściółki. Jest w pełni biodegradowalne, więc nie ma obaw o jego negatywny wpływ na środowisko – podkreśla Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes przedsiębiorstwa W.Legutko.
Zastosowanie podłoża kokosowego w uprawie warzyw i ziół
Podłoże kokosowe to produkt uniwersalny – można używać go zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Świetnie sprawdza się szczególnie przy uprawie warzyw, takich jak pomidory, papryka czy ogórki, a także ziół, takich jak bazylia czy mięta. Zapewnia doskonałe warunki dla korzeni, wspomagając ich zdrowy rozwój i zwiększając plon.
– Podłoże kokosowe jest idealne do ukorzeniania sadzonek i wysiewania tzw. baby leaf. Jego właściwości wspomagają szybki rozwój korzeni i zapewniają młodym roślinom zdrowy start. Małe krążki kokosowe o drobnej frakcji są bardzo wygodne przy produkcji rozsady. Do tego celu można wykorzystać także doniczki kokosowe – idealne do wysiewu nasion, sadzonek, rozmnażania i pikowania roślin. Są bezpieczne i biodegradowalne, pozwalają ograniczyć zużycie plastiku. Bardzo korzystnie wpływają na rozwój i wzrost korzeni, które swobodnie mogą przenikać przez ścianki doniczek, mając stały dostęp do powietrza, utrzymują również stałą wilgotność – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy.
Podłoże kokosowe w uprawie roślin ozdobnych
Podłoże kokosowe z powodzeniem może być wykorzystywane w warunkach domowych. Jego właściwości pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności i zapewniają korzystne warunki dla wzrostu i kwitnienia, szczególnie takich kwiatów jak monstery, fikusy, palmy czy storczyki.
Świetnie się sprawdzi także przy uprawie roślin ozdobnych, np. róż, begonii i innych, które wymagają specyficznych warunków glebowych.
Równie często podłoże kokosowe wybierane jest w systemach hydroponicznych ze względu na swoją lekkość, porowatość i zdolność do utrzymywania równowagi wodno-powietrznej. Jest to szczególnie ważne w uprawach, gdzie kontrola warunków wzrostu jest kluczowa.
Podłoże kokosowe alternatywą dla tradycyjnego podłoża
W porównaniu z tradycyjnymi substratami, podłoże kokosowe wyróżnia się swoją ekologicznością, doskonałą retencją wody, neutralnym pH i czystością. W porównaniu z ziemią ogrodową, która jest powszechnie dostępna i często używana, ale może jednak być zanieczyszczona i zawierać pleśń lub niekorzystne bakterie, podłoże kokosowe jest sterylne i wolne od patogenów, co zmniejsza ryzyko chorób u roślin.
Z kolei torf, który dotychczas stosowany był jako standardowe podłoże w ogrodnictwie, okazał się mało ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Jego wydobycie ma niekorzystny wpływ na środowisko, zaś sam torf ma tendencję do szybszego wysychania i niższą zdolność retencji wody w porównaniu z podłożem kokosowym.
Podłoże kokosowe jest wydajnym, ekologicznym i wszechstronnym rozwiązaniem dla ogrodników. Jego unikalne właściwości sprawiają, że jest to wartościowa alternatywa dla tradycyjnych podłoży, zapewniając lepsze warunki dla wzrostu roślin oraz wspierając zrównoważone praktyki ogrodnicze.
materiały prasowe W.LEGUTKO
Przeczytaj też:
- Nawozy organiczne: obornik, kompost, torf, kora, nawozy zielone
- Ziemia liściowa - jak zrobić ziemię z liści? Do czego i jak ją stosować?