Pięciornik krzewiasty – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy pięciornika

2015-04-27 14:23 Michał Mazik

Aby pięciornik krzewiasty obficie kwitł każdego roku, konieczne jest jego regularne przycinanie. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo ciąć pięciornik krzewiasty. Pięciornik: cięcie krzewu.

Do największych zalet pięciornika krzewiastego należą: atrakcyjny pokrój, obfite kwitnienie, wszechstronność zastosowania i łatwość w uprawie. Aby roślina pokazała pełnię swojej krasy, powinna być jednak regularnie przycinana. Zabieg cięcia w jej przypadku nie powinien przysporzyć żadnych problemów.
Pięciorniki krzewiaste są zróżnicowane pod względem odmian i na rynku można nabyć okazy o różnej wielkości, barwie kwiatów, terminie kwitnienia czy pokroju. Niezależnie od tego zabiegi cięcia z reguły są łatwe i przebiegają podobnie. Krzewy dobrze reagują na nie i nadają się nawet do tworzenia żywopłotów.

Cięcie sanitarne i formujące pięciornika

Cięcie pięciornika krzewiastego najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną (od drugiej dekady marca do końca kwietnia). Każdego roku warto dokonać przeglądu zdrowotnego uprawianych krzewów i w razie potrzeby wykonać cięcie sanitarne. Usuwa się wtedy pędy uszkodzone, zaschnięte, porażone przez choroby, przemarznięte i zbyt słabe.
Podstawowe cięcie formujące u młodych okazów sprowadza się zwykle do skrócenia pędów o 1/3 długości. Ostatni pąk na każdym pędzie powinien być skierowany na zewnątrz, co ograniczy wzrastanie nowych pędów do wnętrza korony.

Cięcie odmładzające pięciornika i usuwanie przekwitłych kwiatostanów

U starszych okazów co kilka lat zaleca się przeprowadzić cięcie odmładzające. W tym wypadku należy usunąć część najstarszych pędów tuż przy ziemi.
Dodatkowym, „nieobowiązkowym” zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. W taki sposób można przedłużyć kwitnienie pięciornika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE