Pluskwy - jak się ich pozbyć z domu? Czego nie lubią pluskwy?

2023-03-01 18:11

Pluskwy - jak się ich ich pozbyć? Pluskwy domowe mogą tak naprawdę pojawić się u u każdego. Są nie tylko obrzydliwe, ale ich ugryzienia powodują, oprócz swędzenia, reakcje alergiczne, a ich żerowanie infekcję bakteryjną. Jak skutecznie zwalczyć pluskwy domowe? Czego nie lubią pluskwy?

Pluskwy
Autor: GettyImages Samice pluskiew składają jaja we wszelkich szczelinach w mieszkaniu – w ścianach, za ramami obrazów, w meblach, w podłodze, przy listwach podłogowych, pod tapetą i boazerią

Spis treści

  1. Skąd się biorą pluskwy w domu?
  2. Po czym poznać, że mamy w domu pluskwy?
  3. Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
  4. Jak zwalczyć pluskwy?
  5. Czego nie lubią pluskwy?
  6. Zobacz wideo: Jak utrzymać porządek w kuchni

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Pluskwy w domu to poważny problem, z którym zmaga się wielu mieszkańców bloków oraz domów jednorodzinnych. To problematyczne pasożyty, które gryzą nocami, mogą roznosić choroby, a przy tym trudno się ich pozbyć. Często nie mamy pojęcia, że te pasożyty bytują w naszym najbliższym otoczeniu, a ślady po ich żerowaniu na naszym ciele, mylnie bierzemy za ugryzienie komara.

Pluskwa domowa (Cimex lectularis) może zostać zawleczona do domu różnymi drogami i praktycznie nie ma w pełni skutecznego sposobu, aby tego uniknąć. Częste drogi przenoszenia to korzystanie z noclegów w hotelach i noclegowniach, pobyt w szpitalu, szkoły, przechodzenie od sąsiadów w pionie budynku i po elewacji, korzystanie z miejsc publicznych oraz środków transportu. Dlatego pluskwy mogą być problemem nie tylko miejsc brudnych i zaniedbanych, ale także czystych, zadbanych mieszkań i domów.

Pluskwy
Autor: GettyImages Pluskwa Jest zabarwiona na brązowo, po najedzeniu się zmienia barwę na purpurową
Pluskwa domowa – charakterystyka

Po czyPluskwa domowa to drobny owad o ciele długości 3-6 mm (przy szerokości 3 mm) należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych i rodziny pluskwowatych. Ma charakterystycznie pomarszczony, segmentowany odwłok. Jest zabarwiona na brązowo, po najedzeniu się (krwią) zmienia barwę na purpurową. Nie ma skrzydeł. Jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki.

Samice pluskwy składają jaja we wszelkich szczelinach w mieszkaniu – w ścianach, za ramami obrazów, w meblach, w podłodze, przy listwach podłogowych, pod tapetą i boazerią. Jedna samica w ciągu życia może złożyć 250-500 jaj. Rozwój trwa zazwyczaj od kilku (w temperaturze 35-37°C) do 30 dni (w temp. poniżej 16ºC). Jaja potrafią przetrwać nawet skrajne warunki – przymrozki. Natomiast jaja i larwy giną po kilku minutach przebywania w temperaturze 45. Pluskwa porusza się dość szybko, w ciągu minuty może pokonać dystans 1 m. Owady są aktywne głównie nocą (najbardziej w godzinach 0.00-3.00). Kąsają, gdy ofiara pozostaje bez ruchu.

Po czym poznać, że mamy w domu pluskwy?

Jedna z oznak występowania pluskiew w domu jest delikatny migdałowy, anyżowy lub malinowy zapach. Pluskwy pozostawiają dużo odchodów – to drobne, małe kropki, przypominające odchody much. Najczęściej spotyka się je na ramach łóżek, w narożnikach ścian, ościeżnicach drzwi, ubytkach w ścianach i podłodze oraz pod obrazami. Ślady żerowania pluskiew są widoczne także na ciele (owady preferują odsłonięte fragmenty).

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Miejsca ukąszeń swędzą, często ponadto uwidaczniają się objawy reakcji alergicznej. Charakterystyczne są 3-4 ślady ugryzienia w linii lub w trójkącie. Ślady mogą znikać po jednym dniu lub przeciwnie – utrzymują się przez tygodnie.

Bolące i swędzące miejsca nie są jedynym „skutkiem ubocznym” występowania pluskiew. Problem jest znacznie poważniejszy. Pluskwa roznosi groźne bakterie – gronkowca złocistego. Odpowiada za wystąpienie takich infekcji jak posocznica, zapalenie szpiku kostnego oraz zespół wstrząsu toksycznego.

Zobacz też:

Jak zwalczyć pluskwy?

Pluskwy można zwalczać na różne sposoby, niestety często przypomina to karkołomną walkę z prusakami. Część populacji zwalczy się, przez ten czas szkodnik ponownie rozmnoży się. Pewną metodą jest dokładne utrzymywanie porządku. Trzeba często odkurzać mieszkanie z uwzględnieniem miejsc newralgicznych, przedstawionych powyżej. Problem można ograniczyć także przez pastowanie i wyparzanie (mopem elektrycznym) podłóg.

Aby zwalczyć pluskwy w sposób permanentny (w odniesieniu do całej populacji w mieszkaniu) zaleca się skorzystanie z profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. Zwykle opryski wykonywane są dwukrotnie. Pierwszy zwalcza bieżącą populację, kolejny stosuje się po około 3 tygodniach, aby zwalczyć owady wyklute z pozostawionych, niezniszczonych jaj. Po opryskach przez kilka miesięcy nie ma ryzyka ponownego zasiedlenia przez pluskwy. Z czasem nawroty są niestety możliwe - jeśli problem nie był przypadkowy tylko występuje u innych osób mieszkających w bloku.

Czego nie lubią pluskwy?

Ważna jest higiena spania – częsta wymiana pościeli, wietrzenie a także sporadyczne czyszczenie łóżka. Najwięcej pluskiew przebywa w pobliżu łóżka. Dawniej korzystało się z różnych domowych sposobów, smarując potencjalne miejsca występowania owadów spirytusem, naftą lub denaturatem. Szpary i szczeliny w ścianach powinno się uszczelnić (także ze względów estetycznych). Poszczególne elementy z tkanin czy materace można wyparzać parą lub rozgrzanym żelazkiem.

Zobacz wideo: Jak utrzymać porządek w kuchni

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.