Powojniki wielkokwiatowe - najpiękniejsze odmiany powojników do ogrodu i na balkon

2023-08-06 10:30

Powojniki to wyjątkowo dekoracyjne pnącza. Kwiaty powojników mają niezliczone kształty, kolory, a nawet zapachy. Najpopularniejsze wśród powojników są powojniki wielkokwiatowe - mają efektowne kwiaty o średnicy nawet 30 cm. Jak uprawiać powojniki wielkokwiatowe?

Spis treści

  1. Powojniki wielkokwiatowe i ich odmiany
  2. Powojniki wielkokwiatowe wcześnie i późno kwitnące
  3. Zobacz najpopularniejsze powojniki - powojniki wielkokwiatowe
  4. Jak uprawiać powojniki wielkokwiatowe?

Świat powojników jest niezwykle bogaty. Przekonaliśmy się o tym, odwiedzając szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie - pierwszą w Polsce specjalizującą się w uprawie powojników. Kolekcja szkółki to ponad 600 odmian tych dekoracyjnych pnączy, które można spotkać w ogrodach na całym świecie. O powojnikach opowiedział nam jej współwłaściciel, mgr. inż. Andrzej Gruszczyński.

Powojniki wielkokwiatowe i ich odmiany

To najliczniejsza i najbardziej znana grupa z rodzaju Clematis. Wśród nich są setki odmian, które są zasługą także polskich hodowców. Najbardziej znane to: 'Niobe', 'Generał Sikorski', 'Polish Spirit', 'Jan Paweł II', 'Błękitny Anioł', 'Kardynał Wyszyński', 'Warszawska Nike', 'Emilia Plater', 'Mazurek'.

Jednymi z nowszych odmian są 'Beautiful Bride'PBR, 'Jerzy Popiełuszko" oraz 'Maria Curie Skłodowska'PBR wyhodowane przez dr inż. Szczepana Marczyńskiego, założyciela szkółki Clematis Źródło Dobrych Pnączy.

Duże kwiaty (ich średnica dochodzi nawet do 30 cm) występują w niemal wszystkich możliwych kolorach, może tylko poza pomarańczowym. Dekoracyjne są zresztą nie tylko kwiaty pnączy, ale także ich puszyste owocostany, zdobiące rośliny późnym latem i jesienią.

Powojniki wielkokwiatowe wcześnie i późno kwitnące

Powojniki wielkokwiatowe tworzą dwie grupy, w zależności od okresu kwitnienia:

  • powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące, które rozpoczynają kwitnąć w maju i na początku czerwca na pędach zeszłorocznych. Odmiany te nie wymagają mocnego cięcia - wczesną wiosną wycina się tylko uschnięte lub uszkodzone pędy i usuwa suche liście, a pozostałe pędy przycina się 120-150 cm od podstawy rośliny. Są bardziej wymagające niż powojniki wielkokwiatowe późno kwitnące czy z grupy Viticella, ale wynagradzają to spektakularnym kwitnieniem i wielkością kwiatów.
  • powojniki wielkokwiatowe późno kwitnące - rozpoczynają kwitnienie w drugiej połowie czerwca i na początku lipca na pędach tegorocznych i kwitną nawet do jesieni. Te odmiany należy mocno przycinać wczesną wiosną, z reguły na wysokości 30 - 50 cm od podstawy rośliny.

Zobacz najpopularniejsze powojniki - powojniki wielkokwiatowe

Które powojniki pachną najbardziej?

Są odmiany powojników, które wyjątkowo pięknie pachną. Zapach powojników potrafi się uwalniać w całym ogrodzie. Do odmian o najbardziej pachnących kwiatach należą Clematis 'Sweet Summer Love'PBR, Clematis x aromatica, czy nowa polska odmiana, hodowli Szczepana Marczyńskiego ‘Stellar’. Nie mają one co prawda wielkich kwiatów, ale też są wyjątkowo dekoracyjne.

Jak uprawiać powojniki wielkokwiatowe?

Większość powojników tej grupy preferuje stanowiska słoneczne, ale nie za bardzo nagrzewające się. Najlepiej rozwijają się, gdy podstawa rośliny jest zacieniona, natomiast górna część nasłoneczniona. Słońce najbardziej lubią te powojniki, które mają pełne kwiaty. Niektóre odmiany dobrze rosną też w półcienistych, ale jasnych miejscach np. ‘Generał Sikorski’, ‘Rouge Cardinal’ czy ‘Hagley Hibrid’.

Powojniki do prawidłowego rozwoju wymagają gleb żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych, o pH 6–7. Nie lubią stojącej wody. Nie wolno też dopuścić do przesuszenia ziemi wokół roślin.

Podlewać powojniki należy w miarę potrzeby, raczej rzadziej i dużymi porcjami. W drugim i następnych latach po posadzeniu należy je nawozić, najlepiej nawozami o spowolnionym działaniu. Im młodsza roślina, tym mniej intensywnego nawożenia potrzebuje.

Odmiany powojników oferowane w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy są sprawdzone w naszych warunkach klimatycznych i są mrozoodporne. Młode rośliny po posadzeniu warto zabezpieczyć przed zimą, obsypując ich podstawę korą lub torfem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.