Pluskwy w domu - dlaczego są groźne, jak się pozbyć pluskiew z domu

2022-12-02 11:28
Pluskwy
Autor: GettyImages Samice pluskiew składają jaja we wszelkich szczelinach w mieszkaniu – w ścianach, za ramami obrazów, w meblach, w podłodze, przy listwach podłogowych, pod tapetą i boazerią

Pluskwy to owady, które składają jaja we wszelkich możliwych szczelinach w domu. Żywią się ludzką krwią, mogą powodować nie tylko swędzenie i reakcje alergiczne, ale ich żerowanie wiąże się z ryzykiem infekcji bakteryjnej (gronkowcem złocistym). Pluskwy domowe (Cimex lectularis) to problem, który może pojawić się w każdym mieszkaniu.

Pluskwy w domu to poważny problem, z którym zmaga się wielu mieszkańców bloków oraz domów jednorodzinnych. To problematyczne pasożyty, które gryzą nocami, mogą roznosić choroby, a przy tym trudno się ich pozbyć. Często nie mamy pojęcia, że te pasożyty bytują w naszym najbliższym otoczeniu, a ślady po ich żerowaniu na naszym ciele, mylnie bierzemy za ugryzienie komara. Wyjaśniamy skąd się biorą pluskwy w domu? Jak wygląda pluskwa? Jak pozbyć się ich z domu?

Pluskwa domowa (Cimex lectularis) może zostać zawleczona do domu różnymi drogami i praktycznie nie ma w pełni skutecznego sposobu, aby tego uniknąć. Częste drogi przenoszenia to korzystanie z noclegów w hotelach i noclegowniach, pobyt w szpitalu, szkoły, przechodzenie od sąsiadów w pionie budynku i po elewacji, korzystanie z miejsc publicznych oraz środków transportu. Dlatego pluskwy mogą być problemem nie tylko miejsc brudnych i zaniedbanych, ale także czystych, zadbanych mieszkań i domów. Jak wyglądają pluskwy i dlaczego trzeba się ich wystrzegać?

Pluskwy
Autor: GettyImages Pluskwa Jest zabarwiona na brązowo, po najedzeniu się zmienia barwę na purpurową

Pluskwa domowa – charakterystyka

Pluskwa domowa to drobny owad o ciele długości 3-6 mm (przy szerokości 3 mm) należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych i rodziny pluskwowatych. Ma charakterystycznie pomarszczony, segmentowany odwłok. Jest zabarwiona na brązowo, po najedzeniu się (krwią) zmienia barwę na purpurową. Nie ma skrzydeł. Jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki. Ofiary lokalizuje po zapachu i termicznie. Reaguje także na wydzielanie dwutlenku węgla.

Samice pluskwy składają jaja we wszelkich szczelinach w mieszkaniu – w ścianach, za ramami obrazów, w meblach, w podłodze, przy listwach podłogowych, pod tapetą i boazerią. Jedna samica w ciągu życia może złożyć 250-500 jaj. Rozwój trwa zazwyczaj od kilku (w temperaturze 35-37 st. C) do 30 dni (w temp. poniżej 16 st. C). Jaja potrafią przetrwać nawet skrajne warunki – przymrozki. Natomiast jaja i larwy giną po kilku minutach przebywania w temperaturze 45 st. C. Pluskwa porusza się dość szybko, w ciągu minuty może pokonać dystans 1 m. Owady są aktywne głównie nocą (najbardziej w godzinach 0.00-3.00). Kąsają, gdy ofiara pozostaje bez ruchu.

Oznaki występowania i szkodliwość pluskiew

Jedna z oznak występowania pluskiew w mieszkaniu jest delikatny migdałowy, anyżowy lub malinowy zapach. Pluskwy pozostawiają dużo odchodów – to drobne, małe kropki, przypominające odchody much. Najczęściej spotyka się je na ramach łóżek, w narożnikach ścian, ościeżnicach drzwi, ubytkach w ścianach i podłodze oraz pod obrazami. Ślady żerowania pluskiew są widoczne także na ciele (owady preferują odsłonięte fragmenty). Miejsca ukąszeń swędzą, często ponadto uwidaczniają się objawy reakcji alergicznej. Charakterystyczne są 3-4 ślady ugryzienia w linii lub w trójkącie. Ślady mogą znikać po jednym dniu lub przeciwnie – utrzymują się przez tygodnie. Bolące i swędzące miejsca nie są jedynym „skutkiem ubocznym” występowania pluskiew. Problem jest znacznie poważniejszy. Pluskwa roznosi groźne bakterie – gronkowca złocistego. Odpowiada za wystąpienie takich infekcji jak posocznica, zapalenie szpiku kostnego oraz zespół wstrząsu toksycznego.

Zobacz też:

Zwalczanie pluskiew w mieszkaniu – jak robić to dobrze?

Pluskwy można zwalczać na różne sposoby, niestety często przypomina to karkołomną walkę z prusakami. Część populacji zwalczy się, przez ten czas szkodnik ponownie rozmnoży się. Pewną metodą jest dokładne utrzymywanie porządku. Trzeba często odkurzać mieszkanie z uwzględnieniem miejsc newralgicznych, przedstawionych powyżej. Problem można ograniczyć także przez pastowanie i wyparzanie (mopem elektrycznym) podłóg.

Ważna jest higiena spania – częsta wymiana pościeli, wietrzenie a także sporadyczne czyszczenie łóżka. Najwięcej pluskiew przebywa w pobliżu łóżka. Dawniej korzystało się z różnych domowych sposobów smarując potencjalne miejsca występowania owadów spirytusem, naftą lub denaturatem. Szpary i szczeliny w ścianach powinno się uszczelnić (także ze względów estetycznych). Poszczególne elementy z tkanin czy materace można wyparzać parą lub rozgrzanym żelazkiem.

Aby zwalczyć pluskwy w sposób permanentny (w odniesieniu do całej populacji w mieszkaniu) zaleca się skorzystanie z profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. Zwykle opryski wykonywane są dwukrotnie. Pierwszy zwalcza bieżącą populację, kolejny stosuje się po około 3 tygodniach, aby zwalczyć owady wyklute z pozostawionych, niezniszczonych jaj. Po opryskach przez kilka miesięcy nie ma ryzyka ponownego zasiedlenia przez pluskwy. Z czasem nawroty są niestety możliwe - jeśli problem nie był przypadkowy tylko występuje u innych osób mieszkających w bloku.

Zobacz wideo: Jak utrzymać porządek w kuchni

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE