Okrywanie na zimę drzew i krzewów - jak chronić przed mrozem drzewa, krzewy i pnącza?

2023-10-10 11:52

Ochrony przed mrozem wymagają przede wszystkim drzewa i krzewy pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Okrywanie roślin na zimę robi się przed nastaniem mrozów. Osłonić trzeba krzewy róż, hortensji, młode magnolie i klony palmowe, powojniki i budleje. Dowiedz się, jak okrywać krzewy, pnącza i młode drzewa.

Spis treści

  1. Jakie drzewa i krzewy trzeba okrywać na zimę?
  2. Kiedy okrywać drzewa i krzewy na zimę?
  3. Jak okrywać na zimę róże, hortensje i inne krzewy liściaste
  4. Jak okrywać na zimę pnącza?
  5. Okrywanie roślin posadzonych jesienią
  6. Jak okrywać na zimę różaneczniki, ostrokrzewy i inne krzewy zimozielone

Jakie drzewa i krzewy trzeba okrywać na zimę?

Z drzew i krzewów ochrony przed mrozem wymagają przede wszystkim rośliny pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Są to na przykład hortensja ogrodowa, budleja, piwonia drzewiasta, ketmia syryjska, lawenda wąskolistna, powojniki wielkokwiatowe, glicynie, milin, akebia, róże szlachetnych odmian oraz młode magnolie i klony palmowe.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć

Aby rośliny były dobrze przygotowane do zimy, powinny odpowiednio wcześnie zakończyć wegetację i wytworzyć zdrewniałe pędy. Dlatego już w sierpniu należy zaprzestać stosowania nawozów azotowych, stymulujących wzrost.

Kiedy okrywać drzewa i krzewy na zimę?

Okrywanie drzew i krzewów na zimę wykonuje się dopiero, gdy nastanie mroźna pogoda i gleba zamarznie.

Jak okrywać na zimę róże, hortensje i inne krzewy liściaste

Róże krzaczaste, budleje, hortensje bukietowe, piwonie drzewiaste, ketmie i lawendę zabezpiecza się usypanymi u ich podstawy kopczykami ziemi (20–30 cm). Rośliny można też zabezpieczyć 30 cm warstwą torfu, kory lub suchych liści i położyć na wierzchu stroisz. Przy silnych mrozach górne części młodych roślin można dodatkowo owinąć kilkoma warstwami włókniny (cieniówki) lub matą słomianą.

Starannego okrycia na zimę wymagają hortensje ogrodowe – w ostre zimy mogą przemarzać nie tylko wierzchołki pędów, ale całe gałęzie z pąkami kwiatowymi. Jeśli tak się stanie, wiosną należy krzewy przyciąć nisko nad ziemią, aby pobudzić wybijanie nowych pędów (rośliny zakwitną dopiero w następnym roku).

Róże pienne, które mają jeszcze dość giętkie pędy, po odwiązaniu od podpór przygina się do ziemi, koronę obsypuje ziemią, pień okrywa stroiszem lub słomą, a podstawę pędu zabezpiecza kopczykiem. Starsze rośliny, które trudno przygiąć, okrywa się „na stojąco”. Podstawę pnia róż osłania się kopczykiem, a związaną koronę owija słomą lub stroiszem.

Młode róże pnące zdejmuje się z podpór, związane pędy układa na warstwie ziemi i okrywa słomą, stroiszem lub suchymi liśćmi, a ich podstawy kopczykuje. Rozrośnięte egzemplarze można zabezpieczyć bez zdejmowania z podpór, przywiązując do pędów np. maty słomiane.

Jak okrywać na zimę pnącza?

Nasady pędów powojników, wisterii, milinu i akebii obsypuje się kopczykami ziemi lub okrywa stroiszem. Górne pędy, zwłaszcza u młodych okazów wisterii i milinu, dodatkowo zabezpiecza się matą słomianą, workiem jutowym lub włókniną owijając je wokół rośliny i związując. W surowe zimy pędy wisterii mogą przemarznąć, jednak z korzeni wiosną powinny wybić nowe.

Okrywanie roślin posadzonych jesienią

Krzewy, drzewa i pnącza posadzone jesienią należy zabezpieczyć przed zimą usypanymi u ich podstawy kopczykami ziemi.

Pamiętaj

Do okrywania roślin na zimę nie wolno stosować folii polietylenowej, która nie przepuszcza powietrza i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych oraz przegrzewaniu się roślin. Do osłaniania roślin najlepiej użyć naturalne materiały lub zieloną i białą włókninę.

Jak okrywać na zimę różaneczniki, ostrokrzewy i inne krzewy zimozielone

Dla gatunków o zimozielonych liściach (różaneczniki, ostrokrzewy, mahonie, ogniki, berberysy, bukszpan, krzewinki wrzosowate) niebezpieczne mogą być zwłaszcza bezśnieżne, mroźne zimy, podczas których zagraża im susza fizjologiczna. Rośliny wyparowują wodę, ale nie mogą uzupełnić jej niedoboru z zamarzniętej gleby. Szkodzi im też ostre słońce i silny, wysuszający wiatr.

Późną jesienią (zwykle w pierwszej połowie listopada), rośliny o zimozielonych liściach należy spryskać wodą i bardzo obficie podlać. Gdy woda wsiąknie, glebę wokół krzewów przykrywa się kilkucentymetrową ściółką z kory, torfu lub suchych liści.

Z nastaniem mrozów, gdy gleba zamarznie, młode krzewy okrywa się stroiszem, słomą lub włókniną. Warto zabezpieczyć też wrażliwe na mróz odmiany cyprysików i żywotników.

Niskie krzewinki (wrzosy i wrzośce, golteria rozesłana, brukentalia, dabecja) najlepiej jest przykryć stroiszem, który zapewnia im dobry dostęp powietrza.

U różaneczników zimą obserwuje się często zwijanie się liści – tak roślina broni się przed utratą wody przez parowanie (zmniejszając powierzchnię transpiracji). Liście mogą też ulegać poparzeniom (brązowe plamy), gdy pod koniec zimy słońce zaczyna mocniej grzać. Przesuszone rośliny należy po ustąpieniu mrozów silnie nawadniać, podlewając je i spryskując, aż liście rozprostują się.

Kolumnowe odmiany krzewów iglastych należy przed zimą związać, żeby nie rozłamały się pod ciężarem śniegu. Z odmian iglaków o rozłożystym pokroju śnieg trzeba systematycznie strząsać, aby nie obłamywał gałęzi.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć

Stroisz to gałązki drzew iglastych. Ponieważ przepuszczają powietrze, można nimi okrywać wszystkie rośliny – także zimozielone. Nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie.

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Jak zabezpieczyć krzewy w ogrodzie przed zimą
Nasi Partnerzy polecają