Spis treści
- Niedobór azotu u borówki amerykańskiej
- Niedobór potasu u borówki amerykańskiej
- Niedobór fosforu u borówki amerykańskiej
- Niedobór wapnia u borówki amerykańskiej
- Niedobór magnezu u borówki amerykańskiej
- Niedobór żelaza u borówki amerykańskiej
- Jak uzupełnić braki niedoborów składników pokarmowych u borówki?
Niedobór azotu u borówki amerykańskiej
Azot (N) jest głównym pierwiastkiem budulcowym roślin. Pobudza je do wzrostu i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych. Niedobór azotu u borówki objawia się „niezdrową” barwą liści, które są jasnozielone bądź zielono-czerwone. Najpierw zauważa się symptomy na starszych liściach, usytuowanych w dolnej części krzewu. „Zmiany” stopniowo idą w górę. Przy długotrwałym niedoborze pędy są słabe i wiotkie, a wykształcane owoce twarde, drobne i niesmaczne.
Potencjalne przyczyny niedoboru azotu to brak nawożenia, zbyt wczesne nawożenie przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, uszkodzenie systemu korzeniowego lub zastosowanie w międzyrzędziach ściółki charakteryzującej się wysokim stosunkiem węgla względem azotu.
Przeczytaj też: Kiedy i czym nawozić borówki na wiosnę?
Niedobór potasu u borówki amerykańskiej
Przy niedoborze potasu (K) na brzegach liści występują przebarwienia, które szybko przybierają formę nekroz. Następnie obrzeża liści mogą zawijać się do góry. Liście zwijają na krzewach, ale nie opadają. Zmiany pojawiają się najpierw na starszych liściach. Owoce są zdrobniałe i dojrzewają nierównomiernie. Częściej problemy z niedoborem potasu u borówki występują na lekkich, mało próchniczych glebach. Za problemy z pobieraniem tego pierwiastka może odpowiadać zbyt intensywne nawożenie magnezem.
Przeczytaj też: Poznaj sekrety udanej uprawy borówki amerykańskiej. Co zrobić, by borówka amerykańska miała dużo owoców?
Niedobór fosforu u borówki amerykańskiej
Symptomy niedoboru fosforu (P) są łatwe do rozpoznania u borówek amerykańskich. Dochodzi wtedy do przebarwiania liści na bordowo. Czasem liście mają fioletowy połysk. Przy niewielkim niedoborze fosforu u borówki przebarwienia występują jedynie na nerwach na dolnej stronie blaszek liściowych. Liście są kruche i sztywne, a pąki kwiatowe słabe. Owoce dojrzewają nierównomiernie. Niedobór fosforu najczęściej występuje u młodych borówek, które nie weszły jeszcze w symbiozę z grzybami. Czasem za problemy odpowiadają bardzo niskie temperatury wiosną i zbyt duża wilgotność podłoża.

i
Niedobór wapnia u borówki amerykańskiej
Wydawać się może, że borówka amerykańska źle reaguje na dostępność wapnia (Ca) w glebie, w końcu to pierwiastek, który wpływa na zwiększenie pH. Jednakże jest to makroelement, który buduje ściany komórkowe, ma wpływ na trwałość owoców i odporność na niekorzystne czynniki. Niedobór wapnia u borówki objawia się zamieraniem najmłodszych pędów oraz deformacją owoców. Na liściach i owocach mogą występować szkliste plamy. Kwiaty nie zawsze rozwijają się. Krzewy stają się podatne na suchą zgniliznę wierzchołkową.
Niedobór magnezu u borówki amerykańskiej
Niedobór magnezu (Mg) jest dobrze widoczny na liściach. Pomiędzy nerwami występuje chloroza. Liście przedwcześnie zasychają i opadają, a na pędach pozostają jedynie liście wierzchołkowe. Przy niedoborze magnezu u borówki owoce są drobniejsze, przedwcześnie dojrzewają. Do problemów z pobieraniem magnezu przez rośliny najczęściej dochodzi w glebach przenawożonych potasem.
Przeczytaj też: Kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską na wiosnę?
Niedobór żelaza u borówki amerykańskiej
Symptomem niedoboru żelaza u borówki (Fe) jest żółknięcie najmłodszych liści. Liście przedwcześnie zasychają. Przy dużym i długotrwałym niedoborze dochodzi do żółknięcia wszystkich liści na krzewi. Plon owoców jest niższy - owoce są drobne i niesmaczne. Borówki słabo pobierają żelazo przy zbyt wysokim pH gleby (powyżej 5,5), dlatego w pierwszej kolejności zaleca się wykonać pomiary, a w razie potrzeby zastosować nawozy wapniowe odkwaszające i siarkę.
Czym i kiedy ściółkować borówkę amerykańską? Poznaj najlepsze ściółki dla borówki
Jak uzupełnić braki niedoborów składników pokarmowych u borówki?
W przypadku jakichkolwiek niedoborów, które są już łatwo rozpoznawalne na krzewach (a więc zmiany są znaczne) należy wykonać nawożenie dolistne krzewów borówki. Opryskiwanie roślin roztworem z wymieszanym nawozem jest skuteczniejsze od typowego nawożenia doglebowego. Składniki pokarmowe są taką drogą szybciej wchłaniane i tym samym można zahamować dalsze zmiany.
W sprzedaży można dostać m.in. nawozy, które zawierają jeden pierwiastek lub są bogate w mikroelementy. Na potrzeby przydomowego ogrodu raczej wybiera się małe opakowania.
Oczywiście samo „leczenie” skutków, czyli symptomów nie jest wystarczające. Należy dotrzeć i wyeliminować źródło problemu, np. regulując odczyn pH czy aplikując szczepionki mikoryzowe.
Borówki amerykańskie są wymagające pod względem nawożenia. Nie można ograniczać się jedynie do stosowania typowych nawozów NPK, nawet w przydomowym ogrodzie. Bardziej zbilansowane dokarmianie wpływa nie tylko na wysokość plonu, lecz również na trwałość i smak owoców.
Przeczytaj też: Jakie są choroby borówki amerykańskiej? Czym się objawiają i jak je zwalczać?
